Bilo bi naivno misliti da se uticaj Trumpovih carina i razbuktalog trgovinskog rata neće preneti i na tržište luksuznih nekretnina - pre svega u najvećim svetskim ekonomijama. Ipak, taj uticaj nije po difoltu negativan, štaviše, mogao bi nastupiti renesansni period za čitavu industriju. Što se tiče Srbije, domaće tržište luksuznih nekretnina ostaje netaknuto, kaže za Bloomberg Adriju Mina Kalezić, potpredsednik i partner u CBS Internationalu. Ipak, investicioni savetnik Nikola Seneši smatra da sada nije pravo vreme za investiranje u taj tip nekretnine i upozorava na neizvesnu 2025.
Borislav Vujović, izvršni direktor agencije za nekretnine Opereta u Zagrebu, kaže da je prerano govoriti o dugoročnom uticaju trenutnih dešavanja na tržište luksuznih stambenih objekata u regionu (i šire). Ipak, napominje da je jasno da kupci takvih nekretnina u nestabilnim uslovima odlažu donošenje odluka.
"Pad berze često smanjuje i njihovo bogatstvo, te je fokus na drugim stvarima", navodi Vujović za Bloomberg Adriju, ali napominje da su, dugoročno gledano, nekretnine uvek dobra investicija.
Opširnije

Kakvo je stanje na tržištu komercijalnih nekretnina u regionu
U Srbiji se trenutno gradi 110.000 kvadratnih metara poslovnih prostora.
02.04.2025

Milion dolara za 19 kvadrata u Monaku - ekspanzija luksuznih nekretnina
Druga najmanja država na svetu ima, verovatno, najskuplje nekretnine na svetu.
29.03.2025

Trst sve atraktivniji kupcima nekretnina iz Srbije - kakvi su uslovi i cene
Prosečna cene kvadratnog metra stana je oko 2.000 evra, što je jeftinije nego u Beogradu.
20.03.2025

Zašto se Beogradska berza zeleni dok svetske padaju
Belex 15 skočio je za 0,54 odsto.
09.04.2025

Ovo je vreme kada, usled velike tenzije i volatilnosti na berzama, ulagači traže sigurna utočišta. Osim zlata, nekretnine se nameću kao legitiman, proveren i tradicionalno dobar izbor. S tim u vezi, treba istaći da tržište nekretnina nije "poslastica" samo za ulagače koji trguju na svetskim berzama, već je odveć utočište i domaćih, odnosno regionalnih investitora. Međutim, čini se da tržište sada nije najplodonosnije za ulagače, iako gradnja nesumnjivo cveta.
Seneši kaže da je nestabilnost na berzama rezultat značajnih fundamentalnih promena na svetskom tržištu, pre svega proisteklih iz radikalne promene ekonomske i geopolitičke pozicije američke spoljne politike, ali da Srbija svakako ima i svoje interne, ometajuće faktore.
"Osim svetske krize, u Srbiji je u veoma nezgodnom momentu razvoja, kada je došlo do pune implementacije razvojnog budžeta, došlo i do dodatne političke krize. Ta kriza se, prema februarskim pokazateljima, vidi i u budžetskoj strukturi i u smanjenoj likvidnosti. Ovakvi dvostruki fundamentalni rizici veoma nepovoljno utiču na tržište luksuznih nepokretnosti."
Seneši samu carinsku politiku Donalda Trumpa vidi kao prilično kompleksno pitanje, dodajući da su carine, nedavno uvedene zemljama jugoistočne Evrope, promenile smer razmišljanja.
"Dok (carine) nisu bile određene tim zemljama, mogli smo očekivati da delimično profitiramo iz novih okolnosti, a da se samim tim poveća interesovanje investitora u nepokretnosti. Ali kako najnoviji podaci upućuju na činjenicu da su Srbiji najpre određene najviše carine (pre nego što su odložene na 90 dana, prim. novinara) u okruženju i Evropi, to predstavlja novi problem za privredu generalno. U segmentu nepokretnosti očekujem veće interesovanje za manje skupe nepokretnosti u odnosu na one luksuzne", dodaje.
Da li je nekretnina uvek zlata vredna
Vujović, koji među zemljama regiona najbolji uvid ima u tržište Hrvatske, kaže da interesovanje investitora za nekretnine postoji, ali da još uvek nije jasno da li aktuelna zbivanja vode u recesiju ili inflaciju. "To su bitni faktori koji su važni kod donošenja odluka o kupovini, jer svaka recesija utiče na interesovanje kupaca."
Visoka inflacija je motivator za kupovinu, a kamatne stope nemaju veliki uticaj, s obzirom na to da se takve nekretnine ne kupuju kreditom, kaže Vujović.

