Posete kineskog predsednika Xi Jinpinga prestonicama Francuske, Srbije i Mađarske bile su tematski različite, ali u suštini evropska turneja je bila osmišljena da promoviše potencijal Kine kao trgovinskog partnera. Kineski državnik je svuda dočekan uz najviše državne počasti, a svaka zemlja domaćin se potrudila da mu ukaže gostoprimstvo na originalan način. Rezultate ove turneje videćemo u danima i godinama koji slede.
"Čini se da je svaka poseta bila tematski određena i da je svaka nosila neku svoju posebnost, ali se ispostavilo da ih ne bi trebalo gledati kao tri zasebne celine nego jednu jedinstvenu", kaže Stefan Vladisavljev, programski direktor Fondacije Beogradskog fonda za političku izuzetnost i stručnjak za Kinu.
U Beograd je Xi Jinpinga nekoliko hiljada ljudi dočekalo ispred Palate "Srbija". Prema pisanju medija, predsednik Kine je predsedniku Srbije poklonio skulpture Hrama neba u Pekingu i Hrama Svetog Save napravljene od čelika, što se tumači kao simbol čeličnog prijateljstva, kako se obično karakteriše odnos između Kine i Srbije. Simbolično, na 25. godišnjicu bombardovanja ambasade Narodne Republike Kine je posetio Beograd, a centar grada i trasa kojom se kretao bila je zatvorena za pešake i automobile.
Opširnije
Xi drugi put među Srbima - vetar u leđa kineskim investicijama
Nedelju iza nas obeležio je dolazak kineskog predsednika Xi Jinpinga, koji je posle osam godina posetio Beograd u sklopu turneje Evropom.
10.05.2024
Kinezi u Smederevu grade rafineriju, a u Paraćinu fabriku za solarne panele
Dan nakon posete kineskog predsednika Xi Jinpinga Srbiji, u Beogradu su potpisana još dva sporazuma u oblasti energetike.
09.05.2024
Vučić i Xi danas u Beogradu: 'Novo poglavlje u čeličnom prijateljstvu'
Predsednici Srbije i Kine Aleksandar Vučić i Xi Jinping sastali su se u Beogradu, a kineskog šefa države tokom posete prati delegacija koja broji oko 400 članova.
08.05.2024
Kako će poseta Xija Evropi uticati na akcije
Za kineska preduzeća, od električnih vozila do infrastrukture, mnogo zavisi od posete predsednika Xi Jinpinga Evropi ove nedelje.
07.05.2024
Mađarska planira da potpiše bar 16 sporazuma sa Kinom tokom posete Xija
Mađarska planira da potpiše najmanje 16 sporazuma sa Kinom tokom trodnevne posete predsednika Xi Jinpinga.
06.05.2024
Macron poziva na jačanje ekonomskih veza s Kinom
Francuski predsednik Emmanuel Macron pozvao je na stvaranje novih ekonomskih veza s Kinom
06.05.2024
"Fokus je bio na rezultatima saradnje u prethodnom periodu kao i postavljanju osnove za novi nivo bilateralnih odnosa između dve države", kaže Vladisavljev.
Srbija je sa Kinom potpisala 28 bilateralnih sporazuma uključujući i 29. koji se odnosio na budućnost odnosa kroz zajednicu zajedničke budućnosti. Sagovornik BBA kaže da su kroz tih 28 sporazuma konkretizovani aspekti saradnje, uključujući operacionalizaciju ugovora o slobodnoj trgovini.
Šta Srbiji donosi zajednica zajedničke budućnosti
"Zajednica zajedničke budućnosti za Srbiju i Kinu prilično je široko definisana, kao i aspekti koje bi ona sa sobom mogla da nosi. Za nju je karakteristično da jeste jedna vrsta ideološke i diplomatske postavke načina na koji Kina vidi nove alternative upravljanja sistemom međunarodnih odnosa. To je toliko široko definisano da je teško odrediti koja će biti uloga i pozicija Srbije u tim odnosima" , kaže Vladisavljev.
On naglašava da su kroz šest tačaka prilično konkretizovani aspekti saradnje između Srbije i Kine, ali nije dat dublji uvid u dugoročno pozicioniranje Srbije prema Kini, a samim tim i prema drugim akterima prema kojima Srbija ostvaruje saradnju na polju međunarodnih odnos.
Katarina Zakić, naučna saradnica i načelnica Centra za studije "Pojas i put" u Institutu za međunarodnu politiku i privredu u Beogradu, takođe smatra da ova poseta jeste nastavak dosadašnje uspešne saradnje i najava da se ona neće smanjivati, kao i da se uspostavljaju novi oblici saradnje.
