Dolazi do smirivanja cena hrane, ali sama potrošnja će opredeliti i nivo cena. Proizvođači biti prinuđeni da preduzmu neke druge korake, kao što su promotivne aktivnosti ukoliko dođe do smanjivanja potrošnje, rekao je u razgovoru za Bloomberg Adriju CEO MK Grupe Mihailo Janković.
Cene hrane i ostalih potrošačkih dobara bile su tema konferencije EBRD-a u Zagrebu, koja je okupila brojne regionalne igrače. Do kada će se nastaviti rast cena poljoprivrednih sirovina, koliko će se to odraziti na cene hrane, i kako velike kompanije u neizvesnim uslovima uspevaju da amortizuju takve rizike?
"Živimo u vremenima koja su krizna. Idemo iz krize u krizu i stalno ispitujemo i modele po kojima radimo. Optimizujemo procese, planiramo na srednji i duži rok i trudimo se da ne prekidamo ciklus i investicije, već suprotno, ne investiramo tamo gde mislimo da će tržište ići. Imamo velike investicije u naredne tri godine - planirano je 1,6 milijardi evra u obnovljive izvore energije, najviše, ali i u Agri food. Otvoreni smo i za akvizicije. Imamo i dobar tim, ali tu treba da se poklopi više stvari. Uvek aktivno posmatramo šta se dešava na tržištu i koji su potencijalni targeti za ulaganja", naveo je Janković.
Opširnije
Richard Record, SB: Ima mesta za brži rast BDP-a Srbije
Potrošnja i investicije najviše doprinose BDP-u.
26.04.2023
Inflacija u Srbiji na očekivanom rekordu od 16,2 odsto
Vrh inflacije, ali i najave novih poskupljenja.
12.04.2023
Cene hrane padaju 12. mesec zaredom, ali nema znakova da to stiže do marketa
Svetske cene hrane su pale 12. uzastopni mesec i dostigle najniži nivo od jula 2021. godine.
08.04.2023
Talas poskupljenja u Srbiji ne prestaje dok inflacija raste
Ograničenje cena nije uvek dobra mera.
12.04.2023
Kao kompanija koja posluje u regionu, MK Grupa prepoznaje i deli problem sa drugim igračima na tržištu, a to je radna snaga.
"Svedoci smo da tržište mora da se pomera. Znači, ako pogledamo malo istorijski, problem je što je veliki broj kompanija tretirao zaposlene kao trošak. Mi smo, s druge strane, imali drugačiji pristup i trudimo se da naše zaposlene tretiramo kao investiciju. To je danas i trend i sve kompanije negde su primorane da idu u tom pravcu. S druge strane, oni koji su ranije to radili su u prednosti i bolje pozicionirani za neki dugoročni uspeh. Zbog toga imamo relativno malu fluktuaciju, ali smo svi svesni problema s nedostatkom radne snage. I u Hrvatskoj, i u Srbiji, i u Sloveniji uvozimo radnu snagu", rekao je Janković.
Na koji način pristupaju zaduživanju i koji su to najveći izazovi koje vide u Srbiji, ali i šire, pogledajte u videu.