Srbija će dugo najavljivani Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom potpisati tokom ovog meseca u okviru Trećeg foruma za međunarodnu saradnju inicijative "Pojas i put". To je potvrđeno iz kabineta premijerke Ane Brnabić koja se u utorak sastala sa novoizabranim ambasadorom Kine u Srbiji Li Mingom.
"Potpisivanje Sporazuma o slobodnoj trgovini, tokom predstojeće posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Pekingu u okviru Trećeg foruma za međunarodnu saradnju inicijative 'Pojas i put', značajno će doprineti intenziviranju bilateralne ekonomske saradnje", rekla je Brnabić, a saopšteno iz Vlade Srbije. Premijerka je najavila da će tom prilikom biti potpisan veliki broj bilateralnih sporazuma.
Brnabić je rekla da Srbija i Kina imaju odličnu saradnju, ali da uvek postoji potencijal za dodatno unapređenje, naročito kada su u pitanju oblasti privrede i IKT. Dodala je da je od izuzetne važnosti to što će naša zemlja biti počasni gost na 6. Međunarodnom uvoznom sajmu u Šangaju, koji se održava u novembru.
Opširnije
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom pomeren do kraja godine
Srbija se nada da će finalizirati sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom do kraja godine, rekla je premijerka Ana Brnabić.
09.03.2023
Kineske kompanije se učvrstile na vrhu najvećih izvoznika iz Srbije
Bakar i čelik su naši glavni izvozni aduti, a kineske kompanije su zauzele vodeće pozicije na listi najvećih izvoznika iz Srbije.
11.08.2023
Formalno počeli pregovori o trgovinskom sporazumu sa Kinom
Pre deset godina izvoz u NR Kinu bio je šest miliona dolara, a prošle godine iznosio je 1,3 milijarde dolara.
12.04.2023
Jack Ma se provodio u Beogradu i merkao sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom
Otvaranje Alibabinog distributivnog centra u Srbiji potpuno bi promenilo ecommerce tržište u našoj zemlji.
18.07.2023
Slobodna trgovina sa Kinom doprinosi smanjenju robnog deficita
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom povećaće obim robne razmene između dve zemlje.
11.04.2023
Kako da mala Srbija profitira od slobodne trgovine sa Kinom
Srbija i Kina bi do kraja godine trebalo da potpišu sporazum o slobodnoj trgovini, ali se još ne zna pod kakvim uslovima će taj sporazum biti ispregovaran.
10.04.2023
Saznajemo: Ukidaju se carine na izvoz 90 odsto srpske robe u Kinu
Od sledeće godine većina srpskih viskokvalitetnih prehrambenih proizvoda će se izvoziti u Kinu.
12.05.2023
Pojas i put u oktobru
Iz Ministarstva spoljnih poslova Kine tokom leta je najavljeno da će se Treći forum za međunarodnu saradnju "Pojas i put" održati u oktobru u Pekingu.
Ove godine se takođe obeležava 10. godina otkako je Kina predložila inicijativu Pojas i put.
Inicijativa "Pojas i put", takođe poznata kao "Jedan pojas, jedan put", globalni je geoekonomski program koji je pokrenula Kina 2013. godine. Cilj ove inicijative je jačanje ekonomske saradnje između Kine i drugih zemalja kroz razvoj infrastrukturnih projekata i unapređenje trgovine.
Šta će Srbiji doneti Sporazum o slobodnoj trgovini
Pre svega, carine će biti ukinute na 90 odsto srpskih proizvoda koje ćemo izvoziti u Kinu, rekao je ranije za Bloomberg Adriju ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović. Dodao je da su to standardi Svetske trgovinske organizacije kada se potpisiju trgovinski sporazumi.
"Evropski proizvodi u Kini imaju dobru reputaciju. Naše kompanije tek treba da shvate kakva mogućnost im se otvara. Srbija ima moćnu prehrambenu industriju i vinarstvo koje značajno raste poslednjih godina. Tu leži naša šansa. Ovo nije priča koja će doneti kratkoročne rezultate. Pravi rezultati će doći za četiri ili pet godina, kao što je bilo u slučaju sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju", rekao je ranije Momirović za naš medij.
Važno je dodati i da će Sporazum o slobodnoj trgovini povećati obim robne razmene između Srbije i ove dalekoistočne zemlje. Iako naša zemlja uživa status "najpovlašćenije nacije" u trgovini sa Kinom, carine velikog broja prehrambenih proizvoda koji se izvoze na to tržište su visoke i za pojedine proizvode se kreću od 10 do 35 odsto.
Ukidanjem carina smanjio bi se deficit u robnoj razmeni koji je prošle godine iznosio 3,6 milijardi evra, a naša hrana poput prerađenog i smrznutog voća ili duvan postaju konkurentni proizvodi na veoma zahtevnom kineskom tržištu.
Kina jedan od najznačajnih spoljno-trgovinskih partnera Srbije
Prema podacima Privredne komore Srbije, ukupna spoljnotrgovinska razmena Srbije i Kine u 2022. godini dostigla je 5,8 milijardi evra, što je za 31 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. U datoj godini Srbija je u Kinu izvezla oko 1,1 milijarde evra, dok je ukupan uvoz iznosio 4,7 milijardi evra. Posledično, ostvareni deficit u 2022. godini iznosio je 3,6 milijardi evra i to je najveća vrednost deficita koji je Srbija ostvarila sa jednom zemljom u 2022. godini.
Oko 79 odsto ukupnog izvoza (868 miliona evra) u Kinu u 2022. godini činili su rude bakra i koncentrati, a oko 11 odsto (119,5 miliona evra) rafinisani i nerafinisani bakar, što su dva najveća izvozna proizvoda u Kinu. Ova dva proizvoda zajedno čine 90 odsto izvoza Srbije u Kinu.
Važno je naglasiti i da su vlasnici glavnih kompanija koje se bave iskopavanjem i preradom bakra i zlata u Srbiji sada u rukama Kineza i da su upravo one mesecima najveći izvoznici iz Srbije.
Prema podacima Ministarstva finansija, u prvih sedam meseci ove godine ukupna vrednost izvoza 15 najvećih izvoznika iznosila je 4,2 milijarde evra, a na vrhu liste bio je kineski Zijin Mining sa 631,2 miliona evra. Iza njega su takođe dve kineske kompanije Zijin Copper i HBIS.
I osnivač Alibabe merkao sporazum
Podsetimo i da je osnivač Alibabe i jedan od najbogatijih Kineza Jack Ma boravio u julu u Beogradu kako bi se detaljnije upoznao sa pojedinostima koje nudi Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine. Krajnji cilj je zapravo otvaranje distributivnog centra ove kompanije u Srbiji, o čemu se odavno pregovara.
Kako smo tada nezvanično saznali, Jack se sastao sa srpskim zvaničnicima, ali niko od domaćih političara nije o tome hteo javno da govori, poštujući verovatno poslovnu politiku Alibabe, koja se bavi e-trgovinom, maloprodajom, tehnološkim uslugama i onlajn plaćanjem, da se ništa ne objavljuje dok se posao ne dogovori.
Podsetimo da je Alibaba sa našom državom potpisala pre šest godina memorandum o saradnji u oblasti turizma i elektronske trgovine.
- U pisanju teksta pomogla Marijana Avakumović.