Blizu nekadašnje termoelektrane Snaga i svetlost u Beogradu, niče jedan od najambicioznijih urbanih projekata u Srbiji – Marina Dorćol. Postrojenja su davno napuštena, a prostor je decenijama čekao revitalizaciju. Upravo tu, između infrastrukture koja je hranila grad i reke koja ga određuje, nastaje savremeni stambeno-poslovni kompleks vredan 390 miliona evra.
Investitor je češka kompanija Sebre, koja je u novembru 2019. godine kupila oko 40.000 kvadratnih metara zemljišta na samom kraju Dunavskog keja u pravcu prema Pančevu, na javnom nadmetanju u Direkciji za gradsko građevinsko zemljište i izgradnju Beograda za nešto manje od 32 miliona evra.
Projekat će biti realizovan u tri faze, a u okviru prve, vredne 190 miliona evra, biće izgrađeno 263 stana, 5.000 kvadrata poslovnog prostora i 530 parking mesta, od čega je 430 rezervisano za stanare, a 100 za posetioce. Završetak radova prve faze, planiran je za treći kvartal 2028. godine.
Opširnije

Da li je sada dobro vreme za ulaganje u luksuzne nekretnine
Prema zvaničnim podacima, prosečna prodajna cena stambenog kvadrata u Beogradu iznosila je 2.623 evra u prvoj polovini 2024. Prema podacima sajta 4zida.rs, prosečna oglašena cena kvadrata u Beogradu iznosila je 2.980 evra u prvom kvartalu 2025.
22.04.2025

Micić, Stanković i Kolarov predvode luksuznu gradnju u Beogradu
Košarkaši i fudbaleri sve više ulaze u građevinski biznis, ulažući u izgradnju luksuznih stambenih i poslovnih prostora širom Beograda.
04.09.2024

Od emocija do investicije: Srbi iz dijaspore masovno kupuju nekretnine
Srpska dijaspora najviše kupuje stanove u novogradnja. U Beogradu kupuju, jer žele da investiraju, dok u manjim mestima postaju vlasnici stanova zbog emotivne veze sa zavičajem.
12.08.2024

Vasić: Gradnja luksuznog hotela na mestu 'Jugoslavije' počinje u decembru
Gradnja luksuznog hotela s pet zvezdica i 200 soba na mestu hotela "Jugoslavija" počinje u decembru, otkriva Živorad Vasić.
09.10.2024
Cene kvadrata u ovom naselju se kreću od 5.000 do 9.000 evra, a sa pretprodajom stanova krenulo se krajem 2023. godine, nakon dobijanja lokacijskih uslova.
"U ovom trenutku već imamo potpisano preko 80 predugovora od 263 stambene jedinice u okviru prve faze. Među kupcima ima dosta ljudi iz naše industrije. Oni su prepoznali kvalitet našeg projekta i žele da budu tu. Takođe, među kupcima ima i onih koji su spremni da prodaju svoje stanove na odličnim lokacijama i da se presele kod nas, zbog kvaliteta izgradnje", kaže Tomas Klima, direktor Sebre za Srbiju, za Bloomberg Adriju i dodaje da su dosadašnji kupci uglavnom Srbi, kako domaći, tako i iz dijaspore.
Sebre/privatna arhiva
Projekat je rezultat saradnje arhitekte Jelene Kuzmanović i poznatog češkog arhitekte Stanislava Fiale, čime su, kaže Klima, spojeni lokalno znanje sa savremenom, vrhunskom arhitekturom i promišljenim detaljima, u estetskom i funkcionalnom smislu.
"Mi smo veoma kompleksno pristupili projektovanju Marine Dorćol šta se tiče zelene gradnje. To ne podrazumeva samo sadnju biljaka, koje će pokrivati sve krovove, terase i slobodne javne terene, već promenu načina na koji koristimo resurse. Konkretno, osim estetske funkcije biljke će značajno smanjiti uticaj takozvanih toplotinih ostrva u ovom delu starog grada", precizira Klima i dodaje:
"Sistem grejanja i hlađenja u Marini Dorćol projektovan je na sistemu toplotnih pumpi sa geotermalnim izvorom energije. Ispod celog kompleksa je planiran sistem sondi u dubini oko 125 metara. Taj sistem je veoma finansijski efikasan, a stabilan. Osim ekoloških i ekonomskih pluseva smanjuje i takozvano vizualno zagađenje i buku, jer ne postoje spoljne jedinice ni na fasadi ni na krovu objekata. U prvoj fazi imamo 192 sonde".
Pored geotermalnih pumpi, deo zelene prakse u Marini Dorćol su i troslojna fasadna stakla, kao i ventilacione jedinice sa rekuperacijom, koje značajno smanjuju potrošnju energije potrebne za grejanje i hlađenje.
"Razgovaramo trenutno sa nekoliko evropskih firmi o rekuperaciji u stanovima, jer ona štedi kako prirodu, tako i džep stanarima. Za zalivanje biljka neće biti korišćena pijaća voda, a stanarima će biti na raspolaganju i bezbedne prostorije za odlaganje bicikla. Ukratko, ozbiljna zelena strategija", ističe Klima.

Marina Dorćol je zamišljena kao otvoren kompleks, sa javnim pristupom priobalju, prostorima za šetnju i rekreaciju, ali i ugostiteljskim i maloprodajnim sadržajima u prizemlju stambenih zgrada. Sve tri faze projekta planirane su u sličnom formatu – sa dominacijom stambenih jedinica i prateće komercijalne i zelene infrastrukture.
Na pitanje, po čemu će se Marina Dorćol razlikovati od drugih luksuznih projekata u srpskoj prestonici Klima odgovara:
"Kompleksnošću pristupa. Time da smo uložili mnogo vremena u projektovanje i razmišljanje o svakom detalju koji je bitan za dobar život. Mi smo u našem prodajnom centru spremni da klijentima pokažemo na realnim primerima, u čemu je razlika. Na kraju luksuz, kako ga mi gledamo, nije o skupim pločicama, nego u posvećenosti, bez obzira na to sa li se radi o tehnologijama, kvalitetu izgradnje, udobnosti u stanovima ili savršenosti detalja“
Finansiranje će biti obezbeđeno kombinacijom privatnog kapitala i kredita iz banke.
Prethodni vlasnici i planovi
Zemljište, na kojem se sada gradi Marina Dorćol, najpre je 2006. godine dato u zakup na 99 godina izraelskoj kompaniji Engel Marina Dorćol, koja je planirala gradnju luksuznog naselje sa marinom, stambenim kulama, hotelom i poslovnim zgradama – prema usvojenom Planu detaljne regulacije iz 2005. Nezvanično, za projekta je angažovan izraelski arhitekta Rami Wimmer, ali projekat nikada nije realizovan zbog brojnih problema, te je zakup raskinut 2016. godine, a zemljište vraćeno gradu.
Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda potom je zemljište oglasila na prodaju, 14. avgusta 2019, i posle mesec dana ga prodala kompaniji MD Investments 2000, odnosno Sebre Marini Dorćol, koji je bio i jedini ponuđač.
Početkom ove godine kompanija Sebre otvorila je tender za glavnog izvođača prve grupe radova, prve faze projekta i austrijski Strabag je pobedio, jer je "ponudio najbolje ugovorne uslove".
Sebre/privatna arhiva
"Veoma se radujemo saradnji, jer su pouzdana evropska firma sa lokalnim znanjem", kaže Klima.
"Ovo je jedna od najvećih investicija i zajedničkih poduhvata kompanija iz Evropske unije u Beogradu", rekao je ambasador Bondy.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...