Dok broj turista u Srbiji opada, pljušte strane doznake - priliv novca iz inostranstva u prva četiri meseca ove godine bio je za skoro pola milijarde evra veći nego strane direktne investicije. Skoro milijardu i po evra u doznakama, koje su između januara i aprila pristigle u Srbiju, uglavnom se koriste za finansiranje tekuće potrošnje, pokazuju podaci Narodne banke Srbije.
Svetska privreda postaje sve manje otporna na šokove, a carinski ratovi i geopolitičke tenzije potkopavaju svetski ekonomski poredak, ocenila je Banka za međunarodna poravnanja (engl. Bank for International Settlements - BIS) u svojoj najnovijoj proceni stanja svetske privrede. Svet je "na prekretnici" i ulazi u "novo doba povećane neizvesnosti", što testira u institucije, a naročito u centralne banke, ocenjuju iz BIS-a.
U svetu koji se dinamično menja, ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
Opširnije

Više od 20.000 zgrada u Srbiji ima energetski pasoš, ali glavni posao tek predstoji
Ovaj sertifikat je ključan za energetsku efikasnost ali i tržišnu vrednost nekretnina.
pre 6 sati

Koliko zaista košta korišćenje kartica u inostranstvu
Razlike između dinarskih i deviznih računa, kursnih lista, kao i banaka i kartičarskih sistema, mogu biti značajne.
pre 6 sati

Ko se u Evropi trudi da zadrži bogataše, a ko da ih privuče
Poreske i druge politike imućnima nameću nova pravila boravka.
pre 6 sati

Da li investirati u zlato preko ETF-a
ETF-ovi su alternativa kupovini i držanju fizičkog zlata.
30.06.2025
Mišković duplirao profit, Matijević čuva tron

U Srbiji se preradom i konzerviranjem mesa bavi više od 800 firmi, a IM Matijević, Carnex, Neoplanta, Yuhor, Zlatiborac, Agro-papuk i Đurđević su i tokom 2024. godine zadržale jake pozicije na tržištu. Za razliku od trgovinskih lanaca koji su pretežno prešli u ruke stranih vlasnika, srpska klaničko-prerađivačka industrija je i nakon privatizacije ostala čvrsto u rukama domaćeg kapitala.
Ukupna neto dobit sedam vodećih kompanija u mesnoj industriji Srbije u 2024. godini iznosila je oko 3,23 milijarde dinara, što je tek neznatan rast od 0,97 odsto u odnosu na prethodnu godinu (3,2 milijarde dinara u 2023). Ipak, iza ovog zbirnog, mršavog rasta, kriju se značajne promene u pojedinačnim firmama. O kakvim promenama je reč, saznajte na LINKU.
Da li investirati u zlato preko ETF-a

Ulagačima koji žele da iskoriste rast zlata na raspolaganju su i berzanski fondovi (ETF), a Bloomberg Adria analizira njihove prednosti i nedostatke. Zlato važi za sigurnu luku u periodima tržišne neizvesnosti, kojoj doprinose inflacija, valutni potresi i geopolitičke napetosti. U poslednje vreme, investiranje u zlato stvara solidnu zaradu, pošto je cena plemenitog metala za godinu dana porasla za 44,5 odsto. Trenutno se kreće oko 3.350 dolara za trojsku uncu (31,1 grama).
Pribavljanje fizičkog zlata otvara pitanje sigurnog skladištenja, a alternativa su berzanski fondovi, koji investitorima omogućavaju jednostavnu kupovinu putem onlajn platforme.
Priliv od doznaka - 1,44 milijarde evra u prva četiri meseca 2025.

Skoro milijardu i po evra iznosi priliv od doznaka, koje su u Srbiju stigle od januara do aprila ove godine, saopštili su iz Narodne banke Srbije (NBS). Precizna suma, od 1.44 milijarde evra, veća je nego priliv od stranih direktnih investicija (SDI), i to za gotovo pola milijarde evra.
Doznake su se stabilizovale "na nivou od blizu pet milijardi evra godišnje i njihov sličan nivo može se očekivati i u ovoj i u narednim godinama", rekli iz NBS. Prošlogišnji priliv je iznosio 4.898 miliona evra, što je neznatno manje u odnosu na 2023, kada je priliv iznosio 4.998 miliona evra.
Manje turista u Srbiji u maju, raste interesovanje Španaca i Kineza

Dok temperature rastu, pada interesovanje turista za prirodne lepote i kulturna bogatstva Srbije. U maju ove godine Srbija je zabeležila pad turističkog prometa u odnosu na isti mesec 2024, posebno kada je reč o dolascima i noćenjima stranih turista. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), Srbiju je u maju posetilo 437.993 turista, što je za 3,8 odsto manje nego u maju 2024. Broj noćenja je pao još izraženije - za 5,1 odsto. Dok je broj domaćih turista blaže pao (za 3,7 odsto), broj stranih gostiju se smanjio za 7,4 odsto.
Zemlje iz kojih dolazi najviše stranih turista su Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Turska i Rusija. Međutim, pad broja turista iz regiona je izražen - iz Bugarske je primetno čak za 38 odsto manje dolazaka, iz Severne Makedonije 22 odsto manje, a iz Hrvatske 30 odsto manje. Međutim, porastao je broj turista iz Kine, Španije i Izraela, a koliko se povećao saznajte na LINKU.
Sledi...
Evropska komesarka za prošenje Marta Kos sastaje se sa liderima Zapadnog Balkana u Skoplju kako bi razgovarala o planu rasta za region.
U Ankari se održava sastanak trgovinskih zvaničnika Evropske unije i Turske.
Danska preuzima šestomesečno predsedavanje Evropskom unijom.
Na portalu Bloomberg Adria saznajte koliko košta korišćenje platnih kartica u inostranstvu, koje evropske države se trude da privuku nove, imućne rezidente, ali i kako energetski pasoš utiče na vrednost nekretnina.
[PROMO] Kretanje kroz finansijske izazove: Koje su strategije za investiranje u nestabilnim vremenima

Globalna finansijska tržišta suočavaju se sa složenim izazovima koje donose trgovinske tenzije, geopolitički preokreti i različite monetarne politike. Najavljene carine SAD, kolebanja dolara i smanjenje kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB) uzdrmale su investicione strategije.
U Srbiji, finansijsko tržište još zaostaje za zapadnoevropskim, ali investicioni fondovi i ESG obveznice doživljavaju uzlet, nudeći alternativu štednji i nekretninama, koje i dalje privlače domaće ulagače. Ove teme bile su u fokusu Banca Intesa i Intesa Invest webinara "Magnifica puls tržišta – navigacija kroz promene – osvrt na makroekonomske trendove, tržište kapitala i investicione prilike".
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...