Berzanska dešavanja od 20. januara naovamo možemo sažeti u jedno ime: Donald Trump.
Američki predsednik svojim nepredvidivim potezima izaziva veliku volatilnost na tržištima - od akcija do obveznica i kriptovaluta. Nakon što se panika zbog moguće recesije u SAD donekle smirila, na scenu je stupio strah da će američke akcije postati manje likvidne. To je na berzama ponovo izazvalo paniku i dovelo do rasprodaje, čemu su usledili Trumpovi propisi o uvođenju carina na uvozne automobile. Od Trumpove inauguracije investitori skoro da nisu imali priliku da predahnu.
Nekoliko meseci nakon Trumpove pobede i inauguracije, odnosno od početka godine, evidentno je da su američke berze u crvenim brojkama.
Opširnije

Trumpova politika vs. berze - od euforije do panike u nekoliko koraka
Sa Trumpom diverzifikacija ponovo ima smisla.
27.03.2025

Akcije klize u korekciju, Trump kvari raspoloženje na tržištu
Zabrinutost zbog carina ponovo je uzdrmala Wall Street u četvrtak, gurnuvši S&P 500 u korekciju, što je rezultovalo padom indeksa na najniži nivo u poslednjih šest meseci.
14.03.2025

Zapadne akcije se stabilizuju, dok one u Aziji i dalje slabe
Američka i evropska finansijska tržišta su se stabilizovala posle rasprodaje početkom nedelje, nakon što je američki predsednik Donald Trump najavio novu rundu trgovinskog sukoba sa ostatkom sveta.
13.03.2025

Nasdaq 100 ide ka najgorem danu od 2022, izbrisano bilion dolara
S&P 500 je pao za tri odsto, pri čemu su tehnološke kompanije u ovom indeksu zabeležile pad i do 4,7 odsto.
10.03.2025
Pogledajmo najpre nedeljni pregled berzi. Cene akcija su u petak oštro pale, obveznice su poskupele, a zlato je dostiglo rekordnu vrednost, nakon što su uočeni signali posustajanja glavnog pokretača američke ekonomije, uz rastuću bojazan da bi trgovinski rat mogao dodatno razbuktati inflaciju.
To je za indeks S&P 500 jedan od najgorih perioda od 2022. godine – vrednost indeksa je u petak pala za dva odsto. Podaci su pokazali snažan pad poverenja američkih potrošača i porast dugoročnih inflatornih očekivanja. To je usledilo nakon ranije objavljenog izveštaja koji je ukazao na skromnu potrošnju i rast cena, nakon čega će samo nedelju dana kasnije stupiti na snagu nove američke carinske mere. Indeks tehnoloških giganata pao je za 3,5 odsto, dok je prinos na desetogodišnje američke obveznice pao za 10 baznih poena na 4,26 odsto.
Prema podacima kompanije Bespoke Investment Group, Nasdaq Composite zabeležio je pad od 2,7 odsto, što predstavlja već peti pad u martu od minimum dva odsto - najveći broj ovakvih padova u jednom mesecu još od pojave silaznog trenda tržišta (engl. bear market) u junu 2022. Indeks Dow Jones Industrial Average pao je za 1,7 odsto. Sve najveće tehnološke kompanije zabeležile su pad, pri čemu su Amazon.com i Alphabet izgubili više od četiri odsto. Zbog pesimističnih prognoza poslovanja, akcije Lululemon Athletica doživele su drastičan pad od čak 14 odsto.
Wall Street indeks straha - VIX - premašio je vrednost od 21. Bitcoin je zabeležio pad od oko četiri odsto.
Bloomberg Adria
Indeks S&P je na nedeljnom nivou ipak ostvario rast od 0,5 odsto, industrijski Dow Jones od 0,8 odsto, a tehnološki Nasdaq od 0,6 odsto. Nemački indeks DAX pao je za je 1,4 odsto, dok je japanski Nikkei porastao za svega 0,1 odsto.
