Posle 2. aprila tekuće godine - ništa više nije isto na tržištima kapitala. Desio se cunami. Berze vrište "upomoć", dok se investitori hvataju za glavu, jer više niko nije siguran u dalji tok dešavanja na ekonomskom i geopolitičkom planu. Drugim rečima, niko više nije siguran u Trumpove odluke i poteze, a pre svega Evropa. Ipak, ni Azija ne miruje. Kineske akcije su se našle usred panične rasprodaje, zbog zaoštravanja trgovinskog rata.
Istovremeno, kriptovalute gube vrednost, a obveznice postaju utočište, dok Trump budi strah od stagflacije. Indeks straha dostigao je najviši nivo od pandemije u aprilu 2020. godine.
Donosimo pet stvari koje treba da znate ovog utorka.
'Prodaj sada, pitaj kasnije'
Krvoproliće na finansijskim tržištima pogoršano je u ponedeljak, jer su uznemireni investitori izgubili nadu da će predsednik SAD Donald Trump promeniti svoju carinsku politiku. Akcije su oštro pale, usled čega je trodnevni gubitak globalne tržišne vrednosti dostigao oko 9,5 biliona dolara. Fjučersi indeksa S&P 500 zabeležili su pad od tri odsto, dok je indeks VIX naglo skočio iznad 50.
Evropski Stoxx 600 je oštro pao za pet odsto, a Azija, kao tržište, beleži najgori dan od 2008. godine. Trezorci i jen su ojačali, jer su investitori tražili sigurno utočište. Trgovci su povećali očekivanja o smanjenju kamata od Feda ove godine, ciljajući na pet smanjenja od po četvrtinu procentnog poena. Svopovi su, takođe, pokazali rizik od hitnog reagovanja, sa verovatnoćom od 40 odsto da će do smanjenja doći do sledeće nedelje, odnosno dosta pre sastanka Feda u maju.
Prema rečima Stephana Kempera, glavnog investicionog stratega u BNP Paribas Wealth Managementu, tržište prelazi u fazu "prodaj sada, postavljaj pitanja kasnije".
Bloomberg
Skuplja dara nego mera
Veći izbor dobro održavanih automobila na inostranom tržištu može da bude privlačan faktor za kupce iz Srbije, koji se uglavnom opredeljuju za polovna vozila. Međutim, oni koji se opredele da - umesto na auto-placu u Srbiji - novo vozilo potraže na internetu, treba da računaju na veće troškove, ali i dodatnu birokratiju.
"Iako je ponuda veća, automobil će na taj način koštati i do nekoliko hiljada evra više", kaže za Bloomberg Adriju Boris Ćorović, generalni sekretar Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova. Dodaje da su u Srbiju 2024. uvezena 135.293 polovna automobila, dok su prodata 27.862 nova, što ukazuje na višestruko višu potražnju za polovnim vozilima.
Koje su to strane marke putničkih automobila najzastupljenije u Srbiji? Saznajte na LINKU.
Koliko godina treba da radimo samo za stan
Rast cena nepokretnosti ne posustaje, budući da se tražnja pokazala veoma otpornom, uprkos tome što smo u prethodnih nekoliko godina imali rast kamata i period sporijeg rasta kredita u 2023. godini i početkom 2024. Uslovi za zaduživanje su bili lošiji i kupci su se ređe odlučivali za stambene kredite. Sa druge strane, period visoke inflacije motivisao je ulaganja u nekretnine, kako bi se očuvala vrednost novca.
Kao što smo videli 2023, kamatne stope u Srbiji su brzo pratile rast euribora, pa je kamatna stopa u avgustu 2023. dostigla čak 6,8 odsto, nakon čega je snižena pomenutim ograničenjem. Cene nepokretnosti su, inače, jedan od dominantnih faktora koji ima i direktan i indirektan efekat na stambeno kreditiranje, a na LINKU saznajte šta nam donose indirektni efekti.
Prema poslednjim raspoloživim podacima, priuštivost nepokretnosti je imala različitu dinamiku u zemljama Adria regiona. U dve zemlje, priuštivost stanova je povećana.
Depositphotos
NBS pooštrava uslove za poslovanje menjačnica
Rad menjačnica u Srbiji je od marta ove godine pod mnogo oštrijom kontrolom Narodne banke Srbije (NBS). To je omogućeno Zakonom o izmenama i dopunama zakona o deviznom poslovanju koji je Skupština Srbije usvojila početkom marta, a koji povlači strože kontrole i oštrije kaznene mere.
U centralnoj banci objašnjavaju da je izmenama ovog zakona NBS, kao kontrolnom organu, omogućeno izricanje šireg spektra mera prema ovlašćenim menjačima koji ne postupaju u skladu sa propisima.
"Ove mere će, u zavisnosti od težine povrede propisa, delovati korektivno na ponašanje ovlašćenih menjača. Ipak, u određenim slučajevima biće sankcionisano nezakonito postupanje ovlašćenih menjača, i to privremenim oduzimanjem ovlašćenja za obavljanje menjačkih poslova do 30 dana, a za teže povrede propisa i trajnim gubitkom ovog ovlašćenja", kažu u NBS za Bloomberg Adriju. O čemu se konkretno radi, pročitajte više na LINKU.
Sledi...
U Njujorku sastanak Saveta bezbednosti UN o Kosovu.
U Kazahstanu poletanje svemirskog broda Soyuz MS-27 sa četiri ruska kosmonauta.
Na portalu Bloomberg Adrije u utorak čitajte o kretanju sirovina u 2025. godini, o tome kako je Beogradsku berza ostala imuna na cunami sa svetskih berzi i kako se Kongres SAD bori sa Trumpovom carinskom politikom. Istraživali smo i gde uložiti novac posle tržišne pompe, ali u svakoj nevolji ima i nešto dobro, tako da je gorivo u Srbiji konačno pojeftinilo.