Čak 30 odsto zaposlenih u građevinarstvu u Srbiji su stranci, rekao je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, što se naslanja na ranije vesti da sve više stranih radnika dolazi u Srbiju, kao i da ih najviše ima u građevinarstvu i poljoprivredi zbog manjka domaće radne snage u tim granama.
Kako je prenela Beta, Vesić je naveo da je skoro trećina zaposlenih u građevinarstvu iz inostranstva, a dodao je da je učešće stranaca u poljoprivredi još veće.
Vesić je za Večernje novosti najavio da predstoji liberalizacija radnog zakonodavstva i rekao da je Srbija počela da uvozi radnike, što je dobro, jer znači da je napredovala i da je zemlja u kojoj može da se zaradi.
Opširnije
Srbija na putu da postane meka za strane radnike
U Srbiji se sve intenzivnije zapošljavaju radnici iz inostranstva. Tokom prvog kvartala je izdato više od 11.700 radnih dozvola.
10.04.2023
Srbija želi da lakše zapošljava strance, među njima i Ruse
Stranci koji žele da rade u Srbiji moraju da dobiju radnu dozvolu, a da bi je dobili, moraju da ispune neke od uslova - jedan od njih je da već poseduju boravišnu dozvolu.
07.03.2023
Radnike sve više uvozimo iz Azije, ali ne zato što su jeftiniji
Nacionalna služba za zapošljavanje je tokom prošle godine izdala više od 35.000 dozvola za rad stranim državljanima.
14.02.2023
Pad broja izdatih građevinskih dozvola ukazuje na usporavanje
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku od ukupnog broja dozvola izdatih u februaru, 77 odsto odnosi se na zgrade, a 23 odsto na ostale građevine.
13.04.2023
Ministar najavio novo obavezno osiguranje za investitore
Ministar Goran Vesić najavio je da će se investitorima uvesti obaveza da imaju polisu osiguranja koja će pokrivati štetu nanetu trećim licima.
07.03.2023
Srbija planira da objedini podnošenje zahteva za radne i boravišne dozvole kako bi olakšala strancima pristup tržištu rada. Do sada, stranci su prvo morali da imaju boravak da bi uopšte aplicirali za radnu dozvolu.
Vesić je još dodao da je u celoj Evropi došlo do pada u građevinskoj industriji zbog rata u Ukrajini i rasta inflacije, ali i zbog nedostatka radne snage.
Upitan o zloupotrebama i poslodavcima koji su domaće radnike zamenili stranima, Vesić je rekao da takvih zloupotreba ima i u EU, ali da to ne znači da ne treba da dolazi radna snaga u Srbiju.
Prošle godine izdato je više od 35.000 radnih dozvola za strance u Srbiji, i to najviše radnicima iz Kine, Turske, Rusije, Indije, Kube, Severne Makedonije i Ukrajine. Iz Nacionalne službe za zapošljavanje navode da je ubedljivo najveći broj radnika koji dolaze u građevinarstvu. Tokom prvog kvartala izdato više od 11.700 radnih dozvola za strance.
Osim toga, raste i broj Rusa kojima se izdaju radne dozvole u Srbiji - većinski IT stručnjaci koji su napustili Rusiju posle početka mobilizacije.
Prošle godine, za Bloomberg Adriju su vinari rekli da su primorani da za berbu grožđa uvoze radnika sa Šri Lanke zbog nedostatka radne snage. Iz ove zemlje ima i vozača gradskog prevoza u Beogradu, a isto tako ima stranih radnika i u luksuznim hotelima u Srbiji, kao i onih koji rade kao dostavljači i higijeničari.
- U pisanju pomogle Ana Ristović i Hana Stevović.