Prodaja poslovnog prostora u Srbiji u odnosu na isti period prethodne godine, zabeležila je najveći pad u pogledu vrednosti prometa. Za poslovni prostor u prvom polugodištu 2023. godine ukupno je izdvojeno 178 miliona evra, dok je u istom periodu ove godine vrednost prometa poslovnog prostora pala na 150 miliona evra.
Aleksandar Radivojević, ekonomista FREN-a, Ekonomskog fakulteta u Beogradu, ovakva kretanja na tržištu ne ocenjuje kao negativna.
"Prodaja poslovnog prostora u poslednjih nekoliko godina zabeležila je visoke iznose i veliki broj kupoprodajnih ugovora. Donekle je logično da tolika količina novca na tržištu smanji ponudu poslovnog prostora, jer je veliki broj atraktivnih lokacija prometovan u tim godinama, ali i tražnju, jer je veliki broj kupaca zadovoljio svoju potrebu", objašnjava Radivojević za Bloomberg Adriju.
Opširnije
Počeo zemljotres na srpskom tržištu nekretnina
Tržište nekretnina u Beogradu počinje da reaguje pod pritiskom smanjene prodaje - raste prodaja stanogradnje, kupovine na kredit i stanova na obodu grada.
22.10.2024
Tržište stanova prikočilo: u Srbiji se sve manje gradi, a i cene sporije rastu
U avgustu izdato 2.578 građevinskih dozvola, što predstavlja smanjenje od čak 10,4 procenata u odnosu na isti period prethodne godine.
15.10.2024
Za garažno mesto na Novom Beogradu 60.000 evra
Beograd prednjači po cenama, a Kragujevac i Novi Sad po prodaji. Kupovina stanova na kredit se oporavlja.
04.10.2024
'Dok se kupuje kao investicija, vrednost kvadrata neće padati'
Dve i po prosečne neto plate u Srbiji su potrebne da se kupi kvadrat stana, koji je u Beogradu u novogradnji dostigao 2.000 evra.
12.07.2024
On smatra da ukoliko ovome dodamo povećanje zastupljenosti rada od kuće i digitalizaciju poslovnih procesa, ova kretanja donekle su logična.
"Na njih i ukazuje detaljnije sagledavanje vrednosti tog segmenta tržišta u poslednjih nekoliko godina, odnosa vrednosti tog segmenta i drugih segmenta kao što je segment stanova, kao i detaljnija analiza lokacija na kojima je najveći broj poslovnog prostora prometovan", ističe on.
Šta kažu brojevi
Broj kupoprodajnih ugovora za poslovni prostor u prvih šest mesci ove godine manji je za 10 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), u prvom polugodištu 2024. godine u Srbiji registrovano je 1.419 kupoprodaja poslovnih prostora, a cene poslovnog prostora kretale su se od 22 evra do 11.500 evra po kvadratnom metru, za koliko je prodat kvadrat na Vračaru.
Posmatrano po veličini, najviše se kupovao poslovni prostor od 30 do 60 metara kvadratnih. Čak 70 odsto kupoprodajnih ugovora čine ove kvadrature. Najmanje kupoprodajnih ugovora zaključeno je u topličkom okrugu, svega četiri za šest meseci.
U istom periodu prošle godine, registrovano je 1.560 kupoprodaja poslovnih prostora, a cene su se kretale od 55 evra do 23.375 evra po kvadratnom metru, za koliko je prodat kvadrat u Novom Pazaru. I tokom prvog polugodišta 2023. najviše je prometovan poslovni prostor do 60 kvadratnih metara. U strukturi prodaje učestvovao je sa 66 odsto.
Ono što je nepromenjeno jeste da Beograd ima najveće učešće u vrednosti prometovanog poslovnog prostora, i tokom ove i tokom prošle godine. Kao i da su se prometovali lokali, kancelarije, poslovni prostori za koje nije utvrđena delatnost, poslovni apartmani i skladišni i magacinski prostori.
Ko kupuje, a ko iznajmljuje poslovni prostor
Na tržištu Beograda opšti trend je da kompanije iznajmljuju kancelarijske prostore, pogotovo kompanije koje su u razvoju i koje planiraju povećanje broja zaposlenih, kao što su IT i visokotehnološke kompanije.
"Tržišna praksa je pokazala da kompanije koje planiraju da ostanu na jednoj lokaciji duže vreme, koje ne predviđaju značajnije promene u poslovanju i borave u kancelarijama koje mogu da ispune planove rasta kompanije za narednih 5-10 godina, razmatraju kupovinu poslovnog prostora", navodi CBS International, konsultantska kompanija za nepokretnosti, na svom sajtu.
"Ranije su tradicionalni kupci poslovnog prostora u Beogradu bile banke i osiguravajuća društva, dok su se poslednjih godina na tržištu pojavili veliki institucionalni fondovi i internacionalni investitori zainteresovani za kupovinu velikih poslovnih kompleksa. Pored toga, lokalni investitori i kompanije su sve više zainteresovane za kupovinu kancelarijskog prostora, ne samo kao oblik ulaganja već i za svoje poslovanje i sopstvene potrebe", navode iz ove kuće.
Podsećamo, za samo tri godine, kroz tri odvojene transakcije, vlasništvo nad više od 122.000 kvadrata poslovnog prostora u Beogradu prešlo je iz firme pod kontrolom Mađarske nacionalne banke u ruke kompanije na čijem je čelu Ištvan Tiborcz, zet mađarskog premijera Viktora Orbana.
Ištvanov portfolio nekretnina sastoji se od 11 poslovnih zgrada na Novom Beogradu u pet poslovnih parkova - Green Heart, FortyOne, Belgrade Business Center, 19 Avenue, kao i poslovnoj zgradi House.
Do kraja godine još 52.000 kvadrata
Trenutno u prestonici ima oko 1,4 miliona kvadrata poslovnog prostora, uključujući i ove godine završenu novu poslovnu zgradu Artklasa na Dorćolu. Do kraja godine, planira se završetak četiri kancelarijska projekta ukupne površine 52.000 kvadratna metra, među kojima su BIGZ i Hyde Park City.