Dva meseca nakon početka drugog mandata Donalda Trumpa, stubovi američke hegemonije, koji su se uspostavljali skoro čitav vek, izgledaju klimaviji nego ikada pre. To je prilično očigledno i na berzama, koje pokazuju jasne znake iscrpljenosti nakon nepunih 100 dana drugog Trumpovog mandata.
Trumpovi ponovni napadi na američku centralnu banku, uključujući dosad najdirektnije pretnje o smeni predsednika Feda Jeroma Powella, dodatno su zaoštrili tenzije koje je izazvalo njegovo proglašenje trgovinskog rata protiv velikog dela međunarodne zajednice. To investitore i analitičare prisiljava na ponovno vrednovanje investicija koje čine temelj američke ekonomske dominacije.
Dolar i američke državne obveznice – tradicionalna sigurna utočišta u vreme neizvesnosti – odjednom su postali znatno manje privlačni. Donedavno su investitori računali na tzv. Trumpovu trgovinu (Trump trade), koja je trebalo da ojača model američke izuzetnosti, a sada sve više preovladava osećaj da se radi o strategiji Prodajmo Ameriku.
Opširnije

Preokret - cena bitcoina počinje da se kreće nezavisno od Nasdaqa
Uobičajeno, bitcoin prati obrazac kretanja cena akcija američkih tehnoloških kompanija. Međutim, u poslednjih deset dana, cena je počela da se kreće u suprotnom smeru.
26.04.2025

Pet japanskih akcija Warrena Buffetta - gde su danas
I Buffett i njegov tim su povremeno grešili u procenama. O tome je Buffett govorio u svom najnovijem pismu od 22. februara 2025. godine, gde je takođe pomenuo da se bliži trenutak kada će ga Greg Abel naslediti na položaju direktora.
26.04.2025

Recesija već kuca na vrata, a ovi grafikoni su dokaz za to
Kada menadžeri velikih fondova postanu zabrinuti, to može izazvati rasprodaju na berzi, jer će težiti da preusmere svoj kapital na sigurnije opcije.
23.04.2025

Nekad popularni fondovi na Wall Streetu tonu, bez spasioca na vidiku
Pošto je Jerome Powell ove nedelje odbacio mogućnost bilo kakve intervencije i time izazvao bes Donalda Trumpa, Wall Street očajnički traži slamku spasa dok tržišta, pogođena carinama, ponovo klize naniže.
19.04.2025
"Geopolitička struktura moći se pred našim očima iznova oblikuje," izjavio je prošle nedelje na događaju u Londonu Jens Weidmann, predsednik uprave kompanije Commerzbank i bivši guverner nemačke centralne banke. "Preterana povlašćenost SAD," rekao je – pri tom koristeći izraz koji se u Evropi odomaćio pre više od pola veka za opis dominacije dolara – "možda nije zauvek garantovana."
"To je veoma frustrirajuće," izjavio je o trenutnim berzanskim uslovima Jay Woods, glavni globalni strateg u Freedom Capital Markets. "Konstantno, iz dana u dan neizvesnost, neizvesnost, neizvesnost. Očekujemo da se dogodi jedna stvar, a onda se dogodi druga." "Tržišta su divlja zbog politike," rekao je Marko Papič, glavni strateg BCA Research. "Što je samo sofisticirano rečeno da trguju na osnovu tvitova." Tržišta su iscrpljena.
Bloomberg
Šta se dakle dešavalo na berzama protekle nedelje? U petak su cene akcija na svetskim tržištima porasle četvrti dan zaredom, što je najbolji pobednički niz u više od dva meseca, jer su se trgovinske tenzije smirile, a zvaničnici američke centralne banke nagovestili da bi bili spremni da smanje kamatne stope ranije nego što je bilo predviđeno.
Azijske akcije su porasle, a juan je nadoknadio gubitke, pošto je Bloomberg News izvestio da Kina razmatra ukidanje carine od 125 odsto na neke uvozne proizvode iz SAD. Ovo bi bilo veliko smirivanje trgovinskih tenzija između SAD i Kine.
Sklonost ka rizičnim ulaganjima ponovo raste zahvaljujući pomirljivim izjavama iz Bele kuće, što jača nadu investitora u postizanje važnih trgovinskih dogovora SAD sa ključnim ekonomskim saveznicima. Kao znak da se tržišta možda stabilizuju nakon potresa izazvanog Trumpovim carinama, indeks azijskih akcija MSCI Asia Pacific je u petak izbrisao sve gubitke od 2. aprila – dana kada je američki predsednik najavio uzajamne carine.
"Malo ko od nas očekuje da će Amerika i Kina u kratkom roku naći zajednički jezik – to će pre biti dugo i burno udvaranje sa obe strane. Međutim, čini se da je najgore možda zaista prošlo," izjavio je Kok Hoong Wong iz Maybank Securities
Bloomberg Adria
Zelene su bile i evropske berze. Nemački indeks DAX je prošle nedelje u vreme pisanja članka po-rastao za 3,65 odsto, francuski CAC 40 3,05 odsto, londonski FTSE 100 1,79 odsto. Panevropski Euro-stoxx 50 i Eurostoxx 600 su zabeležili rast u visini od 3,50 odnosno 2,70 odsto.
