Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine trebalo bi da bude potpisan u Pekingu u utorak, kako nezvanično saznaje Bloomberg Adria, a on podrazumeva liberalizaciju za oko 66 odsto proizvoda koji su predmet međunarodne trgovine sa Kinom.
Opširnije
Kina u Adria regionu - gde i koliko ulaže?
Kina je u Adria regionu investirala 14 mlrd. evra, od toga samo u Srbiji 12 milijardi.
11.10.2023
EU bi mogla da upozori na problem konkurencije u srpskoj maloprodaji
Izveštaj o Srbiji biće objavljen ovog meseca.
06.10.2023
Srbija potpisuje Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom ovog meseca
Srbija će dugo najavljivani Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom potpisati tokom ovog meseca u okviru Trećeg foruma inicijative "Pojas i put".
04.10.2023
Saznajemo: Ukidaju se carine na izvoz 90 odsto srpske robe u Kinu
Od sledeće godine većina srpskih viskokvalitetnih prehrambenih proizvoda će se izvoziti u Kinu.
12.05.2023
Slobodna trgovina sa Kinom doprinosi smanjenju robnog deficita
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom povećaće obim robne razmene između dve zemlje.
11.04.2023
Oko 10 odsto proizvoda koje izvozimo u ovu dalekoistočnu zemlju biće potpuno izuzeto iz tog sporazuma. To su uglavnom proizvodi koji se ovde proizvode i strateški su bitni, kaže za Bloomberg Adriju Bojan Stanić, pomoćnik direktora sektora za strateške analize Privredne komore Srbije, ne precizirajući o kojim je proizvodima reč.
Planirano je da će se 25 odsto proizvoda prilagođavati u periodu od pet, deset ili 15 godina.
Stanić kaže da je kod privrede primetan nizak nivo zainteresovanosti za izvoz u Kinu. Za domaću privredu je i dalje nepoznanica kako će i koliko sporazum sa Kinom uticati na njihovo poslovanje.
"Pratiće se primena sporazuma i ukoliko dođe do prekomernog uvoza robe i ugrožavanja domaće proizvodnje, postoji mogućnost primene zaštitnih mera u skladu sa pravilima STO, na čije poštovanje su se obavezale obe strane", kaže Stanić.
Kako ističe, stav industrije je da nisu cenovno konkurentni na kineskom tržištu gde postoji velika diverzifikacija proizvoda i masovna proizvodnja.
Domaća industrija je ukazala da najveća opasnost od prekomernog uvoza robe iz Kine jeste proizvodnja gotovih tekstilnih proizvoda, odeće i obuće, plastike, đubriva (delimično), razni proizvodi hemijske industrije fitofarmacije, insekticidi, herbicidi, zaštita bilja i dezinfekciona sredstva, keramika i neorganske hemikalije (delimično), drvo (ogrevno, neobrađeno) aparati za domaćinstvo i njihovi delovi, TV aparati, sečiva, poljoprivredne mašine, vagoni..
Katarina Zakić, naučna saradnica Instituta za međunarodnu politiku i privredu, kaže za Bloomberg Adriju da bi na toj listi trebalo da se nađe sve što je vezano za poljoprivredu i poljoprivredne proizvode, kao što su duvan, proizvodnja vina, faramceutska industrija, proizvodnja plastike i bakra.
Kada je reč o izvozu, bescarinski izvoz bi odmah trebalo da počne da se primenjuje na hranu. Pre svega se misli na izvoz mesa, smrznutog i prerađenog, potom na mlečne proizvode, žitarice i hranu za životinje. Nešto kasnije bi trebalo da se odnosi na vina i bezalkoloholna pića, dok će se carine na uvoz iz Kine ukidati postepeno.
Kao što je Bloomberg Adrija već pisala, carine na hranu iznose između 10 i 35 odsto, a na vino sa još nekim dažbinama oko 48 odsto. Ukupna spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Kine prošle godine je bila oko pet milijardi evra, s tim što je deficit iznosio oko 3,6 milijardi evra. Dok je u prvoj polovini ove godine dostigla 2,7 milijardi evra i deficit je bio 1,4 milijarde evra, a u poslednjih pet godina Kina je u našu zemlju investirala nešto više od četiri milijarde evra, što predstavlja petinu ukupnih stranih direktnih investicija.
Srpski izvoz trenutno se bazira na bakru i drvetu, koji čine oko 90 odsto prodaje naše robe na kineskom tržištu. Izvoz hrane u Kinu iznosi manje od pola procenta ukupnog izvoza hrane u svet i tu se vidi najveća mogućnost za izvoz. Ali skupi su transportni troškovi. Suština ovog sporazuma jeste da se privuku kineski i drugi investitori koji će ovde proizvoditi i izvozi na kinesko tržište.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da očekuje da Srbija tokom njegovog boravka u Kini potpiše mnogo sporazuma sa mnogim kompanijama i mnogim kineskim državnim institucijama, među kojima je i Sporazum o slobodnoj trgovini sa Narodnom Republikom Kinom. To će nam, kako je u četvrtak uveče najavio, otvoriti mnoga vrata i prozore. Pre svega za naše poljoprivredne proizvode i za našu kompletnu vinarsku industriju, gde ćemo imati po 20-30 odsto niže cene za mogućnost kasnijeg izvoza", rekao je Vučić gostujući na TV Prva.
Predsednik Srbije sa 12 ministara iz Vlade Srbije u nedelju putuje za Kinu na Forum za međunarodnu saradnju "Pojas i put", a u ponedeljak već treba da se susretne sa predsednikom Narodne Republike Kine Xi Jinpingom.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)