Radovi na rekonstrukciji i modernizaciji železničke pruge Niš - Dimitrovgrad započeli su u subotu, saopštilo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Gradi se na deonici otvorene pruge između železničkih stanica Staničenje i Pirot, dugoj oko sedam i po kilometara, a radovi kreću od izlaza iz stanice Staničenje prema ulazu u stanicu Pirot.
"Deonica Staničenje - Pirot je prva faza radova u okviru rekonstrukcije i modernizacije pruge Sićevo - Dimitrovgrad dužine 86 kilometara. Rekonstrukcija i modernizacija pruge Sićevo - Dimitrovgrad obuhvata građevinske i pripremne radove za elektrifikaciju i signalizaciju, kao i elektrifikaciju ove deonice. Rok za završetak radova je 1.276 dana", rekao je ministar Goran Vesić, a navodi se u saopštenju.
Opširnije
Počinje modernizacija rizične pruge u Srbiji, novac obezbeđen pre pet godina
Gradiće je bugarsko-italijanski konzorcijum, u kome je dobro znani Tace, koji je već gradio drumski koridor 10.
10.11.2023
Prokop posle skoro pet decenija dobija staničnu zgradu
Novu staničnu zgradu Beograd čeka od 1976. godine, kada je zamišljeno da to bude glavna železnička stanica i da bude mesto ukrštanja sa metroom
20.10.2023
Brza pruga između Beograda i Ljubljane koštaće 1,7 milijardi evra
Beograd, Zagreb i Ljubljana biće povezani brzom prugom, kojom će se vozovi kretati 200 kilometara na sat već krajem 2028. godine
12.04.2023
Greška na Auto-putu mira biće ispravljena, ali će da košta
Domaći podizvođači će ubuduće istovremeno biti plaćani kada i glavni graditelji auto-puteva
07.08.2023
Kako je naveo, radovi između Staničenja i Pirota odvijaće se u vremenskim intervalima od 36-časovnih "zatvaranja" koloseka na ovoj pruzi. Ministar je rekao da se putnički železnički saobraćaj između Niša i Dimitrovgrada neće odvijati, dok će teretni funkcionisati u terminima kada ova deonica pruge bude otvorena za saobraćaj.
"Ovim projektom biće otklonjena saobraćajna uska grla između Srbije i Bugarske, biće povećan kvalitet i skraćeno vreme putovanja, a vozovi više neće prolaziti kroz centar grada, već novoizgrađenom železničkom obilaznicom oko Niša", kazao je Vesić. Ministar je naglasio da će se rekonstrukcijom i modernizacijom železničke pruge Niš - Dimitrovgrad obuhvatiti, rekonstruisati, modernizovati i elektrifikovati postojeće pruge Niš - Dimitrovgrad, izgraditi nova, jednokolosečna, elektrifikovana obilazna pruga oko Niša u dužini od oko 22 kilometra, čija je izgradnja planirana za 2024. godinu, kao i modernizovati signalni i telekomunikacioni sistemi za celokupan projekat.
"Kada sam izabran za ministra prošle godine, obećao sam da će jedan od mojih prioriteta biti pokretanje ovog projekta. Rekonstrukcijom i elektrifikacijom pruge Niš - Dimitrovgrad, koridor 10 postaje konkurentniji transportni pravac, čime će se stvoriti uslovi za veći tranzitni saobraćaj kroz Srbiju, kao i između naše zemlje i Bugarske", rekao je Vesić, a navodi se u saopštenju.
Projekat vredan oko 270 miliona evra finansira se iz kredita Evropske investicione banke i budžeta, kao i iz donacije Investicionog okvira za Zapadni Balkan.
Kao što je Bloomberg Adrija već pisala, EU je za ovu deonicu bespovratno odobrila 112 miliona evra, a od EIB je uzet kredit još 2017. godine. Ne zna se zbog čega novac nije toliko dugo korišćen, a jedno od obrazloženja je da je ponovo rađen projekat i prilično se kasnilo sa njegovom revizijom. Deonicu od Sićeva do Dimitrovgrada gradiće konzorcijum dve bugarske građevinske firme Trace group hold i Start Engineering i italijanska kompanija Armatori Ferroviari. Tender za nišku obilaznicu dugu oko 22 kilometra je u toku.
Nenad Stanisavljević, iz Infrastrukture železnica Srbije, preduzeća koje je investitor na ovom projektu, kaže da će se na pruzi najpre izvoditi radovi na rekonstrukciji građevinske infrastrukture, a po njihovom završetku radovi na elektrifikaciji i ugradnji savremenih signalno-sigurnosnih i telekomunikacionih uređaja.
Samo gradilište, kako je istakao, podeljeno je na dve deonice, i to Prosek (Sićevo) - Staničenje i Staničenje - Dimitrovgrad. Stanisavljević je precizirao i da je zbog složenosti i velikog obima posla, deonica Staničenje - Dimitrovgrad podeljena na tri poddeonice, i to na Staničenje - Pirot, Pirot - Sukovo i otvorenu prugu Sukovo - Dimitrovgrad, uključujući i stanice Pirot i Sukovo.
Projekat rekonstrukcije i modernizacije železničke pruge Niš - Dimitrovgrad, kako dodaje, obuhvata rekonstrukciju, modernizaciju i elektrifikaciju postojeće pruge Niš - Dimitrovgrad, zatim izgradnju nove, jednokolosečne, elektrificirane obilazne pruge oko Niša u dužini od oko 22 kilometra, kao i modernizaciju signalnih i telekomunikacionih sistema za celokupan projekat. Prema njegovim rečima, pruga Niš - Dimitrovgrad jedina je deonica na čitavoj dužini međunarodnog železničkog koridora 10 koja je jednokolosečna i nije elektrificirana.
Ova pruga je izgrađena 1886/1887. godine i decenijama nije bila potpuno rekonstruisana, pa su vozovi na većem broju mesta saobraćali smanjenim brzinama između 10 i 30 kilometara na sat. Iako se o modernizaciji i elektrifikaciji pruge Niš - Dimitrovgrad, kao i o izgradnji železničke obilaznice oko Niša, kako navodi Stanisavljević, govorilo decenijama unazad, država Srbija prvi put je obezbedila potrebna sredstva da se ovaj projekat realizuje.
(Ažurirano izjavom Nenada Stanisavljevića iz Infrastrukture železnica Srbije.)