"Zajednica za zajedničku budućnost jeste Xi Jinpingov koncept za unapređenje saradnje sa diplomatskog stanovišta, te je refleksija kineskog načina razmišljanja i sagledavanja međunarodnih odnosa, u kome su mir, pravda, jednakost, saradnja na obostranu korist i održivi razvoj prioriteti za celishodan razvoj globalnog društva. Potpisivanjem ovakvog sporazuma sa Srbijom, znači da Kina svrstava našu državu kao partnera u ostvarivanju ovih ciljeva", smatra Zakić.
Kada je reč o ekonomskoj saradnji, sagovornica Bloomberg Adrije kaže da je težište ove posete bio sporazum o slobodnoj trgovini. Potpisani su sporazumi za definisanje pravila u vezi sa fitosanitarnim pregledima jer su oni prvi korak ka izvozu voća, povrća i mesa, i bez njih nije moguće započeti izvoz na kinesko tržište.
Inače, Kina još nije ratifikovala sporazum, koji bi trebalo da počne da se primenjuje od 1. jula. Srbija i Kina potpisale su sporazum o slobodnoj trgovini u oktobru 2023, ali "čelično prijateljstvo", kako obe strane često opisuju svoje odnose, datira odranije.
Beograd ima strateško partnerstvo sa Pekingom od 2009. godine. Sveobuhvatno strateško partnerstvo dve zemlje datira od 2016, što Srbiju čini jedinom zemljom u regionu sa takvim sporazumima o saradnji sa Kinom.
"Konkretan rezultat saradnje u prethodnom periodu jeste sporazum o slobodnoj trgovini i to je bio prioritet za dalje definisanje i za dalju operacionalizaciju. Najveći deo odluka i najveći deo diskursa tokom same posete se odnosio na sporazum. Hteli su u prvi plan da stave nešto što je opipljivo i što se nalazi kao vrlo realna mogućnost kako bi ubrali konkretne rezultate sastanaka i samih razgovora", smatra Vladisavljev.
Srbija je takođe deo kineske inicijative "Pojas i put". Kineske kompanije učestvuju u realizaciji infrastrukturnih projekata poput pruge Beograd - Budimpešta, a najavljeno je da će kineska kompanija graditi i nacionalni stadion Srbije. Kineske kopmanije su kupile RTB Bor i Železaru Smederevo, a tokom ove posete je najavljeno da će graditi novu rafineriju u Smederevu.
Gradnja nove rafinerije i nova mreža snabdevanja naftom
Ivan Nikolić, naučni saradnik Ekonomskog instituta u Beogradu, kaže da je dobro što će postojati konkurencija na tržištu i potpuno je izvesno da će to biti novi kapacitet, nova mreža snabdevanja konektovana na naftovod između Mađarske i Srbije.
"Gradnja nove rafinerije je rezultat promena na tržištu zapadnog Balkana. Ostale su samo rafinerije u Rijeci i Pančevu, a potrebe su mnogo veće. Naša rafinerija u Pančevu to ne može da zadovolji. Sa aspekta konkurencije bolje je da postoje dve ili više kompanija", smatra Nikolić.
Novo je i to da je dogovorena saradnja akademskih zajednica. Zakić smatra da je dobro što je unapređena saradnja u oblasti nauke i to će reflektovati i na privrednu saradnju, s obzirom na to da su profesori i studenti prozor u svet, te kada odu i vrate se u svoju domovinu predstavljaju mostove ka zemlji u kojoj su boravili.
Osim najave saradnje u oblasti akademskih zajednica, najavljeno je otvaranje dve nove avio-linije prema Kini, kao i pomoć Srbiji u organizaciji EXPO, izgradnja izložbenog prostora i okolne infrastrukture.
"To je u ovom trenutku u skladu sa onim što je Srbija imala kao svoje prioritetne ciljeve koje je želela da postigne kroz sledeće faze saradnje sa Kinom", kaže Vladisavljev.
Da li će Kinezi u Srbiji graditi fabriku električnih automobila
Mogućnost izgradnje kineske fabrike električnih automobila u Srbiji jeste najavljivana kao tema razgovora, ali nije kasnije spominjana u javnosti.
Vladisavljev potvrđuje da ova tema nije bila deo zvaničnih izjava koje su završile na papiru i zvaničnih dokumenata, ali jeste pomenuta kao jedna od mogućnosti i da se kroz ovaj nivo saradnje dođe do momenta kada će to biti nešto što će karakterisati odnos dve države.
"Saradnja u oblasti automobilske industrije je u ovom trenutku više u domenu potencijalne mogućnosti. Ništa konkretno nije pomenuto niti potpisano u toj oblasti da bismo mogli da navedemo kao glavne događaje tokom posete kineskog predsednika Srbiji", kaže Vladisavljev.
Zakić takođe potvrđuje da na osnovu dosadašnjeg iskustva u saradnji Srbije sa Kinom većina projekata koje je Srbija predložila, na kraju je i dobila, samo je pitanje kineskih prioriteta u saradnji sa našom zemljom i njenih mogućnosti.
