Nemački kancelar Olaf Scholz odbacio je poslednju ponudu svojih koalicionih partnera iz Slobodnih demokrata (FDP) da preokrene izlazak zemlje iz nuklearne energije.
Zakonodavci iz proposlovnog FDP-a pozvali su na zaustavljanje demontaže preostalih nemačkih atomskih elektrana kao način da se osigura sigurnost snabdevanja energijom. Scholz je odbacio taj predlog, rekavši da vlada fokusira svoje napore na širenje obnovljivih izvora energije i da je "nuklearna energija gotova".
"Više se neće koristiti u Nemačkoj", rekao je Scholz, prema transkriptu intervjua za radio Deutschlandfunk koji će biti emitovan u nedelju.
Opširnije
Zašto SAD i Evropa i dalje kupuju rusko nuklearno gorivo
Rosatom nastavlja da bude dominantan izvor goriva za svetske nuklearne elektrane.
02.09.2023
Jedan od najvećih proizvođača uranijuma zahteva uključenje u odbor IAEA
Najveći svetski proizvođač uranijuma pokušava da dovede u pitanje status kvo u IAEA.
25.08.2023
Kina ulaže 17 milijardi dolara u šest nuklearnih reaktora
Moguća su dalja ulaganja u nuklearnu energiju u Kini, navode stručnjaci.
01.08.2023
Japan i Francuska povećavaju nuklearnu saradnju
Japan planira investiciju u nove nuklearne reaktore vrednu 337 milijardi dolara.
03.05.2023
Nuklearna energija traži manje prostora od vetroparkova
Umišljanje da je jedan oblik energije bez emisija "zelen", a drugi nije, pogrešna je premisa zasnovana na fantazijama o rastu iz 1970-ih.
20.04.2023
Bangladeš Rusiji plaća 300 miliona dolara u juanima za nuklearku
Bangladeš je pristao da plati Rusiji oko 300 miliona dolara u juanima za izmirenje plaćanja za izgradnju nuklearne elektrane.
19.04.2023
EU postigla dogovor o ulozi nuklearne energije u zelenoj tranziciji
Države članice EU i Evropski parlament postigli su dogovor o povećanju udela obnovljivih izvora u energetskom miksu do kraja ove decenije.
30.03.2023
"Veoma čvrsto stojim iza te odluke, jer je činjenica da je, kada je prestala upotreba nuklearne energije, počela i demontaža", dodao je on.
Nemačka je u aprilu isključila svoja tri preostala nuklearna postrojenja, nakon što je nakratko produžila njihov radni vek kao hitno rešenje za energetsku krizu izazvanu ruskom invazijom na Ukrajinu.
Odluka da se završi nuklearno povlačenje, koje je prvi put kodifikovano u zakonu iz 2002. godine i finalizovano nakon katastrofe u Fukušimi 2011. godine, doneta je u trenutku kada se mnoge zemlje kreću u suprotnom smeru.
Pobornici tehnologije tvrde da dok Nemačka ne bude uspostavila dovoljno infrastrukture za obnovljive izvore energije, za šta bi mogle da prođu godine, zemlja će možda morati još više da koristi goriva koja zagađuju kao što je ugalj.
Scholz je rekao za Deutschlandfunk da je njegova administracija posvećena izgradnji obnovljivih izvora energije tako da pokriju 80 odsto nemačkih potreba za električnom energijom do kraja decenije i 100 odsto "ubrzo nakon toga".
Na svom vrhuncu 2000. godine, nuklearna energija je činila skoro 30 odsto nemačke proizvodnje električne energije. To je palo na oko četiri odsto neposredno pre nego što su poslednje tri fabrike isključene.