Indeks volatilnosti Cboe (VIX), koji investitori često nazivaju i indeksom straha, dostigao je najviši nivo od aprila 2020. godine, nakon što je zaoštravanje trgovinskog rata gurnulo indeks S&P 500 na najniži nivo u poslednjih 11 meseci.
Ukupni obim izvedenih ugovora za kupovinu prava na prodaju (put opcije) dostigao je rekord, jer su investitori masovno tražili zaštitu od daljih padova. VIX je dan završio na 45,31 – vrednosti koja je poslednji put zabeležena u ranim mesecima pandemije kovida-19.
Opširnije

S&P 500 doživljava najgori pad od početka pandemije
U petak će investitori dobiti uvid u mesečni izveštaj o zaposlenosti.
04.04.2025

Američke berze prve na udaru Trumpovih carina
Raširena rasprodaja na globalnim tržištima jasno pokazuje kako investitori ne očekuju kako će ovaj poslednji - i daleko najveći - udarac u trgovinskom ratu imati svojeg pobednika.
03.04.2025

Fjučersi evropskih akcija padaju kako carine utiču na raspoloženje
Evropske akcije u četvrtak ujutru bile su spremne da zabeleže pad nakon što je američki predsednik Donald Trump otkrio svoje planove za nove carine za američke trgovinske partnere širom sveta.
03.04.2025
Iako je trgovanje prema kraju dana i nakon prilično velikih padova u prvoj polovini dana donekle umirilo, volatilnost je ostala visoka. VIX – koji meri očekivanu 30-dnevnu volatilnost indeksa S&P 500 – ostaje povišen, što odražava zabrinutost da bi prodaja na berzi mogla da se nastavi. U avgustu prošle godine, VIX je dostigao čak 65,73, pre nego što je pao ispod 40.
"Takve razine globalnog rizika u stvari smo videli samo u kriznim periodima," rekao je Stuart Kaiser, šef strategije za trgovinu akcijama u City "Ovo još nije kapitulacija, ali pokazuje da je tržište u stresnom stanju."
U 6 ujutro po njujorškom vremenu, snažan pad fjučers ugovora izazvao je skok VIX-a iznad 45, nakon što je Kina uvela uzvraćajuće carine prema SAD-u. VIX se vratio na taj nivo i nakon što je predsednik Federalnih rezervi Jerome Powell izjavio da centralna banka ne žuri sa smanjenjem kamatnih stopa.
Kao i u avgustu, početna reakcija tržišta verovatno je bila pojačana zbog niske likvidnosti pre početka redovnog trgovanja u SAD-u.
U poslednjih godinu dana, periodi tržišnog stresa bili su kratkotrajni – skokovi volatilnosti, kao u avgustu i decembru, brzo su izbledeli, jer je nakon inicijalne potražnje za zaštitom obično sledio pad interesovanja.
Alon Rosin, strateg za institucionalne derivate u investicionoj kompaniji Oppenheimer, kaže da su in-vestitori koji su osigurali pojedinačne akcije preko indeksnih opcija bili među najviše pogođenima.
"Prisustvovali smo ogromnim gubicima, bilo je mnogo prinudne prodaje," rekao je Rosin o orgovanju u petak. "Ako je vaša glavna zaštita vezana za indeks, dok posedujete pojedinačne volatilne akcije, to predstavlja ozbiljan disbalans."
Iznenađenje tržišta pre objave carina
Finansijski udarac investitorima verovatno je bio još veći zbog opšte ravnodušnosti pre objave carina u sredu. Pre početka nedelje, derivati indeksa S&P 500 ukazivale su na veću volatilnost zbog izveštaja o zapošljavanju objavljenog u petak nego zbog carina.
"Tržište je to pogrešno procenilo – ili bar jedan njegov deo," rekao je Ben Eifert, partner i strateg u hedge fondu QVR. "Onaj deo tržišta koji je verovao u teoriju 'Trump igra 4D šah', jako se prevario."
Na tržištu opcija, jučerašnja rasprodaja je izgledala prilično uređeno, danas vidimo mnogo više zaštit-ničkog trgovanja," rekla je Mendi Xu, strateg za tržišne informacije o derivatima u Cboe Global Mar-kets. "Dok su se juče investitori još bavili pitanjem ko će biti pobednik i gubitnik trgovinskog rata, danas vidimo opštu rasprodaju zbog sve veće zabrinutosti oko recesije.