Gradnja luksuznog hotela s pet zvezdica, na mestu sadašnjeg hotela "Jugoslavija" počinje u decembru. Hotel će imati više od 200 soba i tri restorana, od čega jedan na poslednjem spratu. Najveća dvorana moći će da se smanjuje i povećava po potrebi, a primaće i više od 800 gostiju. Hotel će biti uzdignut, a ispod njega biće šetalište - otkriva ekskluzivno za Bloomberg Adriju Živorad Vasić, suvlasnik kompanije Kadena, koja radi razvoj projekta Danube Riverside.
- U javnosti se spekuliše da će na mestu sadašnjeg hotela "Jugoslavija" biti izgrađen prestižni hotel The Ritz-Carlton, deo Marriott Internationala. Da li je to tačno?
U toku su finalni pregovori i 15. novembra biće doneta konačna odluka ko će biti operater novog hotela. Ono što u ovom momentu znamo to je da će hotel imati najveći bazen u Beogradu, dugačak 25 metara, predsednički apartman, napravljen po trenutnim svetskim standardima. Površina soba biće veća od 40 kvadrata, što je novi standard u hotelskoj industriji. Hrana u restoranima biće internacionalna sa primesama srpskog identiteta i šmeka. Idejni projekat i arhitekturu potpisuje čuvena holandska firma Unistudio, koja je radila mnoge hotele po svetu. Napravili su rešenje koje ne samo da je moderno, u smislu arhitekture, nego je i ekološki naprednije od dosadašnjih standarda i od onoga što se u Beogradu do sada gradilo.
Opširnije
Mišković, Kostić, Aleksić, Matijević i Cepter gazduju u 36 hotela
Hotelijerstvo je unosan posao. Da može biti zlatni rudnik, prepoznali su i mnogi domaći biznismeni, pa su svoje poslove razgranali ka ovoj grani privrede.
19.06.2024
Rammstein u Beogradu: Hoteli puni, očekuje se 20 miliona evra zarade
Očekuje se da će od predstojećih nastupa nemačke grupe Rammstein, 24. i 25. maja na Ušću, srpska prestonica zaraditi između 15 i 20 miliona evra.
22.05.2024
Koje nove hotele dobija Beograd za EXPO i šta će s njima biti posle
Hotelijeri oprezni po pitanju subvencija
27.02.2024
Petar Matijević kupio hotel Slavija iz drugog pokušaja
Hotel Slavija u 2022. poslovao sa gubitkom od oko osam miliona dinara
17.01.2024
- Hoće li išta ostati od starog hotela "Jugoslavija", koji je više od pola veka bio sinonim za luksuz i prestiž?
Hotel će ostati na istom mestu, što je izuzetno važno zbog istorije i tradicije hotela. Čuveni luster sa Svarovski kristalima, koji je ušao i u Ginisovu knjigu rekorda, težak 14 tona, skidamo i restauriramo i on će biti vraćen. Luster je pretočen i u ideju fasade. Biće sačuvan i deo nameštaja i pojedine tapiserije. Sve staro zasijaće sasvim novim sjajem.
- Ipak, bar kada je građevinarstvo u pitanju, tržište kaže da nije sve u novcu, već da je glavni problem nedostatak radnika, zbog čega kasni i završetak mnogih projekata. Kako planirate to da rešite?
Velike građevinske firme koje posluju u Srbiji, a ima ih mnogo, vrlo su zainteresovane za saradnju. Gradnja ovakvog hotela nije samo još jedan projekat, biće to važna referenca u njihovom portfoliju. U Srbiji građevinske firme rade od osam do 18 časova, što je nedovoljno u odnosu na svetsku praksu. Nedavno sam se vratio iz Dubaija, gde se podiže jedan sprat za jedan dan. Možda zvuči nepopularno, ali ubeđen sam da ovom sektoru može da se radi više i brže i sa postojećim brojem radnika. A kada pričamo o tome, mislim da je mnogo veći problem nedostatak radne snage u turizmu, nego u građevinarstvu. Jer sa trenutnim kapacitetima u turizmu ne možemo da opstanemo.
- Kakvo je stanje u hotelskoj industriji u Beogradu i kuda idemo?
Kada poredim Beograd sa Tiranom, Zagrebom, Ljubljanom, Bukureštom i Sofijom, dosta smo ispred njih. Naš glavni grad može da bude ponosan jer ima petnaestak renomiranih hotelskih brendova. Prvi procvat hotelijerstva počeo je 2009. i 2010. godine, kada smo dobili Falkensteiner, Crowne Plaza, Radisson Blu, a onda je u centru otvoren i niz butik-hotela. Posle usporavanja 2017. ponovo smo ušli u novi ciklus izgradnje. Otvoren je St. Regis, uskoro se otvara Bristol, a najavljen je i završetak još nekoliko hotela do početka izložbe EXPO 2027. Na Novom Beogradu kao i do sada gradiće se veliki internacionalni hoteli, zbog dobre povezanosti sa aerodromom i poslovnim prostorom koji je pretežno tu lociran. Stari deo grada je prezagušen, tako da će tamo i dalje nicati mali butik-hoteli.
Šta je po vašem mišljenju glavni zadatak hotelijera i turističkih radnika u narednom periodu?
Potrebno je da sve što imamo u Beogradu preslikamo i na gradove širom Srbije. Druga stvar, prosečno spavanje gosta koje beležimo je 1,9 noći. To u hotelijerstvu nije dobro. Potrebno je da težimo da traje što duže, jer to je za hotele jeftinije, a dobro je i za turizam. Naš zadatak je da ubedimo goste, koji u Beograd dolaze pretežno zbog posla, da dođu dan ranije ili ostanu dan duže, kako bi obišli i videli grad, čime ćemo rešiti i taj problem. Beograd ima toliko toga da ponudi od kulture, preko fascinantne gastronomije, do noćnog života. I, naravno, mi smo kao narod odlični domaćini.
Firma Kadena za tri godine napravila je neverovatne poslovne rezultate, od pet radnika stigli ste do 50, a od jedne firme do tri. Kako?
Moj poslovni partner i venčani kum Nikola Nedeljković i ja izašli smo u istom trenutku iz sistema u kojima smo radili. Napustio sam mesto višeg potpredsednika Delta Holdinga, a Nikola čelno mesto "Beograda na vodi". Iskreno, u novi posao smo ušli bez ikakve zaleđine pa čak i bez sasvim jasne ideje. Obojica smo dugo radili u ovom gradu i to na iskren i pošten način. Ljudi su nas zbog toga podržali i dali nam prve ugovore, što nam je bilo izuzetno važno. Naravno, početak je bio težak. Ali formula uspeha je jednostavna - ako radite i ako ste posvećeni, u Srbiji je moguće uspeti kao i u bilo kojoj drugo zemlji.