Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić najavio je da će se izmenama Zakona o planiranju i izgradnji investitorima uvesti obaveza da imaju polisu osiguranja koja će pokrivati štetu nanetu trećim licima, kao i štete do kojih dođe usled oštećenja lokalne infrastrukture.
"Do sada su se štete nanete lokalnoj infrastrukturi, kao što je slučajno oštećenje trotoara ili vodovodnih cevi, pokrivale iz lokalnih budžeta, što će izmenama ovog zakona biti promenjeno", rekao je Vesić na Kopaonik biznis forumu.
Predsednik Izvršnog odbora Uniqa neživotnog osiguranja Nikola Đukić kazao je da su svi značajni infrastrukturni objekti u Srbiji osigurani i to je postalo sastavni deo ugovora između investitora i izvođača, posebno kada je reč o osiguranju radova i odgovornosti prema trećim licima.
"Pored ovih, ugovaraju se i osiguranja profesionalne odgovornosti kako za projektante, tako i za nadzor, čime su osigurani i imovina i ljudi, i to svi učesnici u infrastrukturnom projektu", kazao je on.
Nikola Đukić je rekao da se zajedno sa ekspanzijom infrastrukturnih projekata u Srbiji primećuje i porast premije po osnovu osiguranja izgradnje i montaže. Osnovni rizici koji se osiguravaju su požar, građevinska nezgoda, prirodne nepogode, ljudska greška, krađa; osim samih radova, osiguravaju se i postojeća imovina, oprema, skladišta, raščišćavanje ruševina.
"I kod nas, i na globalnom nivou, najizraženije su štete koje nastanu kao posledica elementarnih nepogoda i prema frekvenciji, i prema iznosima. Takve štete kad je reč o infrastrukturnim projektima često iznose po nekoliko stotina hiljada evra. U Srbiji je najizraženiji rizik od poplava, a zbog nedavnog zemljotresa u Turskoj i Siriji, gde je došlo do ogromnih šteta i na infrastrukturnim objektima, verujem da će doći do povećanog interesovanja i za polise koje pokrivaju rizik od zemljotresa", kazao je Đukić.