Evropa već duže vodi "ratove" na nekoliko frontova - vlade padaju, protesti građana se šire iz različitih pobuda, rastu porezi, kao i strepnja od Trumpovih carina, a kao šlag na tortu dolaze radikalni potezi iz domena turizma i nekretnina. I ono malo sreće koju su građani van EU, posebno Britanci, mogli da ugrabe na odmoru, negde na plažama osunčane Španije, sada im nestaje pred očima. Šesta po redu najveća evropska ekonomija (uključujući UK i Rusiju) planira da uvede porez do 100 odsto na nekretnine koje kupuju stanovnici zemalja van EU.
Premijer te zemlje Pedro Sanchez predstavio je mere za rešavanje stambene krize u zemlji, naglasivši borbu lokalaca s visokim troškovima i manjkom prostora za stanovanje. Ideja je da zamru tzv. turistički apartmani, odnosno stanovi na dan, o čemu je Bloomberg Adrija već pisala.
Mnoge evropske države biju bitku sa velikim brojem turista, to jest sa prezasićenošću, ali deluje da je Španija najodlučnija i najagresivnija u svojim namerama. Aktuelne predložene mere podrazumevaju proširenje ponude socijalnih stanova, podsticaje onima koji obnove i iznajme prazne nekretnine po pristupačnim cenama i smanjenje broja apartmana koje vlasnici izdaju turistima za velike novce.
Opširnije
Sve je manje kupaca skupih kvadrata - pet stvari koje treba da znate danas
Šta će obeležiti tržište nekretnina u Srbiji u 2025. godini
09.01.2025
Tržište nekretnina - gde smo i kuda idemo u 2025.
Trenutno se radi na šest velikih projekata i u okolini Beograda se zidaju stanovi na 3.500 hektara
08.01.2025
Koliko će Beograđani plaćati porez na imovinu u 2025. godini
Porez na imovinu u Beogradu uvećan od pet do šest odsto u 2025. godini
09.01.2025
Turizam u Srbiji u 2024 - šta je sve privuklo globalne putnike
Mimo najvećih gradova, najveća pomama vlada za planinskim centrima u Srbiji.
28.12.2024
"U Španiji je samo 2,5 odsto stambenog prostora izdvojeno za socijalno stanovanje, i time zemlja znatno zaostaje za Francuskom i Holandijom", kaže Sanchez.
Španski premijer pokušava da izađe na kraj s rastućim cenama nekretnina u zemlji, a mediji prenose da će najveći teret jedne od Sanchezovih mera podneti britanski građani koji žele da kupe kuće kraj mora, piše Bloomberg. Osim njih, udarac će osetiti Amerikanci, a u poslednje vreme je primetan ogroman priliv bogatih Latinoamerikanaca, koji je preokrenuo tržište luksuznih nekretnina u Madridu.
Ali pre svega toga, Sanchezova koaliciona vlada koju predvode socijalisti mora da pošalje zvanični predlog parlamentu i sačeka odobrenje.
Britanski državljani su najveći strani kupci španske imovine, uglavnom u primorskim regionima kao što su Valensija, Andaluzija i Balearska ostrva. Za razliku od njih, Nemci, Holanđani i drugi građani EU koji takođe rado letuju u Španiji i kupuju nekretnine tamo, biće pošteđeni te mere. Podaci pokazuju da su 2022. Britanci, Belgijanci, Nemci, Šveđani i Francuzi činili 37 odsto svih stranih kupaca kuća u Španiji.
Tokom 2023. godine 27.000 državljana van EU, bez prebivališta, kupilo je imovinu u Španiji. U oblastima kao što su Balearska ostrva, kombinacija inostrane potražnje i korišćenja nekretnina za kratkoročni najam podiže cene za lokalce.
"Sa dugogodišnjim iskustvom u pomaganju Britancima da se presele u Španiju, znamo koliko je ona popularna zbog svog načina života i klime", rekao je Mauro De Santis Bo, finansijski savetnik u GSB Wealthu, odbacujući Sanchezove tvrdnje da se stranci "klade na povećanje cena". Ako ova inicijativa dobije zakonske okvire, "mogla bi da preusmeri interesovanje ka alternativama kao što su Portugal, Kipar ili Grčka".
Podsetimo, prve oštre inicijative krenule su u aprilu 2024. u Barseloni, a već u avgustu se rasplamsao rat između najpopularnijih turističkih destinacija i platformi za iznajmljivanje smeštaja, kao što su Airbnb i Booking. Kratkoročno iznajmljivanje smeštaja preko ovih onlajn platformi podiglo je cene nekretnina - opet primarno u Barseloni, i izazvalo stambenu krizu, ali i bes lokalnog stanovništva.