Proizvođači automobila koji donose nova električna vozila na tržište Evrope praktično su ujedinjeni u zajedničkim primedbama - ne žale se oko potražnje ili oko državnih subvencija, već oko problema sa punjačima.
Ford Motor Co., na primer, lansira potpuno električni model Explorer proizveden u Kelnu, Nemačkoj. "Postoji jedna stvar zbog koje sam zaista zabrinut", rekao je Martin Sander, šef poslovanja za EV u Evropi, u intervjuu: pripremanje mreže za prijem električnih vozila od Norveške na severu, do italijanskog ostrva Sicilije na jugu.
"Treba da se drastično ubrza", rekao je Sander o dozvoljavanju procesa i implementaciji infrastrukture za punjenje. "Ako se to ne dogodi, kupci neće imati mogućnost 2035. da voze električna vozila svuda u Evropi, jer to jednostavno neće biti praktično.
Opširnije
Banke da ponude povoljne kredite za kupovinu električnih vozila
"Imamo renesansu hibridnih vozila, rast od 90 odsto prodaje plagin hibrida, u EU pada zbog Nemačke jer su ukinute subvencije, ali u drugim zemljama raste, kao i u SAD, rekao je Milan Grujić, direktor ZF-a.
04.03.2024
Električna vozila: subvencije u Adria regionu od 5.000 do 10.000 evra
Sve zemlje Adria regiona manje ili više podstiču kupovinu električnih i hibridnih vozila.
03.03.2024
'U Srbiji 2.699 električnih vozila i jedan punjač na 100.000 stanovnika'
Sredinom 2023. godine u Srbiji smo imali oko 1.700 električnih vozila i 14.000 hibridnih, a početkom 2024. taj broj je značajno porastao u obe kategorije.
28.02.2024
Toyotinim kamionima pada prodaja zbog skandala sa bezbednosnim sertifikatima
Japansko ministarstvo saobraćaja povuklo je sertifikaciju i obustavilo domaću proizvodnju nekoliko modela vozila i tipova motora
28.02.2024
Slično tome, Renault SA će kasnije ove godine početi da prodaje R5 E-Tech, čija cena počinje od 25.000 evra (27.300 dolara). Iako je jedna od karakteristika koju izvršni direktor Luca de Meo nestrpljivo ističe dvosmerno punjenje – što znači da će automobil moći da vrati energiju nazad u mrežu, ili u dom ili kućne uređaje – on će raditi samo sa punjačem koji je dizajnirao Renault, ili sa određenim dobavljačima električne energije sa kojima kompanija ima ugovor.
"To je malo ograničavajuće, zar ne?", rekao je De Meo prošle nedelje u razgovoru sa šefom Eurelectrica, udruženja koje predstavlja evropsku industriju električne energije. "Interoperabilnost i pronalaženje načina da svi automobili budu u mogućnosti da vrate energiju u sistem, odakle god dolazi – to je diskusija koju treba da vodite."
Komentari koji su Sander i De Meo dali prošle nedelje na događajima u Briselu - gde je Evropska komisija postavila cilj da eliminiše emisije iz novih vozila koji će se prodavati za nešto više od jedne decenije - govore o zabrinutostima koje su proletele ispod radara dok se raspravljalo o smanjenju troškova i povećanju dometa baterije. Ovo je komplikacija koju industrija i regulatori imaju malo vremena da reše.
EU bi trebalo da bude inspirisana naporima regiona da razvije evropski standard za telekomunikacije mobilnih telefona, što je dovelo do stvaranja Globalnog sistema za mobilnu komunikaciju, ili GSM, rekao je De Meo.
"U Evropi smo izmislili GSM standard i to je svuda kopirano", rekao je on.
Regulatori ne vide nužno svoju ulogu u ovom procesu. Klaus Müller, predsednik nemačkog Bundesnetzagentura, koji nadgleda tržište električne energije i telekomunikacija u zemlji, veruje da postavljanje zajedničkog standarda za punjenje električnih vozila u EU nije posao za 27 regulatora unije, već posao "za proizvođače automobila i njihova samostalna upravljajuća tela".
"Praktičnije je osloniti se na standardizaciju industrije", rekao je on u intervjuu ove nedelje.
Jedan proizvođač automobila koji se nije žalio na infrastrukturu za punjenje jeste Tesla Inc. Proizvođač sa Elonom Muskom na čelu ima najveću mrežu ultrabrzih punjača u Evropi, 12.200 u regionu, više od tri puta više nego drugi po redu operater, nemački EnBW, prema nedavnim procenama BNEF-a.
Tesla je nastavila da pojačava svoju prednost u instalacijama za ultrabrzo punjenje, čak i dok se drugi proizvođači automobila udružuju da podele teret izgradnje mreže za punjenje. Ford, BMV AG, njihove nemačke kolege i južnokorejski Hyundai Motor Group imaju zajedničko preduzeće pod nazivom Ioniti GmbH sa oko 600 stanica i više od 3.300 punjača velike snage u 24 evropske zemlje od januara.
Neke prethodne kritike Ionitia odražavaju stav nemačkih proizvođača automobila da infrastruktura za punjenje ostaje slaba karika u njihovim naporima da sustignu Teslu.
Čak i u zemljama u kojima je dosta uloženo u infrastrukturu za punjenje električnih vozila - kao što je Francuska - ostaju velike rupe.
"Stanice na auto-putu u Francuskoj imaju 100 odsto električne stanice za punjenje koje su pouzdane, kvalitetne i rade", rekao je u intervjuu Vincent Salimon, izvršni direktor BMW France. "U Parizu takođe postoji infrastruktura za punjenje koja dobro funkcioniše. Tamo gde je veliki problem i gde vlast treba da ubrza, to su poluurbane sredine, na putevima departmana, na državnim putevima. Tamo nema ničega."