Trgovanje na evropskim i američkim berzama je tokom prve sedmice maja bilo opreznije i volatilnije u odnosu na april, a investitori ostaju zabrinuti zbog nastavka rasprodaje deonica američkih banaka.
Sa kolapsom First Republic banke intenzivirao se strah od potencijalne nesolventnosti regionalnih lidera, te je masovna prodaja akcija ostavila finansijski S&P 500 indeks na ivici pada ispod nivoa zabeleženog 2007. godine. U razgovoru za Bloomberg Adria Connect, vođa regulative u Sektoru upravljanja trgovinom na Ljubljanskoj berzi Andraž Aš ne vidi ozbiljniju krizu u najavi.
"S jedne strane, postoji politička volja da se ovakvi problemi kontrolišu. Drugo, i važnije, nije ugroženo poverenje u širi bankarski sektor. Odliv depozita iz banaka srednje veličine završava u većim bankama - dakle novac ne napušta bankarski sektor", kaže on.
Opširnije
UBS reorganizuje svoje vođstvo nakon preuzimanja Credit Suissa
"UBS je uveren da ima pravi operativni model i lidere za uspešnu integraciju", saopšteno je iz ove banke.
09.05.2023
Citibank zasad ne planira širenje u Srbiji
Bankarski gigant zasad nema nove planove
05.05.2023
Pet stvari koje treba znati ovog jutra
Berzanski indeksi gubili su u četvrtak vrednosti širom Evrope i SAD.
05.05.2023
Nastavlja se pad američkih banaka: PacWest i Western Alliance tonu
PacWest Bancorp i First Horizon Corp. predvodili su ponovni pad akcija američkih zajmodavaca.
04.05.2023
Ipak, Aš upozorava da su panika i debata o američkoj granici druga dva faktora u potencijalnom produbljivanju bankarske krize.
"Panika je iracionalna i sve racionalne mere mogu ostati bez efekta. Ali druga stvar je kriza granice duga koju imamo u SAD. Tradicionalno, kada vam Ujka Sem obeća da će vam vratiti dug, to se smatra najsigurnijom reči. Ako se to promeni, imaćemo ozbiljnu krizu. Svi realizovani i nerealizovani dobici u bankarskim bilansima mogli bi da eksplodiraju, a kriza bi zahvatila i druge sektore", rekao je Aš.