Bloomberg Adria
Amundi: Investitori beže iz američkih u evropske fondove
Kompanija za upravljanje imovinom Amundi primećuje da se dešavaju velike promene: klijenti se – kao odgovor na potrese na tržištima koji su posledica carinskih ratova – povlače iz SAD i sele u evropske fondove.
Investitori su masovno preusmerili svoje portfolije u evropske akcije i državne obveznice kojima se trguje na berzi, izjavio je za Bloomberg portparol najveće evropske kompanije za upravljanje imovinom. Smer tokova odražava preraspodelu šireg tržišta, što sledi objavama o carinama.
Komentari se poklapaju i sa podacima Morningstar Directa, koji ovog meseca pokazuju opšte pov-lačenje iz američkih fondova. Samo u prve dve nedelje aprila, kada su tržišta preispitivala najave predsednika Trumpa o carinama, fondovi koncentrisani na američke ETF akcije, kojima upravljaju Amundi, UBS Group i State Street, prema podacima Morningstara zabeležili su ukupno 3,9 milijardi evra (4,5 milijardi dolara) odliva.
Preokret kod ETF-ova – investitori napuštaju zvezde i ulažu u prošlogodišnje gubitnike
Pošto je Jerome Powell isključio mogućnost spasilačke misije za investitore i time navukao gnev Don-alda Trumpa, Wall Street očajnički traži slamku spasa, dok tržišta, pogođena zbog carina, ponovo klize nadole. Dovoljno je pogledati ovogodišnji pad prinosa, koji je zahvatio različite investicione strategije – od američkih akcija, velikih i malih, do kriptovaluta i preduzetničkog duga.
Zbog posledica carina je ove godine u minusu čak 90 od 100 lani najbolje upravljanih fondova koji se kotiraju na berzi, tzv. ETF (Exchanged Traded Funds), sa prosečnim gubitkom od 13 odsto vrednosti, pokazuju podaci Bloomberg Intelligencea. Istovremeno su se ponovo probudile ranije zapostavljene strategije: devet od 20 najlošije upravljanih akcijskih fondova iz 2024. godine ove godine beleži pozitivne prinose.
Pitanje od milion evra – u šta investirati?
"Kod svakog većeg pada na tržištu setimo se Warrena Buffetta," izjavio je za Bloomberg Adria TV Velimir Lukić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, i dodao: "Ugled na finansijskim tržištima se ne gradi kada tržište raste i svi zarađuju, već onda kada pada i uspeva samo retkim."
Berza je svakako rizična. Tržište hartija od vrednosti sa fiksnim prinosom, kao što je tržište obveznica, spada među manje rizične i zato je za konzervativnije investitore možda privlačnije. Evropsko tržište
državnih obveznica može biti dobro rešenje. Što se tiče valuta, dolar ovog trenutka možda nije najbolji izbor za ulaganje. Sa jednim evrom danas možemo kupiti približno 1,14 dolara, što znači da je dolar prilično oslabio, objašnjava Lukić. "Tehnološki sektor je posebno rizičan i beleži velike cenovne os-cilacije, dok imamo na drugoj strani takozvana sigurna utočišta, kao što je zlato."
Na pitanje da li će ova godina biti bikovski ili medveđi trend, Lukić odgovara da ne veruje da ćemo videti veći pad. "Čak i ako bude medveđe tržište, to nije nužno loše. Morate biti strpljivi i prodavati samo ako zaista morate," zaključuje.
Pet japanskih akcija Warrena Buffetta – gde su danas?
Milijarder Warren Buffet će ove godine napuniti 95 godina, ali i dalje istrajava na čelu holdinga Berk-shire Hathaway, koji je veštim ulaganjem mnogima doneo lepe profite. Ali i oni su pravili greške. Buf-fet je o tome pisao u poslednjem pismu, datiranom 22. februar 2025, gde je naveo i da se bliži vreme kada će ga Greg Abel zameniti na direktorskoj stolici.
Ovog puta nećemo govoriti o životu proroka iz Omahe, kako ga takođe nazivaju, ali ćemo skrenuti pažnju na pet akcija koje je Buffet eksplicitno pomenuo u pismu akcionarima. Holding je doduše us-meren većinom na ulaganja u SAD, ali poslednjih godina povećavaju i ulaganja u Japan. Ulazak na ja-pansko tržište započeli su 2019. godine, dok sada investiraju u pet vodećih japanskih kompanija: Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui i Sumitomo (to su globalne trgovinske kompanija koje se bave različitim delatnostima, u Japanu ih zovu sogo shosha, a na Balkanu bi ih verovatno označili kao "svaštare").
Bloomberg
Cena nafte ponovo pada
Cena 159-litarskog barela severomorske nafte brent je nakon dostizanja najvišeg nivoa u sredu, prema kraju nedelje ponovo zabeležila pad. U vreme pisanja članka kretala se oko 66 dolara, dok je cena barela zapadnoteksaške nafte WTI bila oko 62,6 dolara. Investitori balansiraju između potencijalne povećane ponude od strane OPEC+ i posledica zaoštravanja trgovinskih odnosa između SAD i Kine.
