Kompleks Stare šećerane na Čukarici u Beogradu prodat je u utorak iz stečaja na licitaciji za 690 miliona dinara, što je za 10 miliona dinara više od početne cene i uprkos poruci Gorana Vesića, ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, upućene potencijalnim kupcima uoči licitacije da džaba bacaju pare ako ne žele da se bave kulturom jer je ovo zaštićeno kulturno dobro.
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika, koja je oglasila prodaju, nije objavila ko je kupac. Javno nadmetanje za kupovinu prve srpske fabrike šećera u stečaju održano je danas u podne, a početna cena za kompleks koji se nalazi u Radničkoj ulici, nadomak Ade Ciganlije, jeste 680,6 miliona dinara, što je nešto manje od šest miliona evra. Reč je o ukupno 18 nepokretnosti u kompleksu koji je proglašen za kulturno dobro.
"Nikada neće moći da se gradi bilo šta drugo, osim da se rekonstruišu već postojeći objekti. Država ima mogućnost da preuzme Šećeranu i posle licitacije", napisao je Vesić na svom Twitter nalogu dan pre licitacije.
Opširnije
Zemljište koje je čekalo konverziju donosi 90 miliona evra investicija
Otvara se prostor za gradnju 1,2 miliona kvadratnih metara.
09.04.2024
Na pruzi Niš - Dimitrovgrad naizmenično radovi i teretni vozovi
Ovim projektom biće otklonjena saobraćajna uska grla između Srbije i Bugarske.
13.11.2023
Veliko interesovanje za državni hotel Union, kaže stečajni upravnik
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika objavila je da će se 14. juna održati prvo javno nadmetanje za prodaju beogradskog hotela Union.
17.05.2024
Milenijum tim kupio hotel Jugoslaviju i najavio 400 miliona evra ulaganja
Početna cena je bila oko 3,17 milijardi dinara, dok je vrednost imovine procenjena na 6,35 milijardi dinara.
22.03.2024
Najskuplja kuća u Beogradu u 2023. prodata je za pet miliona evra
Početkom godine cena kvadrata u Beogradu na vodi prelazila je 11.000 evra.
19.02.2024
Vraćanje sjaja zgradi srpskog Gaudija budi duhove prošlosti
Zgradi Stare pošte, autora koga bez preterivanja zovu srpskim Gaudijem, biće vraćen predratni izgled i promenjena namena.
04.02.2023
Restoran Jamieja Olivera u Beogradu je otvoren - kakve su cene
Ekskluzivan lokal u Beogradu na vodi deo je lanca restorana pod imenom Jamie's Italian, što ukazuje na to da će objekat služiti italijansku hranu na Oliverov način.
28.03.2024
Doduše, u oglasu za prodaju je navedeno da Republika Srbija, kao imalac prava preče kupovine, može da iskoristi to pravo i prihvati postignutu cenu na javnom nadmetanju. U tom slučaju kupoprodajni ugovor će biti zaključen sa državom, a depoziti vraćeni učesnicima javnog nadmetanja.
Sva ta imovina je u građevinskom kompleksu spomenika kulture "Fabrika šećera", kulturnog dobra od 1984, kao i u okviru prostorno kulturno-istorijske celine "Topčider", koja je kulturno dobro od izuzetnog značaja od 1987. godine. U kompleksu se nalazi i Ustanova kulture Pozorište KPGT, koje je od 2021. godine gradska ustanova.
Inače, prostor koji je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika prodala obuhvaćen je nedavnom odlukom Vlade Srbije o promeni Prostornog plana za projekat "Beograd na vodi". Posle te izmene luksuzno naselje će se proširiti na dodatnih 327 hektara na području Savskog venca i Starog grada, ali i Novog Beograda i Čukarice, gde se nalazi Stara šećerana.
Tokom prethodnog vikenda ministri kulture i građevinarstva su obišli prostor Šećerane na Čukarici, gde su u KPGT-u razgovarali sa osnivačem tog pozorišta rediteljem Ljubišom Ristićem.
Nikola Selaković, ministar kulture, tom prilikom je rekao da Beograd ima nešto što nema baš mnogo gradova u Evropi, a u regionu gotovo niko - KPGT i kompleks Stare šećerane na Čukarici, koji se izdvaja ne samo po tome što mladi umetnici izvode predstave na devet scena, već i po tome što je apsolutno jedinstven kulturni inkubator u Srbiji, pa i na Balkanu. Kako je naglasio, ovaj prostor je pod zaštitom države, kao kulturno dobro od najvišeg značaja. On to mora i treba da ostane.
Ministar Vesić je naglasio da u Šećerani nemoguće bilo šta graditi, već je samo moguće obnoviti sve objekte, u skladu sa uslovima Zavoda za zaštitu spomenika.
"I to će tako ostati. S obzirom na to da je u toku tender za prodaju Šećerane, moja poruka svim kompanijama koje imaju nameru da učestvuju na tenderu je da su, ako žele da ulože šest miliona evra u kulturu, dobrodošli, ali da su, ako misle da će kupovinom Šećerane moći tu da grade, džabe bacali pare, jer se to nikada neće dogoditi", poručio je Vesić.
Naveo je da je namera države da to postane kulturni centar na 11 hektara, kao mesto za mlade umetnike, koje će omogućiti da se srpska kultura razvija, dok će Beograd dobiti prostor kakav imaju veliki evropski gradovi, gde se stari industrijski kompleksi pretvaraju u slične prostore.
"Inače, da nije bilo Ljubiše Ristića i KPGT-a, ne bi Šećerana toliko dugo ni preživela. On je pozorištem održavao duh Šećerane, podsećao da je ovde moguće uraditi takve stvari i država će sigurno naći način da otkupi ili da preuzme ovaj prostor, koji će onda pripadati državi, jer je to potpuno normalno i prirodno", zaključio je Vesić.