Kineske akcije i korporativne obveznice su potonule, dok su prinosi na državne obveznice prišli rekordno niskim nivoima, dok su se investitori pripremali za posledice eskalirajućeg trgovinskog konflikta između dve najveće svetske ekonomije.
U Kini je CSI 300 pao za čak 8,8 odsto, što je njegov najveći pad u poslednjih više od pet godina. Hongkongov Hang Seng indeks bio je na putu da zabeleži nagori rezultat još od globalne finansijske krize, dok je poseban indeks kineskih akcija koje su listirane u tom gradu potonuo za 13 odsto, što ga je dovelo na rub ulaska na tzv. tržište medveda.
Kineska odmazda protiv širokih carina američkog predsednika Donalda Trumpa tera investitore da se suoče sa stvarnošću da je trgovinski sukob, od koga su svi strahovali, prešao u novu fazu. Peking sada razmatra ubrzanje bilo kakvih stimulacija kako bi ublažio štetu izazvanu carinama – ali dosad su investitori bili usmereni uglavnom na potencijalne ekonomske posledice.
Opširnije

Trumpove carine oživljavaju trgovanje valutama nakon godina
Banke i hedž-fondovi pojačavaju timove za trgovanje valutama dok volatilnost podstiče profit.
pre 6 sati

Pregled berze - strah i teror na berzi. Da li je crni ponedeljak pred nama
U sredu je američki predsednik Donald Trump uradio nešto za šta su mnogi mislili da je nezamislivo.
pre 7 sati

Trump igrao golf, dok su se berze crvenele. Hoće li i ponedeljak biti krvav?
U poslednja dva dana dogodilo se upravo ono čega se Wall Street plašio – indeks S&P 500 je pao na najniži nivo u poslednjih 11 meseci.
06.04.2025

Ulagači u panici - indeks straha najviši od pandemije
Indeks VIX, poznat kao indeks straha, skočio je na 45,31, najviše od korone.
05.04.2025