Preteći znaci krize u auto-industriji
Američki predsednik je u četvrtak potpisao novu rundu carina usmerenih na automobilski sektor. Prilikom potpisivanja novih carina od 25 odsto na uvoz automobila u SAD, istovremeno je zapretio strožim kaznama za Evropsku uniju i Kanadu, u slučaju da "udruže snage protiv SAD".
Sve akcije većih neameričkih automobilskih kompanija, poput Toyote, Stellantisa, Porschea i Mercedes-Benza, zabeležile su pad u trgovanju u ponedeljak. Pad vrednosti akcija zabeležili su i američki proizvođači automobila Ford i General Motors, dok su akcije Tesle, kompanije bliskog Trumpovog saradnika Muska, porasle.
Analizirali smo kretanje akcija globalnih proizvođača automobila.
Zlato ponovo obara istorijski rekord
Zlato je u petak dostiglo rekordnu vrednost, pošto su nove američke carine intenzivirale strah od zaoštravanja svetskog trgovinskog rata, pa su se investitori okrenuli sigurnom utočištu.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.117,21 USD
+32,09 +1,04%
cena na otvaranju
3.085,5
prethodna cena na zatvaranju
3.085,12
ovogodišnja zarada
18,565441036388%
dnevni raspon
3.076,93 - 3.127,93
raspon u 52 nedelje
2.228,61 - 3.127,92
Zlato je u trgovanju u petak poraslo za 0,9 odsto i trenutno se njime trguje po ceni od 3.084 dolara za uncu, nakon što je na početku trgovanja dostiglo rekordnu vrednost od 3.086,21 dolara. Cena zlata je protekle nedelje porasla za dva odsto, čime je ono zabeležilo četvrti uzastopni nedeljni rast.
Akcije Tesle - da li je vreme za kupovinu?
Akcije Tesle poslednjih nekoliko nedelja pokazuju znake oporavka, zbog čega se mnogi pitaju da li je sada pravi trenutak za kupovinu pre povratka na staze stare slave, ili je reč samo o poslednjim trzajima kompanije čija se tržišna vrednost trajno urušava.
Cena Tesle je u nešto više od dve nedelje skočila za približno 15 odsto, dok izvršni direktor Elon Musk ulaže maksimalne napore da obnovi poljuljano poverenje investitora, organizujući pre nekoliko dana sastanak sa svim zaposlenima. Poručio im je da je budućnost kompanije svetla, i pozvao ih da zadrže svoje akcije uprkos ogromnom padu prodaje automobila, nizu opoziva usled bezbednosnih razloga, računovodstvenih nepravilnosti i talasu vandalizma nad Teslom u SAD, kao i pobunama na gotovo svim važnim tržištima koje je izazvala njegova politička angažovanost.
Potražili smo odgovore.
Bloomberg
Rast cena nafte
Cena nafte je u petak zabeležila treću nedelju rasta, jer se tržišta pripremaju na nove američke carine koje će biti uvedene početkom sledeće nedelje. U trenutku pisanja članka, cena 159-litarskog barela severomorske nafte brent iznosila je 73,7 dolara, a cena barela zapadnoteksaške nafte WTI 69,6 dolara.
Na rast cena nafte prvenstveno utiču takozvane "odmazdne carine" i dažbine za kupce sirove nafte iz sankcionisane Venecuele, koje bi trebalo da stupe na snagu u sredu, 2. aprila. Nakon nekoliko meseci niskih cena sirove nafte, ona od početka marta ponovo raste, jer tržišta evaluiraju i uzimaju u obzir potencijalne poremećaje u snabdevanju izazvane neprestanim carinskim pretnjama američkog predsednika.
Kina - zemlja rastućih berzanskih prinosa
Optimizam na Dalekom istoku, pored ublažavanja carinskih nedoumica, pojačao je i izveštaj banke Morgan Stanley, koja je ove nedelje već drugi put ove godine podigla ciljne vrednosti kineskih berzanskih indeksa. Analitičari banke su svoje optimistične prognoze potkrepili boljim izgledima za rast profita kineskih kompanija i poboljšanim ekonomskim pokazateljima, navodi Reuters.
