Američke akcije su potonule najviše od početka pandemije, gubeći 2,5 biliona dolara u vrednosti, jer su nove i drastične trgovinske carine predsednika Donalda Trumpa izazvale ozbiljne strahove od recesije, a investitori su krenuli u potragu za sigurnim obveznicama i jenom.
S&P 500 indeks je pao za 4,8 odsto, što je najveći pad od juna 2020. godine, ulazeći ponovo u "tehničku korekciju" nakon brutalnog globalnog pada na tržištima - od Tokija do Londona. Indeks Nasdaq 100 je pao za 5,4 odsto, to jest imao je svoj najgori dan od septembra 2022. godine, a to je izazvano padom Appleovih akcija za devet odsto, kao i potonućem Tesle i Nvidije.
Raširena rasprodaja na globalnim tržištima jasno pokazuje kako investitori ne očekuju kako će ovaj poslednji - i daleko najveći - udarac u trgovinskom ratu imati svojeg pobednika.
03.04.2025
Evropske akcije u četvrtak ujutru bile su spremne da zabeleže pad nakon što je američki predsednik Donald Trump otkrio svoje planove za nove carine za američke trgovinske partnere širom sveta.
03.04.2025
Trump je obećao namete svim trgovinskim partnerima SAD, razmatrao popuste na određene proizvode ili zemlje, i razmišljao o pomoći nekim domaćim industrijama.
01.04.2025
Crni dani za auto-industriju - šta se krije u pozadini drastičnog pada akcija
31.03.2025
Bloomberg
Opširnije
Američke berze prve na udaru Trumpovih carina
Fjučersi evropskih akcija padaju kako carine utiču na raspoloženje
Kako opisati Wall Street ovih dana? Kao mesto 'frustracije i iscrpljenosti'
Pregled berzi - Trump protiv berzi, akcije auto-industrije u nevolji i rekord zlata
Sve je palo - od proizvođača patika do proizvođača odeće, nakon što je Trump uveo nove carine na ključne zemlje proizvođače, uključujući Vijetnam i Indoneziju. Nike je pao za 14 odsto, Lululemon Athletica, Abercrombie & Fitch i Gap su takođe zabeležili pad.
Trump je u sredu (u četvrtak po evropskom vremenu) uveo najveće američke carine u ovom veku, rekavši da će primeniti carinu od 10 odsto na sve izvozne proizvode prema SAD, sa još višim dažbinama za oko 60 zemalja, kako bi se suprotstavio velikim trgovinskim disparitetima sa SAD. Neke od najviše pogođenih akcija bile su one sa najvećim rizikom na tržištu - akcije malih kompanija, što je alarmiralo investitore.
Indeks Russell 2000 je pao za 6,6 odsto, ulazeći u ono što se naziva "tehničkim medveđim tržištem", nakon što je izgubio više od 20 odsto u odnosu na svoj rekord s kraja 2021. godine.
Iako je prodaja bila obimna, investitori su uklanjali rizične akcije iz svojih portfolija, ujedno kažnjavajući akcije brzo rastućih kompanija koje su predvodile tržište u poslednje dve godine. Volatilnost je ponovo snažno porasla, jer je Cboe Volatility Index skočio na 30, što je najviše ove godine. Nastavak rasprodaje u petak - kada bude objavljen izveštaj o zaposlenosti za mart - mogao bi da produži gubitke S&P indeksa na šest od poslednjih sedam nedelja.
"Ovaj izveštaj o zaposlenosti je ključan", rekla je Julie Biel, portfelj menadžer u Kayne Anderson Rudnick. "Sada smo mnogo ranjiviji na recesiju, s obzirom na carine, nego što smo to bili pre samo nekoliko meseci, i ovo će nam dati uvid u to koliko je zaposlenost bila snažna pre nego što su carine počele da se primenjuju", dodala je.
U petak će investitori dobiti uvid u mesečni izveštaj o zaposlenosti - prvi veliki podatak za kvartal - koji bi mogao imati široke posledice na tržišta obveznica, akcija i valuta, kao i na naredne poteze Federalnih rezervi. Predsednik Jerome Powell je planirao da održi govor na kraju nedelje, koji će biti pažljivo analiziran u potrazi za signalima slabosti koja se širi na radnu snagu.
Tržište derivata predviđa veću volatilnost u budućnosti. Trgovci opcijama se klade da će S&P 500 promeniti vrednost za otprilike 1,4 odsto u bilo kom smeru u petak, nakon objavljivanja izveštaja o zaposlenosti, prema rečima Stuarta Kaisera, šefa strategije trgovanja američkim akcijama u Citigroup Inc.
"Opseg carina i broj zemalja koje su pogođene doneli su veliki šok, što je izazvalo strahove da je ovo uvodni udar u dugi trgovinski rat koji će uzdrmati tržišta i usporiti ekonomiju", rekao je John Cunnison, glavni investicioni direktor u Baker Boyer Banku. "Da li to znači da dolazi recesija? Jasno je da tržišta nagoveštavaju da je potrebno resetovati prognozu rasta", dodaje.
Bloombergov indeks dolara zabeležio je najveći pad u istoriji, cena nafte je naglo pala, a cena zlata se smanjila sa rekordnih nivoa. S&P 500 je sada niži za 12 odsto u odnosu na svoj rekord iz februara. Proizvođači automobila General Motors i Ford Motor su, takođe, pretrpeli gubitke. Akcije maloprodajnih lanaca su bile jako pogođene, sa padom Best Buya od 18 odsto i Dollar Treea od 13 odsto.
Trgovci obveznicama su povećali opklade na smanjenje kamatnih stopa od Feda, zbog straha da će trgovinski rat negativno uticati na američku ekonomiju, što je dovelo do privremenog pada prinosa na referentne desetogodišnje državne obveznice ispod četiri odsto, prvi put od oktobra. Kreditna agencija Fitch upozorila je da su carine "dovoljno snažan faktor" koji menja igru za globalnu ekonomiju, sa pretnjom da bi sve carine mogle smanjiti američki ekonomski rast za dva procentna poena ove godine i povećati inflaciju blizu pet odsto, prema UBS-u.
Bloomberg
Sa trgovinskim ratom koji je sada u punom jeku, investitori i analitičari su napeti i čekaju niz upozorenja o korporativnim profitima koja bi mogla potresti tržište akcija. Analitičari su smanjili prognozu za performanse S&P 500 indeksa u 2025. od početka godine. Očekuju da će kompanije iz S&P 500 indeksa ostvariti rast profita od 9,5 odsto ove godine, što je smanjenje u odnosu na skoro 13 odsto koliko se predviđalo početkom januara, prema podacima koje je prikupio Bloomberg Intelligence.
RH, luksuzna kompanija za opremanje doma, pala je za 40 odsto, što je najveći pad u istoriji, nakon što je njen godišnji prognozirani rast prihoda bio ispod očekivanja Wall Streeta. Analitičari su naveli da nova runda carina donosi "znatno više neizvesnosti".
Pored znakova usporavanja radne snage, usluga u SAD je u martu je rasla najsporijim tempom u poslednjih devet meseci, dok su prijave za naknade za nezaposlenost porasle na najviši nivo od novembra 2021. godine.
"O, bože, šta sada? Šta će uraditi druge zemlje? Još moramo da vidimo kakve će biti uzvratne mere drugih zemalja", rekao je Thomas Martin, viši portfelj menadžer u Globalt Investments. "Jasno je da tržište akcija najavljuje da će ovo imati štetan uticaj na ekonomski rast i rast zarada."