Dan za nama obeležilo je iščekivanje Trumpove objave nove ture trgovinskih nameta i spekulacije koga će sve pogoditi.
Dok su sve oči uprte u Belu kuću, Bloomberg je ekskluzivno saznao da Evropska unija priprema paket hitnih mera kako bi zaštitila svoje tržište u slučaju značajnog potresa zbog Trumpovih carina. U pitanju su kratkoročne mere, zasnovane na potencijalnim scenarijima, dok iz Evropske centralne banke kažu da bi opšte carine od 25 odsto smanjile rast evrozone za 0,3 procentna poena, uz mogućnost da šteta bude još veća ako EU uvede kontramere.
U vazduhu se i dalje oseća neizvesnost zbog Trumpovih narednih koraka, pri čemu su na snagu već stupile američke carine od 25 odsto na uvoz automobila iz EU. To će dramatično uticati na evropske proizvođače luksuznih automobila, koji su veoma zavisni od američkog tržišta, ali i na kupce.
U nastavku pročitajte pet stvari koje treba da znate danas.
Šta Srbiju vuče u zamku srednjeg dohotka

Svetska banka procenjuje da bi Srbija u sledećoj deceniji mogla da pređe magičnu granicu od 14.005 dolara bruto nacionalnog dohotka (BND) po glavi stanovnika i time tehnički postane zemlja visokog dohotka. Međutim, čak i tada teško da bi se mogla smatrati državom visokog dohotka u punom smislu, kažu stručnjaci.
Granica je nisko postavljena, pa i ako Srbija postigne taj nivo, teško da će moći da se meri sa Austrijom, gde je BND 60.000 dolara po glavi stanovnika, ili sa drugim razvijenim zemljama.
Hoće li se srpsko oružje odbraniti od Trumpovih carina

Srpska privreda neće biti suštinski pogođena Trumpovim carinama, zato što Amerika nije ključno izvozno tržište. Međutim, efekte uvođenja carina osetiće pojedine fabrike i kompanije, naročito namenska industrija, proizvođači guma i auto-delova.
Srbija u Sjedinjene Američke Države najviše izvozi IT usluge (1,7 milijardi dolara u 2024), a zasad nema naznaka da će taj sektor direktno biti pogođen carinama. Međutim, na Srbiju bi mogle da se odraze Trumpove carine Evropskoj uniji, na čije tržište odlazi 70 odsto srpskog izvoza.
Koje države su ugrožene Trumpovim sekundarnim carinama

Trumpov veliki povratak carinama, kakav nije viđen od kraja Drugog svetskog rata, trese sistem relativno slobodne globalne trgovine, koji se razvija od sredine 20. veka. Stručnjaci se pribojavaju da bi američke carine mogle da unazade svetsku ekonomiju za čak 100 godina.
Dug je spisak država koje bi mogle biti kolateralne žrtve Trumpovih direktnih pritisaka na Venecuelu, Iran i Rusiju. Sekundarne carine mogle bi da budu usmerene na države kao što su Kina, Indija, Brazil, Španija, Kuba, Turska, Japan, Mađarska, Slovačka, Francuska... Nema sumnje da su sekundarne carine moćno ekonomsko sredstvo, jer je Amerika najveći svetski uvoznik, kao i najveće tržište na svetu.
Kakvo je stanje na tržištu komercijalnih nekretnina u regionu

Tržište poslovnog prostora, industrijskih objekata i logističkih centara često ostaje ispod radara, iako je veoma dinamično. Cene komercijalnih nekretnina u Srbiji stabilno rastu, a očekuje se da će do kraja godine biti završena izgradnja više od 95.000 kvadratnih metara poslovnog prostora.
Cene kvadrata u Sarajevu beleže još veći rast nego Zagreb i Beograd, a značajan uticaj na to ima infrastruktura u Bosni i Hercegovini. U Severnoj Makedoniji ponuda nadmašuje potražnju, a prosečna cena kreće se između devet i 16 evra po kvadratnom metru. Slovenija pak beleži pad prometa poslovnih nekretnina, pa je tako 2024. godine prepolovljen obim trgovanja po broju kupoprodaja.
Sledi...
Danas stupaju na snagu američke carine od 25 odsto na uvoz automobila.
U Briselu počinje dvodnevni sastanak ministara spoljnih poslova zemalja NATO.
Hamburg Commercial Bank objavljuje izveštaj o indeksima menadžera nabavke i cenama proizvođača usluga u evrozoni.
Četvrti Inovacioni forum Srbija - Francuska održava se danas u Beogradu, a dve zemlje će potpisati Memorandum o saradnji.
SAD će objaviti ažurirane izveštaje o trgovini i naknadama za nezaposlene.
Danas na portalu Bloomberg Adria saznajte zašto Srbija povećava rezerve zlata, kao i novim potencijalnim rizicima koji prete IT sektoru zbog mera koje uvodi Trumpova administracija. Pročitajte i ko je novi vlasnik Kafeterije.