Pojedini stručnjaci za nekretnine će vam reći da "nikada nije loš trenutak za kupovinu (kuće), ali jeste za prodaju". Drugim rečima, čak i ako cene padnu, nećete izgubiti novac "u papiru", sve dok odlučite da ostanete u svojoj nekretnini i ne prodajete na medveđem tržištu koje sada vlada.
Na Beograd odlazi čak 40 odsto novogradnje u zemlji, a cene nastavljaju da rastu i guraju privredu.

"Mislim da je ulaganje u novi talas izgradnje koji obuhvata manje stanove sa nižom cenom dobra investicija. Ulaganje u luksuzne nekretnine ne savetujem dok se cene ne smanje/ohlade, a samo tržište uđe u takozvano "tržište kupca". Osim toga, savetujem oprez kod svakog ulaganja u Srbiji trenutno, što se posebno odnosi na investicije u stanove u izgradnji. Očekujem veliku neizvesnost u 2025. i bojim se da ćemo imati značajno usporavanje sektora nekretnina. S druge strane, možemo i iskoristiti situaciju kroz povećanu trgovinu sa Kinom, koja nam je strateški partner. Tu leže mogućnosti koje zahtevaju zaokret cele strukture ekonomije u određenoj meri", napominje Seneši.
Ipak, tražnja za luksuzom raste, a prate je i ulaganja
Prema podacima CBS Internationala, samo u četvrtom kvartalu prošle godine započeta su dva nova projekta stambenih nekretnina na Novom Beogradu:
-
Delta District (zgrada sa više od 200 stanova, gde bi cena kvadrata trebalo da iznosi 7.000 evra, poslovni prostor na 16.000 kvadratnih metara i InterContinental hotel sa 5* i 220 soba);
-
Danube Riverside (bivši hotel Jugoslavija, na čijem se mestu gradi The Ritz-Carlton, te gradnja 525 stanova sa cenom kvadrata od 9.000 evra).
Mnogo se očekuje i od Marine Dorćol i Trump Towera, ali treba istaći da svi ovi projekti, zapravo, predstavljaju veoma mali procenat ukupnog tržišta nekretnina u prestonici. Pre bi se moglo reći da su pokazatelj povećane potražnje za visokokvalitetnim, luksuznim nekretninama nego indikator realnog stanja nekretnina (i cena) na tržištu.
Dodatno, do aprila 2027. trebalo bi da bude izgrađen Princess Park na Senjaku, kod kružnog toka na ulazu u Užičku ulicu. Reč je o 12 vila površine od 660 do 890 kvadrata, a cene su od 5,6 do 7,4 miliona evra.
U toku je gradnja i mnogih drugih projekata koji pokrivaju razne delove grada - od Palilule (BIG Residence) i Voždovca (Voždov kvart), do Čukarice (Banovo Brdo Residencies) i Zvezdare (Zvezdano brdo).
Kako je u Adria regionu i šire
"Tržište najviše pati zbog manjka ruskih kupaca koji su umnogome uticali na potražnju. Njihova nemogućnost da kupuju, a često i pritisak na prodaju, utiču na tržište. Važni su i kupci iz UAE i Saudijske Arabije", tvrdi direktor Operete.
Na pitanje da li su luksuzne nekretnine sigurnija investicija u odnosu na akcije i berze u globalu, dodaje da su nekretnine - kao takve - sigurna luka koja garantuje sigurnost, ali manji prinos od akcija. "Uvek postoje kupci koji investiraju u takve nekretnine, ali nisu uvek likvidne. Akcije su mnogo likvidnije od luksuznih nekretnina. Naravno, jedan od faktora je njihova lokacija, to jest odnos cene, kvaliteta, luksuza i lokacije."
Prema rečima sagovornika Bloomberg Adrije, u ovom kontekstu su najperspektivniji veliki evropski gradovi, te regije uz more i skijališta. Konkretno u Adria regionu, tačnije u Hrvatskoj, potražnja konstantno raste u Istri i Dalmaciji (prvi red do mora).