Više članova grupe proizvođača nafte OPEC+ će u junu zahtevati još jedno snažno povećanje ponude, jer se spor oko usklađenosti sa kvotama zaoštrava, izveštava Reuters, pozivajući se na ljude koji su upoznati sa ovom situacijom. Rastuće tenzije unutar kartela, naročito sa Kazahstanom, podstakle su strah od cenovnog rata. Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici će se 5. maja sastati da bi odlučili šta da učine u junu.
Dolar gubi u odnosu na evro i franak
Neizvesnosti ne prijaju ni američkom dolaru, koji je u poređenju sa evrom u ponedeljak pao na najniži nivo u poslednjih godina. Sada kurs između evra i dolara iznosi 1,1356 dolara. Nepredvidivi potezi politike Bele kuće su povećali potražnju prvenstveno za švajcarskim frankom, jenom i zlatom kao sig-urnim utočištima, dok su američke trezorske obveznice porasle.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,1355 USD
-0,00350 -0,31%
cena na otvaranju
1,139
prethodna cena na zatvaranju
1,139
ovogodišnja zarada
9,7643%
dnevni raspon
1,13 - 1,14
raspon u 52 nedelje
1,01 - 1,16
Preokret - cena bitcoina počinje da se kreće nezavisno od Nasdaqa
Poslednjih dana cena bitcoina se kreće drugačije u odnosu na američke tehnološke akcije. Da li se obrazac kretanja promenio? Uobičajeno, bitcoin prati obrazac kretanja cena akcija američkih tehnoloških kompanija. Međutim, u poslednjih deset dana, cena je počela da se kreće u suprotnom smeru.
Dok je cena bitcoina od početka prošle nedelje porasla za 11,5 odsto, indeks američkih tehnoloških akcija Nasdaq je u istom periodu - od 15. do 23. aprila - zabeležio pad od 0,7 odsto.
Prema mišljenju analitičara Tilna Šarlaha iz kompanije Acex, kretanje cene bitcoina možda ukazuje na to da investitori traže investiciju koja je "najmanje povezana s postojećim finansijskim sistemom". Bitcoin bi, po njegovom mišljenju, mogao predstavljati tzv. hedž - odnosno protivtežu - u vremenima velikih tržišnih oscilaci-ja.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
94.526,09 USD
+1.071,86 +1,15%
cena na otvaranju
93.460,96
prethodna cena na zatvaranju
93.454,23
ovogodišnja zarada
1,0375%
dnevni raspon
92.891,79 - 95.010,92
raspon u 52 nedelje
52.598,86 - 109.241,11
Investitori i dalje beže u zlato
U 2025. godini, vrednost zlata se uvećala za trećinu. Napetosti u međunarodnoj trgovini unele su nestabilnost na tržišta i oslabile poverenje u dolarske aktive, što je osnažilo poziciju nekih tradicional-nih sigurnih utočišta. Prilivi u zlatom osigurane berzanske fondove, uz povećane nabavke ovog ple-menitog metala od strane centralnih banaka, stabilizuju rast. Cene su ove godine rasle svakog meseca
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.295,98 USD
-53,45 -1,60%
cena na otvaranju
3.349,43
prethodna cena na zatvaranju
3.349,425
ovogodišnja zarada
25,407887216613%
dnevni raspon
3.287,31 - 3.370,73
raspon u 52 nedelje
2.277,35 - 3.500,10
"Nagli skok cene zlata govori da tržišta imaju manje poverenja u SAD nego ikada pre," rekao je Lee Liang Le, analitičar u Kallanish Index Services. U vreme pisanja članka, cena unce zlata se kretala oko 3.303,99 dolara.
Šta ćemo pratiti ove nedelje?
Ponedeljak, 28. april
- U Kanadi će se održati parlamentarni izbori.
- Ministri spoljnih poslova baltičkih i nordijskih zemalja će se u Danskoj sastati sa predstavnici-ma Nemačke, Francuske i Poljske.
Utorak, 29. april
- O poslovanju će izveštavati Pfizer, Coca Cola, Visa, HSBC, Booking, Starbucks, Spotify, Deutsche Bank, General Motors i Novartis.
- U Nemačkoj će institut GfK objaviti raspoloženje potrošača.
- Eurostat će objaviti poslovnu klimu.
- U SAD će biti objavljeno CB raspoloženje potrošača i podaci o radnim mestima..
Sreda, 30. april
- O poslovanju će izveštavati Airbus, Microsoft, Meta, Mercedes, Volkswagen, UBS i Qual-comm.
- U Kini će biti objavljeni podaci o proizvodnom PMI.
- U Francuskoj će biti objavljeni podaci o BDP-u.
- U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o maloprodaji, inflaciji, BDP-u i nezaposlenosti.
- Podaci o BDP-u će biti objavljeni i u SAD.
- Navršiće se 100 dana predsedavanja Donalda Trumpa.
Četvrtak, 1. maj
- Praznik rada.
Petak, 2. maj
- Praznik rada.