Vlasnike stanova i kuća u Beogradu ove godine očekuje povećanje poreza na imovinu. Za stan površine 60 kvadratnih metara u centru Beograda, u prvoj zoni na području opštine Palilula, prošle godine ovaj namet je iznosio 15.867 dinara, dok će ove godine biti za 6,1 odsto veći. Za toliko je uvećana poreska osnovica, odnosno prosečna vrednost kvadratnog metra stana u prvoj zoni.
U svim zonama je poskupeo kvadratni metar stana, a ove godine je izostala gradska odluka o ograničenju visine poreza na imovinu, tako da će svi osetiti ovo povećanje.
Opširnije
Tržište nekretnina - gde smo i kuda idemo u 2025.
Trenutno se radi na šest velikih projekata i u okolini Beograda se zidaju stanovi na 3.500 hektara
08.01.2025
Novogradnja na veštačkom disanju u Beogradu, ali kvadrat drži cenu
Ukupna vrednost tržišta nepokretnosti u Srbiji, dosad u 2024, iznosi 3,4 milijarde evra.
13.11.2024
Tržište stanova prikočilo: u Srbiji se sve manje gradi, a i cene sporije rastu
U avgustu izdato 2.578 građevinskih dozvola, što predstavlja smanjenje od čak 10,4 procenata u odnosu na isti period prethodne godine.
15.10.2024
Može li progresivno oporezivanje da obuzda tržište nekretnina
Veliki rast cena nekretnina u Srbiji, posebno u srpskoj prestonici, podstakao je različite predloge izmena poreskih propisa.
08.11.2022
Računica iz tabele jasno pokazuje da je kvadrat u ekstra zoni stanovanja poskupeo za 13.698 dinara, tako da se očekuje da će porez biti uvećan za oko pet odsto. U prvoj zoni kvadratni metar stana je poskupeo za 13.972 dinara, a u drugoj za nešto više od 10.000 dinara, što znači uvećanje poreza za oko pet odsto. U trećoj zoni kvadrat je uvećan za 7.611 dinara, odnosno za oko šest odsto, a u četvrtoj za 6.105 dinara.
Isto se odnosi i na kuće za stanovanje. U okviru te kategorije, kvadrat u ekstra zoni stanovanja poskupeo je za 5.562 dinara, u prvoj zoni za 13.368 dinara, a u drugoj zoni za 7.134 dinara. U trećoj zoni kvadrat kuće za stanovanje uvećan je za 4.276 dinara, a u četvrtoj zoni za 1.512 dinara.
Ekstra zona obuhvata delove Dedinja i Golf naselja, prva i druga zona stari deo Beograda, centar grada, ali i delove Čukarice, Novog Beograda i Zemuna, treća širi centar, Palilulu, Voždovac, Rakovicu, Čukaricu, udaljenije delove Novog Beograda, Zemuna, ali i Surčin, četvrta i peta periferiju Palilule, Zvezdare, Voždovca, Rakovice, Čukarice, Novog Beograda, kao i centar Obrenovca, Lazarevca i Mladenovca.
U zoni šest su sela na opštini Palilula, Ugrinovci, Rakovica selo, Umka, Moštanica, Sremčica, Rušanj, Mala Moštanica, Zvečka, u zoni sedam Kovilovo, Bečmen, Jakovo, obrenovačka, lazarevačka i mladenovačka sela, Guncate, Meljak, Vranić, Vrčin, Zaklopača, Begaljica, a u poslednjoj "regularnoj" osmoj Lepušnica, Besni Fok, Petrovčić, Progar, Vrbovno, Junkovac, Velika Krsna, Kovačevac, Velika Ivanča, Koračica, Dražanj, Pudarci, Mala Ivanča i Đurinci.
Prošlu odluku o prosečnoj ceni kvadrata Grad Beograd je usvojio za 2023. godinu, dok je ona za 2024. godinu izostala.
Grad nije doneo odluke kojom se ograničava koliko poresko rešenje za 2025. godinu sme da bude veće u odnosu porez razrezan za 2024. Poslednju ovakvu odluku Grad je doneo za 2023. godinu, kada je jasno propisano da iznos poreza na imovinu za tu godinu sme da bude maksimum pet odsto veći u odnosu na porez razrezan za 2022. godinu. Prethodnih godina to ograničenje je iznosilo oko dva odsto.
Porez na imovinu je znatno povećan 2020. godine kada je ukinuto plaćanje naknade za uređenje zemljišta, ali se poreska osnovica nikada nije potpuno izjednačila sa tržišnom vrednošću stanova.
Šta se menja od 1. januara
Novi pravilnik o obrascima poreskih prijava o utvrđenom, odnosno za utvrđivanje poreza na imovinu, koji se primenjuje od 1. januara ove godine, donosi značajne promene koje će olakšati postupak prijavljivanja i obračuna poreza, ali i novi način računanja poreza za datu godinu.
Između ostalog, aktuelnim pravilnikom se definiše kako se izračunava površina zemljišta pod objektima koja se uzima u obzir za poresko oslobođenje, zatim utvrđuje se vrednost nepokretnosti i u slučaju da lokalne samouprave nisu objavile prosečne cene u propisanom roku ili kada nije objavljena prosečna cena kvadratnog metra u određenoj zoni, a uvedene su i nove formulacije koje uključuju vrednost objekata i zemljišta za koje postoji poreska obaveza, u skladu sa Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji.
Prilikom utvrđivanja vrednosti nepokretnosti, u obzir se uzima korisna površina objekta, kao i prosečna cena kvadrata uporedivih nekretnina koje se nalaze na istoj lokaciji.
Prema Zakonu o porezima na imovinu - porez na imovinu, porez na nasledstvo i poklon, te porez na prenos apsolutnih prava spadaju u kategoriju imovine.
Kako proveriti porez na imovinu
Osim kod lokalnih poreskih organa, svoje (ne)izmirene poreske obaveze možete proveriti na sajtu, gde je potrebno da se registrujete, te prijavite na portalu lokalne poreske uprave pod sekcijom Prijava u sistem. Registrovanje je moguće preko aplikacije Consent ID, dostupne na iOS i Android operativnim sistemima. Drugi način za proveravanje poreskih obaveza onlajn jeste Elektronski sertifikat. Njega dobijate u nekoj od ovlašćenih filijala ili onlajn, na portalu eUprave.
Kada se plaća prva rata poreza
Prva rata poreza za ovu godinu se plaća do 15. februara. Ukoliko rešenje za ovu godinu još nije stiglo, prva rata se plaća u jednakom iznosu poslednje rate za 2024. godinu, a poreski obveznik je dužan da naknadno uplati razliku.