"Nove i više ciljne vrednosti indeksa rezultat su umerenog povećanja prognoza rasta profita i viših ciljnih procena vrednosti akcija", napisali su bankari, navodeći i "poboljšane prognoze makroekonomskih pokazatelja, kao i prognoza o kretanju valuta". Sličnog mišljenja u pogledu perspektivne Kine je i banka Goldman Sachs, navodi Bloomberg.
Turbulencija na tržištima gde su prilike - kuda danas sa milionom
Iako tržišna nestabilnost često izaziva nelagodu, upravo takvi periodi turbulencija često otkrivaju nove investicione prilike. Indeks S&P 500 se zbog znakova usporavanja rasta, pada tehnoloških akcija, geopolitičkih tenzija i trgovinske politike američkog predsednika ove godine pao za približno šest odsto.
Međutim, i u takvim uslovima mogu se otkriti zanimljive investicije. Bloomberg News pitao je četiri stručnjaka za investicije gde danas uložiti milion dolara.
Berze u regionu
Pogledajmo Adria region. Veliko interesovanje u Sloveniji izazvao je dolazak Interactive Brokersa, stoga smo analizirali odziv slovenačkih kompanija na dolazak ove trgovinske platforme. "Nakon godina očekivanja i meseci predanog rada, dostigli smo važnu prekretnicu", započela je Ljubljanska berza objavu na društvenoj mreži Linkedin pre dve nedelje. U nastavku su otkrili da je sada moguće trgovati akcijama kompanija koje se kotiraju na Ljubljanskoj berzi preko brokerske diskontne digitalne platforme Interactive Brokers (IBKR).
Lokalni partner Interactive Brokersa je OptimTrader. Nikola Maljković iz CM-Equity AG (OptimTrader) izjavio je da "OptimTrader, koji kao partner Interactive Brokersa nudi lokalnu podršku u Sloveniji, sa zadovoljstvom dočekuje dolazak Interactive Brokersa na slovenačko tržište, jer nam taj korak omogućava dugo očekivani pristup slovenačkim akcijama. I sami smo već duže ulagali napore i sarađivali sa Interactive Brokersom kako bi slovenačke akcije postale dostupne investitorima preko njihove platforme".
Bloomberg Adria
Prošle nedelje najveći rast zabeležio je srpski indeks BELEX15 (1,5 odsto), odmah za njim bosanski SASE10 (0,9 odsto) i slovenački SBITOP (0,7 odsto). Slovenački berzanski indeks ostaje ovogodišnji regionalni šampion, s obzirom na to da je zabeležio godišnji rast od 21,5 odsto.
Šta ćemo pratiti sledeće nedelje
Ponedeljak, 31. mart
-
U Japanu će biti objavljeni podaci o industrijskoj proizvodnji.
-
U Kini će biti objavljen proizvodni PMI.
-
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o maloprodaji i inflaciji.
Utorak, 1. april
-
U Nemačkoj, Italiji i SAD biće objavljen proizvodni PMI.
-
Eurostat će objaviti podatke o inflaciji i nezaposlenosti.
-
U Japanu će biti objavljeni podaci o nezaposlenosti.
-
U SAD će biti objavljeni podaci o slobodnim radnim mestima.
-
U Frankfurtu će se održati ECB AI konferencija, kojoj će prisustvovati i Christine Lagarde.
Sreda, 2. april
-
U Rusiji i Španiji biće objavljeni podaci o nezaposlenosti.
-
Rok za američke "odmazdne" carine.
Četvrtak, 3. april
-
U evrozoni će biti objavljeni podaci o kompozitnom PMI.
-
U SAD će biti objavljeni podaci o zahtevima za nezaposlenost i spoljnotrgovinskom bilansu.
-
Surs će objaviti podatke o izvozu i uvozu robe.
-
Američke carine od 25 odsto na uvoz automobila stupiće na snagu.
-
Sastaće se NATO ministri odbrane.
Petak, 5. april
-
Tržišta u Kini biće zatvorena zbog praznika.
-
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o fabričkim narudžbinama.
-
U SAD će biti objavljeni podaci o nezaposlenosti.