Nova fiskalna davanja koja je najavio predsednik Srbije neće umnogome omesti Narodnu banku Srbije (NBS) u borbi protiv inflacije, rekli su iz centralne banke, ali borba sa rastom cena i dalje nije završena.
Grubo gledano, u projekciju inflacije uračunato je povećanje zarada i povećanje penzija koje je blisko najavljenim, rekli su iz NBS u odgovorima na pitanja naše redakcije.
"U svim fiskalnim dokumentima može se pronaći da je povećanje zarada u penzija planirano tako da se njihovo učešće u BDP-u kreće oko 10 odsto, što samim tim znači da je za sve naredne godine unapred već računato na to da nominalni rast plata i penzija bude jednak ili blizak nominalnom rastu BDP-a. Dakle, na najveći deo ovog povećanja plata i penzija već jesmo računali kada smo davali projekciju inflacije", navode iz centralne banke.
Opširnije
NBS iznenadila, nakon pauze ponovo podigla stope
Referentna kamatna stopa podignuta je za 25 bp, na 6,25 odsto, rekli su iz Narodne banke Srbije.
08.06.2023
Privreda već uzima kredite samo ako mora, a biće još skuplji
U prvom kvartalu odobreni krediti u iznosu od 238,8 milijardi dinara, što je za 7,7 odsto manjie nego u istom periodu prethodne godine
08.06.2023
Inflacija i dalje pobeđuje štednju kod banaka
Postavlja se pitanje kada je bilo bolje štedeti, sada - kada kamate rastu - ili u prethodnom periodu, kada su bile u Srbiji jedan odsto ili u evrozoni nula i negativne.
22.05.2023
U zemlji povrtarstva, povrće gura inflaciju
Maloprodajne cene povrća i voća koje u potrošačkoj korpi učestvuju sa 6,5 odsto, u prva tri meseca 2023. su povećane za 28,1 odsto međugodišnje.
30.05.2023
Hrana u Srbiji paprena, Komisija 'češlja' potrošačku korpu
Kada kretanje cena ukazuju na mogućnost ograničavanja, narušavanja ili sprečavanja konkurencije, Komisija analizira stanje konkurencije u određenoj grani ili u različitim granama privrede.
22.05.2023
Davanja za porodilje i mlađe od 16 godina nisu uzimana u obzir pri izradi projekcije inflacije (jer je projekcija usvojena 11. maja), ali ni ona ne bi trebalo da dovedu do obrta po pitanju inflacije, kažu bankari.
"S obzirom na to da je, makroekonomski gledano, reč o relativno malom iznosu, ne očekujemo da navedena davanja ugroze opadajuću putanju inflacije, ali će svakako uticati na veću ličnu potrošnju", rekli su iz NBS, dodajući da je kao dodatna brana rastu cena postavljeno još jedno povećanje kamatne stope koje je usvojeno u četvrtak.
Kako je precizirao ministar finansija Siniša Mali, za pomenute mere će u 2023. godini biti izdvojene 23 milijarde dinara koje su obezbeđene kroz smanjenje deficita u budžetu.
Iz NBS su dodali da je lična potrošnja trenutno i niža od one koja je predviđena projekcijom, pa ni ovo ne bi trebalo da dovede do bržeg rasta cena.
Na dobrom putu, ali inflacija nije pobeđena
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović u prošlim danima je u više navrata ponovio da je inflacija u Srbiji pobeđena. Kako se može zaključiti iz odgovora NBS, ne možemo reći da je borba sa rastom cena gotova.
"Iako su rizici projekcije i dalje relativno visoki, pre svega u pogledu svetskih cena energenata i hrane, pod pretpostavkom da ne dođe do dodatnih šokova sličnih razmera kao u prethodnoj godini, opadajuća putanja inflacije se ne dovodi u pitanje, samo je pitanje kojom brzinom će se inflacija usporavati", rekli su iz centralne banke, koja predviđa da će se inflacija u okvire cilja (od 1,5 do 4,5 odsto) vratiti sredinom sledeće godine.
Iz NBS dodaju da je moguć rast cena pojedinih artikala, a da se veći pad cena hrane može očekivati u slučaju da poljoprivredna sezona bude bolja od prethodne dve tokom kojih je suša umanjila prinos.
Podsećanja radi, dok je ukupna inflacija (koja uključuje cene 660 proizvoda i usluga) bila na nivou od 15,1 odsto u aprilu, rast cena hrane je iznosio 24,3 odsto dok su pojedine kategorije (poput mleka, sira i jaja) poskupele za blizu 40 odsto na međugodišnjem nivou.
Pad kreditne aktivnosti neminovan
Novi izveštaj o kreditnoj aktivnosti banaka pokazao je pad u tom sektoru, što su u NBS prokomentarisali kao očekivan rasplet.
"Rast kamatnih stopa na kredite je neminovno doveo do privremenog usporavanja rasta kreditne aktivnosti, ali prema oceni Narodne banke Srbije, svakako manju štetu od toga trpe korisnici kredita nego što bi trpeli svi tržišni subjekti od produžene visoke inflacije", rekli su iz NBS.
Kako su dodali, uticaj na usporavanje kredita potiče i od visoke baze iz prethodne godine i dospeća prethodno odobrenih kredita u okviru garantne šeme koji su odobreni u iznosu od preko dve milijarde evra.
Stope podignute i 14. put
Rast inflacije u Srbije, posmatrano na međugodišnjem nivou, počeo je u junu 2021. i na svom dosadašnjem vrhuncu dostigao je 16,2 odsto (u martu). U aprilu je zabeležen i prvi pad stope, kada je inflacija iznosila 15,1 odsto.
Narodna banka je u nastojanju da inflaciju vrati pod kontrolu prvo korigovala repo stope, dok je nakon toga u 14 navrata, i uz jednu pauzu, podizala referentnu kamatnu stopu. Osnovna mera cena zaduživanja je podignuta za ukupno 525 baznih poena, i trenutno iznosi 6,25 odsto.
Prema projekcijama NBS, inflacija bi ove godine u proseku trebalo da iznosi 12,7 odsto, dok bi u decembru bila na nivou od oko osam procenata. Privredni rast je projektovan na nivou između dva i tri odsto.