Medved je iznenada zakoračio na tržište. Da li je sada pravi trenutak za kupovinu ili prodaju?
Indeksi S&P 500 i Nasdaq 100 duboko u minusu, gubitak pet biliona dolara
05.04.2025
"Ovaj pad koji vidimo je neverovatan iz više pogrešnih razloga", rekao je Sat Duhra, portfelj menadžer u Janus Henderson Investors. "Postoji element panike prodaje, naravno, postoje pozivi na marginu na koje moramo obratiti pažnju, fondovi prodaju akcije kako bi prikupili gotovinu, a kineska odmazda povukla je još veći rizik devalvacije valute u koju su uprte oči investitora."
Fondovi koji trguju na berzi, a koje favorizuje takozvani "nacionalni tim" kineskih investitora povezanih sa državom, doživeli su snažno trgovanje, što je znak da vlasti možda rade iza kulisa kako bi ublažili štetu.
Bekstvo od rizika zahvatilo je sve sektore i tržišta, pri čemu su svi članovi Hang Seng China Enterprises indeksa bili u minusu. Indeks kineskih tehnoloških akcija u Hongkongu pao je više od 15 odsto, što ga je dovelo na put ka "medveđem tržištu". Kineski izdavači obveznica bili su među liderima u gubicima u Aziji u ponedeljak, pri čemu je dolazilo do razmaka u vrednosti njihovih obveznica sa investicionim rejtingom od oko 30 baznih poena, prema podacima trgovaca.
"Svetski trgovinski sistem koji je trajao poslednjih devedeset godina se ruši, zbog čega je teško prognozirati ekonomski uticaj i odrediti gde je dno tržišta", rekao je Vincent Chan, strateg za Kinu u Aletheia Capital Ltd. "Ako želite da izvučete likvidnost iz sistema, Hongkong je prvi na udaru, a takođe ima i mnogo profita da se uzme nakon ovogodišnje euforije."
Državne obveznice su porasle jer su investitori potrčali ka najsigurnijim dostupnim sredstvima zbog strahova kako će rastuće carine uticati na kinesku ekonomiju. Referentni prinos na 10-godišnje obveznice pao je za devet baznih poena, približavajući se rekordno niskom nivou, usled talasa kupovine pri svim glavnim rokovima dospeća.
Na tržištu stranih valuta, Narodna banka Kine oslabila je svoj dnevni referentni kurs za juan na nivo koji nije viđen od decembra. To bi mogao biti znak da Peking želi da podrži rast devalviranjem svoje valute – što je dodatno podstaklo spekulacije da bi juan mogao postati važan alat u trgovinskom ratu.
Analitičari iz Wells Fargo & Co. kažu da postoji rizik da Peking namerno oslabi juan za do 15 odsto tokom perioda od dva meseca, dok analitičari iz Jefferies Financial Group Inc. razmatraju mogućnost i od čak 30 odsto.
Kineski ofšor juan je oslabio za oko 0,3 odsto u odnosu na dolar, iako je Narodna banka Kine postavila dnevni referentni kurs valute na nivo znatno jači nego što se očekivalo.
Napregnuti glasovi
Dok se u ponedeljak širio pritisak na prodaju, Kina je pozvala građane i investitore da ostanu smireni, a državni novinski list pozvao je građane da "pretvore pritisak u motivaciju".
Međutim, investitori deluju kao da čekaju veći angažman Pekinga, a pažnja je ponovo usmerena ka potencijalu stimulacije kako bi se pomoglo drugoj najvećoj ekonomiji na svetu. Vlasti su razgovarale o ubrzanju stimulacija kako bi smanjile štetu od carina, prema izveštaju Bloomberg Newsa.
Nade u stimulaciju mogle bi da osiguraju brzi oporavak berzanskog pada. Maloprodajni investitori mogli bi da uđu na tržište kasnije ove nedelje, tretirajući pad kao priliku da kupe dok su akcije na dnu, rekao je Kenny Wen, šef investicione strategije u KGI Asia Ltd.
Već postoje znakovi da su neki investitori spremni da kupuju akcije. Kupovina kineskih akcija u Hongkongu iz južnog pravca dostigla je oko dve milijarde dolara do trenutka pauze u trgovini, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
"Sada vidimo po malo lova na dnu", rekao je Andy Maynard, šef akcija u China Renaissance. Ipak, "ljudi su zbunjeni u vezi sa sledećim koracima jer je teško predvideti šta će se desiti. Mislim da većina izlazi iz svojih pozicija i biće dodatno oprezna u ponovnom ulaganju."
Oštra kretanja na kineskim tržištima dogodila su se kada su investitori prvi put imali priliku da čuju odgovor Pekinga na američke carine, koji je najavljen tokom praznika u petak. Kineski zvaničnici uzvratili su istim carinama koje je SAD uveo Kini.
Brz odgovor bio je iznenađenje za neke investitore i izazvao je zabrinutost da bi Amerika mogla ponovo da poveća carine na Kinu. To bi moglo dovesti do serije odgovora, što bi predstavljalo potencijalnu katastrofu za globalnu ekonomiju. Odmazda je učinila Peking izuzetkom među drugim azijskim državama, s tim da su mnoge vlade u regionu izrazile nadu u postizanje dogovora sa Beloj kućom. Ipak, to nije poštedelo njihove berze u ponedeljak - akcije širom regiona su pale usled velikog bežanja od rizika.
"Dosta oštrih i napregnutih glasova na trgovačkom polju ovog jutra, a iskreno, ne mogu se setiti kada sam poslednji put video pad od osam odsto na inače stabilnom STI-ju, niti pad od 2.000 poena na HSI-ju u poslednje vreme", rekao je Kok Hoong Wong, šef institucionalne prodaje akcija u Maybank Securities, misleći na singapurski i hongkonški berzanski indeks. "Ovaj nivo panike može se uporediti samo sa padovima u vreme kovida."