Kamatne stope rastu, ali je inflacija i dalje visoka, na primer, u Srbiji referentna kamatna stopa iznosi šest odsto, a inflacija u aprilu 15,1 odsto. Postavlja se pitanje kada je bilo bolje štedeti, sada - kada kamate rastu - ili u prethodnom periodu, kada su bile u Srbiji jedan odsto ili u evrozoni nula i negativne.
Miloš Zečević, direktor upravljanja aktivom i pasivom u Erste Banku, kaže da je štednja u dinarima i dalje isplativija od devizne štednje.
"Imajući u vidu da je kurs stabilan i da su devizne rezerve na maksimumu, dinarska štednja je i dalje isplativija od devizne štednje, ali to svakako nije dovoljno da se očuva njena kupovna moć. Značajno ohrabruje to što štednja u obe valute kontinuirano raste."
Opširnije
ECB pojačava kontrolu likvidnosti banaka
ECB pojačava kontrolu rezervi likvidnosti zajmodavaca i mogla bi da saopšti strože zahteve pojedinačnim firmama.
19.05.2023
Novac ne napušta banke, ali nešto drugo jeste opasnost
Sa kolapsom First Republic banke intenzivirao se strah od potencijalne nesolventnosti regionalnih lidera.
09.05.2023
Hrana u Srbiji paprena, Komisija 'češlja' potrošačku korpu
Kada kretanje cena ukazuju na mogućnost ograničavanja, narušavanja ili sprečavanja konkurencije, Komisija analizira stanje konkurencije u određenoj grani ili u različitim granama privrede.
22.05.2023
Nedelja za nama: Podnošljive cene u Srbiji tek za tri godine
Ministar trgovine Tomislav Momirović apelovao je ove nedelje na trgovce da snize cene hrane, koliko je u njihovom interesu.
19.05.2023
Zoom In: Kamatne stope blizu crvene linije
NBS je podigla projekciju inflacije za ovu godinu za 0,4 odsto na 12,7 procenata. Za iduću godinu procena je da će se kretati od 3,8 do 5,6 odsto.
18.05.2023
Kada su u pitanju oni koji duguju, Zečević kaže da visoka inflacija svakako nije odgovarala dužnicima jer ovako visoka inflacija umanjuje kupovnu moć, pa je i vraćanje dugova veći teret.
"Kada govorimo o zaduženim kompanijama, važno je napomenuti da čak i da uspeju da povišene troškove zaduživanja kratkoročnog preliju na tržište, mere koje centralne banke posledično donose u borbi sa inflacijom imaju za cilj da prouzrokuju pad agregatne tražnje, uspore privrednu aktivnost i dovedu do pada investicija u što široj ekonomiji, što posledično defakto utiče na finansijske performanse samih kompanija. Da naglasim, ne govirmo o energetskim kompanijama i drugim specifičnim industrijama koje su i te kako jako profitirale u nastalim okolnostima", rekao je.
Kada je u pitanju inflacija u narednom periodu, Zečević očekuje ostvarivanje baznog scenarija, ali ono što se pažljivo prati jeste rizik od sušne godine i posledični pritisak na cene hrane. Kada je u pitanju Narodna banka Srbije, Zečević kaže da možemo opravdati trenutni nivo referentne kamatne stope. "Glavni faktor monetarnog zatezanja u zemlji je defakto preko evra i onoga što radi ECB, jer je udeo dinarskih kredita svega 35 odsto."
(Ažurirano sa videom gostovanja na vrhu stranice.)