Ministar trgovine Tomislav Momirović danas je u Pekingu sa ministrom trgovine NR Kine Vang Ventaom potpisao Memorandum o razumevanju kojim i formalno započinju pregovori o slobodnoj trgovini između dve zemlje.
"Ovo je još jedan korak kako bismo dodatno ojačali našu ekonomiju", rekao je ministar Momirović i dodao da je pre deset godina izvoz u NR Kinu iznosio šest miliona dolara, a prošle godine iznosio je 1,3 milijarde dolara, što potvrđuje činjenicu da smo zajedničkim snagama napravili ogroman uspeh i dodatno uspeli da razvijemo naše ekonomske odnose.
Momirović, kako je saopšteno, naglasio je da je jedan od glavnih zadataka u narednom periodu realizacija Sporazuma o slobodnoj trgovini, čime će naše kompanije dobiti nove šanse na tržištu Kine, a s druge strane i kineske kompanije napraviće još veće uspehe u Srbiji.
Opširnije
Kini možda više neće trebati zapadna tehnologija
Kompanije ulažu više u istraživanje i razvoj.
10.04.2023
Tesla u Šangaju pravi novu fabriku Megapack baterija
Tesla će proizvoditi svoje velike jedinice za skladištenje energije pod nazivom Megapack u novom postrojenju.
09.04.2023
Kina organizuje vojnu vežbu kao odgovor na posetu lidera Tajvana SAD
Predsednica Tajvana sastala se sa predsednikom Predstavničkog doma SAD Kevinom McCarthyjem.
07.04.2023
Slobodna trgovina sa Kinom doprinosi smanjenju robnog deficita
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom povećaće obim robne razmene između dve zemlje.
11.04.2023
"Očekujemo da će sledeće godine, kada ovaj sporazum stupi na snagu, naš izvoz premašiti iznos od dve milijarde dolara, što će biti pravi uspeh", zaključio je Momirović.
Ministar trgovine je prethodnog dana posetio grad Ningbo, u kome se nalazi luka preko koje u Srbiju stiže 95 odsto kineske robe. Tamo je, kako je objavio na društvenoj mreži Linkedin, obišao Međunarodni izložbeni centar za proizvode iz zemalja centralne i istočne Evrope, kao i paviljon u kome su izloženi srpski proizvodi.
"Bila je ovo sjajna prilika da se sastanemo sa kineskim privrednicima koji su boravili u Srbiji i koji uvoze srpske proizvode - srpska vina, prehrambene proizvode i proizvode od mesa, a od kojih smo mogli da čujemo iskustva i izazove sa kojima se suočavaju pri uvozu naše robe u Kinu. Znamo da trenutno postoji niz otežavajućih okolnosti za plasman naših proizvoda u Kinu, ali zato intenzivno radimo kako bismo što pre potpisali sporazum o slobodnoj trgovini koji će ubrzati procedure i olakšati izvoz robe iz Srbije", napisao je Momirović.
Ovaj sporazum je, bez sumnje, značajan, budući da je Kina drugi najveći spoljnotrgovinski partner Srbije i doprineo bi smanjenju deficita u robnoj razmeni sa Kinom, koji je prošle godine iznosio 3,6 milijardi evra. Sprazum o slobodnoj trgovini najviše će pogodovati proizvodima prehrambene industirje i proizvodnje alkoholnih i bezalkoholnih pića. Već mesecima se govori o potencijalu srpske industrije vina, koji se jednim delom može realizovati i na ogromnom tržištu Kine.
Carine na prehrambene prozivode se kreću između 10 i 35 odsto, a dažbine na vino koje je veoma traženo na tamošnjem tržištu dostižu 47 odsto. Njihovim ukidanjem srpski prozivodi postali bi konkurentni na kineskom tržištu. Ideja je da na većinu proizvoda kojim se trguje između dve zemlje bude ukinuta, ili bar znatno smanjena carina. Ali verovatno će biti proizvoda koji su izuzeti ili ograničeni kvotama jer postoji opasnost da najezda jeftine kineske robe potopi domaće proizvođače koji svoju robu prodaju isključivo na srpskom tržištu.