Beogradska firma Vrenje trebalo bi i zvanično da bude proglašena za kupca Prve srpske fabrike šećera "Dimitrije Tucović" 1898, nakon što je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU) objavila da su se stekli uslovi da ta kompanija bude proglašena za kupca.
Javno nadmetanje za kupovinu beogradskog preduzeća u stečaju je održano 11. juna kada je Vrenje dalo najbolju ponudu od 690 miliona dinara, što je za oko 10 miliona dinara više od početne cene. ALSU, koja je oglasila prodaju, tada nije objavila ko je kupac.
"Kako Republika Srbija, u skladu sa Zakonom o kulturnom nasleđu, nije iskoristila pravo preče kupovine, stekli su se uslovi za proglašenje najboljeg ponuđača na javnom nadmetanju za kupca", navela je sada ALSU, prenosi Beta.
Opširnije
Stara šećerana danas prodata za 690 miliona dinara
Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, budućim kupcima je uoči licitacije poručio da džaba bacaju pare ako ne žele da se bave kulturom.
11.06.2024
Milenijum tim kupio hotel Jugoslaviju i najavio 400 miliona evra ulaganja
Početna cena je bila oko 3,17 milijardi dinara, dok je vrednost imovine procenjena na 6,35 milijardi dinara.
22.03.2024
Delta kupila Rad, koji je već 22 godine u stečaju
Preduzeće Delta Holding kupilo je Rad u stečaju za oko 954,3 miliona dinara.
26.12.2023
Saznajemo: Beogradski hotel Union prodat za 727 miliona dinara
Na današnjem javnom nadmetanju, Agencija za licenciranje stečajnih upravnika prodala je hotel Union u Beogradu firmi Logga plus d. o. o. iz Beograda
14.06.2024
Vrenje se nalazi na istoj adresi kao i Šećerana (Radnička 3 na Čukarici), a prema podacima PKS Partnera, osnovano je 1985. za proizvodnju prehrambenih proizvoda. Statistički izveštaj kompanije objavljen na sajtu Agencije za privredne registre navodi da su prošle godine imali pet zaposlenih osoba. Lane su ostvarili dobit od približno 2.850 evra.
Podsetimo, do prodaje je došlo uprkos poruci ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića, upućenoj potencijalnim kupcima uoči licitacije da džaba bacaju pare ako ne žele da se bave kulturom jer je ovo zaštićeno kulturno dobro.
"Nikada neće moći da se gradi bilo šta drugo, osim da se rekonstruišu već postojeći objekti. Država ima mogućnost da preuzme Šećeranu i posle licitacije", napisao je tada Vesić na svom Twitter nalogu dan pre licitacije.
Stara šećerana poseduje 18 nepokretnosti. Sva ta imovina je u građevinskom kompleksu spomenika kulture "Fabrika šećera", kulturnog dobra od 1984, kao i u okviru prostorno kulturno-istorijske celine "Topčider", koja je kulturno dobro od izuzetnog značaja od 1987. godine. U kompleksu se nalazi i Ustanova kulture Pozorište KPGT, koje je od 2021. godine gradska ustanova.
Inače, prostor koji je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika prodala obuhvaćen je nedavnom odlukom Vlade Srbije o promeni Prostornog plana za projekat "Beograd na vodi". Posle te izmene luksuzno naselje će se proširiti na dodatnih 327 hektara na području Savskog venca i Starog grada, ali i Novog Beograda i Čukarice, gde se nalazi Stara šećerana.