"U Srbiji je do sada otvoreno šest fabrika auto-delova. Naspram veličine naše zemlje, broja stanovnika koje imamo, stepena ekonomskog razvoja, Srbija je po broju i iznosu kineskih investicija i zajmova mnogo ispred razvijenih zemalja. Neke projekte moramo malo sačekati, s obzirom na to da Kina ulaže u veliki broj zemalja širom sveta, a u okviru inicijative 'Pojas i put'", kaže Zakić.
Ona naglašava da je za Srbiju važno to što su Xi Jinping i Viktor Orban potvrdili da će ubrzati izgradnju brze pruge prema granici sa Srbijom, koja je sa srpske strane skoro završena. Nama je povezivanje sa Mađarskom neophodno da bismo uhvatili vezu ka centralnoj Evropi.
U Mađarskoj najviše projekata ugovoreno
Xi Jinpingu je priređen doček u raskošnom dvorištu Budimskog dvorca, a prema pisanju medija, brojne ulice u Budimpešti su bile zatvorene. Tamo je potpisano 18 sporazuma, između ostalih o proširenju mogućnosti izvoza visokokvalitetnih mađarskih poljoprivrednih proizvoda u Kinu, kao i jačanje veza u turističkom sektoru, a Mađarska će od jula imati 19 direktnih letova koji će saobraćati do Kine.
Izgradnja pruge od aerodroma do grada, kao i uopšte železničke infrastrukture kako bi se roba iz kineskih fabrika električnih automobila i baterija transportovala, bile su deo sporazuma. Ugovorena je saradnja u oblasti nuklearne energije, izgradnje naftovoda prema Srbiji, kao i graničnog prelaza između dve zemlje.
"Mađarska je dobila najveći broj konkretnih rezultata u vidu infrastrukturnih projekata i izrazila spremnost za čvršću saradnju sa NR Kinom kroz 'All weather partnership', odnosno njihovo partnerstvo neće biti uslovljeno promenama na geopolitičkom planu. Fokus jeste bio na bilateralnoj saradnji i Viktor Orban je nastupio iz pozicije premijera Mađarske, a ne države koja je članica EU", kaže Vladisavljev.
U Francuskoj o konjaku i električnim automobilima
Kineski predsednik došao je u Evropu u momentu kada EU preti da će nametnuti tarife na kinesku industriju električnih vozila i zelene energije, navodeći da ogromne državne subvencije kineskim proizvođačima daju nepravednu prednost. Kao kontrameru Kina je najavila carine na francuski konjak.
Bez obzira na tenzije koje postoje, u Parizu su se duž ulice Champs Elzysees vijorile kineske i francuske zastave, a ta ulica je bila zatvorena za saobraćaj, kao i susedne koje vode do Jelisejske palate, što je uz zatvorene sve metro stanice u najužem centru Pariza ukazivalo da je reč o posebnom gostu.
Francuski predsednik ga je drugog dana posete odveo na Pireneje, mesto gde je u detinjstvu proveo puno vremena i gde su degustirali lokalne specijalitete, kako bi verovatno u neformalnoj atmosferi relaksirao napete odnose. Potpisali su dvadesetak sporazuma od izvoza francuskih poljoprivrednih proizvoda, kupovine Boeingovih aviona do saradnje na polju veštačke inteligencije i biodiverziteta.
Xi je u Parizu u izjavi za kinesku agenciju Sinxua rekao da ne postoji "strukturalno izazvana hiperprodukcija" za koju EU optužuje Kinu i da se u Evropi ne isporučuju nikakvi subvencionisani proizvodi . On je rekao da Kina i Francuska treba da se drže "zajedničke koristi" i da se zajednički suprotstave razdvajanju i razbijanju industrijskih lanaca i lanaca snabdevanja. Xi je dodao da obe zemlje treba da se suprotstave izgradnji "zidova i barijera".
"Razgovor u Francuskoj bio je najkonkretniji jer je razgovarao sa predsednikom francuske i predsednicom Evropske komisije. Zaključci nakon sastanka jesu da su dve strane spremne da razmotre mogućnost većeg nivoa razumevanja u temama koje su bile tačke sporenja. Macron je imao veću potrebu da zastupa interese onih kojima je direktno nadređen, to su proizvođači konjaka iz Francuske, nego da se bavi politikama EU za koje je bila zadužena Ursula von der Leyen, koja je zauzela najviši nivo kritičnog stava prema kineskom lideru i kineskim politikama“, kaže Vladisavljev.
Prema njegovim rečima u ovom trenutku kinesko raspoloženje prema Francuskoj je mnogo pozitivnije nego što su to odnosi između Brisela i Pekinga.
"Karakteristično jeste da su sve tri posete imale prilično siguran izbor za Xi Jinpinga jer se ni u jednoj od ove tri države nije susreo sa dominantnim kritikama. Dominantan narativ i dominantan odnos u sve tri države uključujući i zvaničnike jeste pozitivan", kaže Vladisavljev.