Zemlje Evropske unije postigle su sporazum o preuređenju tržišta električne energije nakon što su Nemačka i Francuska razbile pat-poziciju o tome kako tretirati nuklearnu energiju koja je mesecima kočila napredak.
To znači da članice sada mogu započeti pregovore s Evropskim parlamentom o konačnom obliku sporazuma, povećavajući verovatnost da će biti na snazi pre regionalnih izbora u junu i možda čak do kraja godine.
Razvoj OIE
Opširnije
Treće poskupljenje struje u 2023, cena viša za osam odsto od novembra
Cena struje za domaćinstva i malu privredu u Srbiji od prvog novembra biće veća za osam odsto, odobrio je Savet Agencije za energetiku Srbije (AERS).
28.09.2023
Francuska donosi zakon o obuzdavanju cene električne energije
Cilj zakona je da dovede cenu struje na nivo sličan proizvodnim troškovima u Francuskoj.
27.09.2023
Francuska i Nemačka vode energetsku bitku za premoć u evropskoj industriji
Spor se formalno vrti oko uloge nuklearne energije u budućem energetskom miksu Unije.
18.09.2023
Australiju bi prelazak na nuklearnu energiju koštao 249 mlrd. dolara
Modularne nuklearne reaktore podržavaju i Bill Gates i Warren Buffett.
18.09.2023
Scholz odbacuje pozive za oživljavanje nuklearne energije
Nemački kancelar Olaf Scholz odbacio je poslednju ponudu svojih koalicionih partnera iz Slobodnih demokrata da preokrene izlazak zemlje iz nuklearne energije.
02.09.2023
Zašto SAD i Evropa i dalje kupuju rusko nuklearno gorivo
Rosatom nastavlja da bude dominantan izvor goriva za svetske nuklearne elektrane.
02.09.2023
Sporazum se smatra ključnim za ubrzanje razvoja obnovljivih izvora energije i slabljenje uloge gasa u određivanju evropskih cena električne energije, što je dovelo do poremećaja u Evropi prošle godine nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Sporazum je postignut nakon što je Nemačka podržala kompromis koji bi omogućio Francuskoj da pruži potpore za produženje životnog veka svojih postojećih nuklearnih reaktora, ali uz ograničenja kako bi se sprečila stvaranje nepravedne prednosti za svoju industriju.
Ipak, poslednjih nekoliko meseci pokazalo se da i dalje postoje velike razlike u tome kako zemlje vide ulogu nuklearne energije u tranziciji prema održivoj okolini.