Tržišta kapitala su u 2025. godini pod pritiskom volatilnosti koju podstiču geopolitičke napetosti i promene ekonomskih politika, a dodatni katalizator nestabilnosti dolazi iz Vašingtona, gde najava novih trgovinskih carina unosi nesigurnost među investitore.
U takvom okruženju, tržište sirovina već od početka godine vodi u prinosima i premašuje tradicionalne klase imovine, kao što su akcije i obveznice. Sada je ključno pitanje koje će sirovine ostati u fokusu i nastaviti da rastu.
Opširnije

OPEC+ šokirao tržište promenom politike kojom nastoji da spusti cene
Tokom većeg dela ove decenije, alijansa OPEC+ bila je najpostojaniji branilac visokih cena nafte u svetu. Međutim, u samo nekoliko trenutaka ove nedelje, ta uloga se drastično promenila.
04.04.2025

Ukratko iz sveta - zlato na rekordu uoči novih carina
Donald Trump danas predstavlja najavljene carine, a spot cena zlata porasla za 0,5 odsto na 3.129 dolara za uncu.
02.04.2025

Radovi na izgradnji naftovoda Srbija - Mađarska mogli bi da krenu u četvrtom kvartalu ove godine
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora ovog naftovoda.
01.04.2025

Koje države su ugrožene Trumpovim sekundarnim carinama
Trumpov pristup ekonomiji kombinovao je zaštitu domaće industrije sa globalnim političkim pritiscima, koristeći ekonomsku snagu SAD kao najvećeg tržišta na svetu da bi ekonomskim pritiskom naterao ostatak sveta na određena ustupanja.
02.04.2025
Pogled na tržište sirovina jasno pokazuje da su plemeniti metali bili najjači segment tržišta, sa zlatom na rekordnim nivoima. Zanimljivo je, takođe, pomenuti i energiju, gde je nafta bila pod pritiskom, ali je američki prirodni gas Henry Hub izjednačio slabost nafte, što je podiglo ukupni energetski indeks. S druge strane, poljoprivredni proizvodi, a posebno žitarice, beleže dosad najslabije rezultate na tržištu sirovina zbog prekomerne ponude iz glavnih zemalja proizvođača, poput SAD, Brazila i Ukrajine, kao i trgovinskih napetosti i carina.
Cene sirovina verovatno će ostati nestabilne, pre svega, zbog nesigurnosti u vezi sa potražnjom. Smirivanje napetosti na Bliskom istoku i eventualno primirje između Rusije i Ukrajine mogli bi pozitivno uticati na globalnu ekonomiju. Međutim, nepredvidljiva trgovinska politika administracije Donalda Trumpa i nesigurnost u vezi s odgovorima država na carine ostaju ključni rizik koji bi mogao usporiti ekonomski rast širom sveta.
Kao tradicionalno sigurno utočište u periodima ekonomske nestabilnosti, pretnja trgovinskog rata povećala je zabrinutost u vezi s inflacijom i globalnim ekonomskim rastom, što dodatno pojačava sjaj plemenitih metala.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
2.979,5 USD
-58,74 -1,93%
cena na otvaranju
3.020,14
prethodna cena na zatvaranju
3.038,24
ovogodišnja zarada
13,465040960183%
dnevni raspon
2.956,71 - 3.055,60
raspon u 52 nedelje
2.277,35 - 3.167,84
Iako su cene plemenitih metala već značajno porasle ove godine, dalje eskaliranje trgovinskog rata stvara potencijal za dalji rast ili, barem, zadržavanje na trenutnim nivoima. To je, s obzirom na nesigurnost tržišta, i dalje odličan rezultat. Dok zlato ostaje u centru pažnje investitora, srebro je takođe privuklo pažnju, pre svega zbog očekivane neravnoteže između ponude i potražnje u narednim godinama. Projekcije pokazuju da bi industrijska potražnja za srebrom do 2030. mogla premašiti nivo proizvodnje, što bi izazvalo dodatni pritisak na cene i otvorilo prilike za investitore.
Zanimljive prilike
Za investitore koji traže manje uobičajene prilike, uranijum se izdvaja kao interesantna opcija. Podstaknut nuklearnom renesansom, ograničenom rudarskom proizvodnjom koja ne prati rastuću potražnju i sve većim institucionalnim ulaganjima u uranijum putem ETF-ova i hedž-fondova, mogao bi ponuditi priliku za profit.
Očekuje se da će globalni deficit na tržištu uranijuma do 2025. godine dostići sedam odsto, sa dugoročnim deficitom od pet odsto do 2030. Ključni faktori ove tendencije biće značajan porast potražnje za stabilnom energijom, neophodnom za data centre i veštačku inteligenciju, od velikih tehnoloških kompanija poput Mete, Microsofta, Googlea i drugih.
Bakar je imao negativnu reakciju na Trumpove carine zbog straha od usporavanja ekonomije. Dugoročno, međutim, očekujemo povećanu potražnju u SAD, pre svega u izgradnji data centara i obnovljivih izvora energije. S obzirom na to da bakar u zelenoj tranziciji nema pravu alternativu, strukturalna potražnja za njim trebalo bi da ostane snažna dugoročno, uprkos trgovinskim preprekama.