Deficit u spoljnoj trgovini Srbije sa svetom u prvoj polovini ove godine niži je za 35,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), deficit je iznosio 4.022,9 miliona evra.
Podsetimo, u prvoj polovini prošle godine trgovinski deficit je naglo porastao zbog skoka cena energenata (nafte, gasa, struje) na svetskom tržištu, ali i problema u EPS-u, zbog kojih je Srbija bila prinuđena da uvozi struju. Podaci pokazuju da je Srbija i u prvoj polovini ove godine najviše uvozila naftu i gas, ali činjenica je da su njihove cene na svetskom tržištu danas višestruko niže.
Vrednost izvezene robe u prvoj polovini ove godine iznosila je 14.584,1 milion evra, što je rast od 9,4 odsto u poređenju sa prvih šest meseci prethodne godine. Uvezena roba vredela je 18.607 miliona evra, što predstavlja smanjenje od pet odsto u odnosu na isti period prošle godine. Tako je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 78,4 odsto i veća je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 68 odsto.
Opširnije
BiH pri vrhu liste trgovinskih partnera Srbije posle ukidanja barijera
Republički deficit je značajno smanjen i zahvaljujući većem izvozu električne energije, ali i proizvoda elektroindustrije.
03.07.2023
Srbija nastavlja da smanjuje deficit u trgovini sa svetom
Deficit u spoljnoj trgovini Srbije sa svetom nastavlja da pada i u prva četiri meseca ove godine niži je za 36,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
31.05.2023
Trgovinski deficit EU se vraća skoro na nulu
Podstaknut smanjenjem cena energenata, trgovinski bilans EU je pokazao deficit od samo dve milijarde evra u prvom kvartalu 2023.
24.05.2023
Srbija duplirala višak u izvozu usluga, IKT perjanica
Ukupan robni deficit u prvom kvartalu 2023. iznosi 2,1 milijardu evra, što je smanjenje od 31 odsto u odnosu na 2022.
11.05.2023
Trgovinski deficit Srbije sa svetom niži za 30 odsto
Deficit u spoljnoj trgovini Srbije sa ostatkom sveta nastavio je da se smanjuje.
28.04.2023
Formalno počeli pregovori o trgovinskom sporazumu sa Kinom
Pre deset godina izvoz u NR Kinu bio je šest miliona dolara, a prošle godine iznosio je 1,3 milijarde dolara.
12.04.2023
Top 5 izvoznika iz Srbije: Tri kineske firme drže 75 odsto
Najveći srpski izvoznik u januaru i februaru bio je Serbia Zijin Mining, kineska kompanija koja se bavi eksploatacijom ruda metala.
28.03.2023
Analiza BBA: Sve zemlje Adria regiona imale veći trgovinski deficit u 2022.
Spoljnotrgovinska robna razmena u Adria regionu bila je veoma intenzivna u 2022, uglavnom zbog rasta cena, navodi se u novoj analizi analitičara BBA.
20.03.2023
U prvoj polovini ove godine, Srbija je najviše trgovala sa zemljama Evropske unije, koje čine 59,9 odsto ukupne razmene.
Pojedinačno gledano, Srbija je najviše robe izvezla u Nemačku, BiH, Italiju, Mađarsku i Rumuniju, a najviše smo uvezli iz Nemačke, Kine, Italije, Rusije i Turske.
Srbija je najviše izvezla električne mašine i aparate, metalne rude, kao i pogonske mašine i uređaje, dok je najviše uvezla takođe električne mašine i aparate, a zatim naftu, naftne derivate i prirodni gas.
Izvoz u junu veći za 3,3 odsto
U junu ove godine je izvezeno robe u vrednosti od 2.486,1 milion evra, što čini povećanje od 3,3 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine. Uvoz je iznosio 3.097,2 miliona evra, što je smanjenje od 6,5 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine.
U junu Srbija je najviše izvezla provodnike za avione, vozila i brodove, zatim električnu energiju i rude bakra.
Najviše smo u junu uvezli sirovu naftu, lekove za maloprodaju i električnu energiju.