Potres koji je Donald Trump prouzrokovao u globalnom trgovinskom sistemu nanosi veću štetu imovini u SAD nego onoj u drugim velikim svetskim ekonomijama kojima je američki predsednik upravo uveo dodatne carine.
Fjučersi na deoničke indekse u SAD pali su više od četiri odsto nakon što je američki predsednik najavio sveobuhvatne carine. Indeks dolara takođe je oslabio. Ipak, uticaj je drugde bio manje ekstreman. Širi indeks azijskih deonica pao je za 1,7 odsto na svoj najniži nivo, dok su evropski terminski ugovori pali za 2,4 odsto pre nego što su smanjili deo gubitaka.
Raširena rasprodaja na globalnim tržištima jasno pokazuje kako investitori ne očekuju kako će ovaj poslednji - i daleko najveći - udarac u trgovinskom ratu imati svojeg pobednika. Takođe pokazuju i kako bi same SAD mogle da budu jedna od najvećih žrtava Trumpove protekcionističke politike.
Opširnije

Američke carine Srbiji - politička igra brojeva
Američka i srpska statistika o trgovinskoj razmeni dve zemlje prilično odudaraju. Nije jasno kako se došlo do carine od 37 odsto, kada j carina na uvoz robe iz SAD u Srbiju između pet i 15 odsto
pre 21 sat

Ukratko iz sveta - Trump uzdrmao svet, Srbiji carine 37 odsto
Tržišta su ovog jutra u znaku objave novih američkih carina.
03.04.2025

Trump nameće carine od 10 odsto svima, a nekim državama i veće
Godinama su vredni američki građani morali da sede po strani dok su druge nacije postajale bogate i moćne, velikim delom na naš račun. Ali sada je došao red da mi prosperiramo“, rekao je predsednik SAD u sredu.
02.04.2025

Svet u klopci carina, Srbija u zamci srednjeg dohotka - pet stvari koje treba da znate danas
Svetski investitori pomno prate američke carine, a iščekuje se i odgovor Evrope.
03.04.2025
"Narativ se odmiče od američke jedinstvenosti i skreće prema američkoj izolaciji," kaže Kok Hoong Wong, voditelj institucionalne prodaje trgovanja deonicama u Maybank Securitiesu u Singapuru.
Bloomberg
Dolar je počeo da pada na ka najnižim dnevnim nivoima ove godine, dok su se trgovci pripremali na ekonomski udarac. Japanski jen porastao je za 1,5 odsto u odnosu na dolar, dok je evro zabeležio rast od više od jedan odsto. Prinosi na 10-godišnje državne obveznice SAD dosegnuli su najniži nivo od oktobra, dodatno opterećujući dolar.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,1124 USD
+0,0271 +2,50%
cena na otvaranju
1,0853
prethodna cena na zatvaranju
1,0853
ovogodišnja zarada
6,5772%
dnevni raspon
1,08 - 1,11
raspon u 52 nedelje
1,01 - 1,12
"Ova pogoršanja strahova za rast američke ekonomije, izazvani vestima o carinama i daljnjim povezanim padom američkih deonica znače da dolar više ne uživa tradicionalni status sigurne rezervne valute," kaže Ray Attrill, šef strategije za devizno tržište u National Australia Banku.
Najava o uvođenju carina stvorila je dodatni pritisak na američke berze koje su ove godine ionako oslabljene: investitori se pripremaju na to da će Trumpove politike povisiti inflaciju i tako povećati izglede za recesiju u najvećoj svetskoj ekonomiji. S&P 500 ove je godine, pre najava o carinama, pao 3,6 odsto, dok je Nasdaq 100 zabeležio pad od sedam posto. Deonice takozvane Veličanstvene sedmorke takođe su u padu.
Najavljene carine povećavaju rizik od "nanoštenja štete poverenju potrošača i biznisa" koja bi mogla da potraje čak i nakon potencijalnog ukidanja nameta, upozorava Scott Chronert, zadužen za strategije za američke deonice u Citigroupu. Ova investicijska banka očekuje da će smanjiti svoje prognoze za američke deonice, dodao je.