Iz Boeinga su otkrili da je najveći dobavljač kompanije nepravilno bušio rupe u komponenti koja pomaže održavanju pritiska kabine aviona '737 max', što ugrožava ciljeve isporuke njihovog najprodavanijeg modela.
Najnoviji problem sa Boeingovom "zlatnom kokom" nije pretnja po sigurnost, saopštila je Federalna uprava za avijaciju (FAA) u sredu. Ipak, to je još jedna komplikacija za Boeing kako ubrzava tempo proizvodnje porodice aviona '737' dok se suočava s problemima u lancu snabdevanja i posledicama štrajka u Spirit AeroSystems Holdingsu, dobavljaču koji izrađuje oko 70 odsto karoserija uskotrupnih aviona.
"Tokom inspekcija u fabrici, identifikovali smo rupe za pričvršćivače koje se nisu slagale sa našim specifikacijama na pregradnog zida trupa na određenim avionima '737'", Boeing je saopštio putem i-mejla u sredu. U inspekcijama je otkriveno na stotine neusklađenih i dupliciranih rupa na nekim letelicama, navodi se u izveštaju portala The Air Current.
Opširnije
Boeing ima sve više keša jer ubrzava dostave aviona
Kao znak da se proizvodnja njihovih aviona stabilizuje nakon godina turbulencije, Boeing je saopštio da počinje da povećava proizvodnju modela 737 na 38 aviona mesečno.
26.07.2023
Nema smanjenja emisija aviona bez ekološkog goriva
Izazov dekarbonizacije u vazduhu se širi.
06.07.2023
Ovo je 10 razloga zašto je došlo do kolapsa u srpskoj avijaciji
Manjak aviona, manjak radne snage, klimatske promene i brz oporavak od pandemije deo su uzroka.
29.06.2023
Boeing: Trište aviona vredeće osam biliona dolara
Boeing očekuje da će svetska flota gotovo udvostručiti do 2042. godine.
18.06.2023
Avio-prevoznici zahtevaju da poreski obveznici snose troškove za biogoriva
Avio-prevoznici traže da poreski obveznici u Evropi snose troškove za smanjenje emisija.
17.06.2023
Boeingu treba keš, povećava proizvodnju aviona 737
Boeing je predao oko 53 aviona 'Max' prošlog meseca i ukupno 130 mlaznih aviona u prvom kvartalu, prema prognozi analitičara kompanije Jefferies LLC Sheile Kahyaoglu.
07.04.2023
Cene Boeingovih akcija pale su za čak 4,2 odsto tokom trgovanja posle zatvaranja berze zbog izveštaja o novom problemu sa 'maxom'. Do srede uveče, akcije su porasle 20 odsto ove godine jer raste potražnja za putovanjima i novim mlaznjacima.
Proizvodna greška prouzrokovaće kašnjenja u isporuci nekoliko aviona '737' u bliskoj budućnosti, uključujući i avion koji je bio namenjen Malaysian Airline Systemu, dok Boeing sprovodi inspekcije i utvrđuje koliko je modela bilo pogođeno i šta je potrebno da se problem reši, navode iz kompanije. Boeing razmatra da li će biti u mogućnosti da dostigne cilj isporuke od 400 do 450 aviona iz porodice '737' ove godine.
Nesigurnost dodatno ukazuje na pritisak na proizvođače aviona, Boeing i Airbus, i njihov globalni lanac snabdevanja. Dok ubrzavaju proizvodnju oni se istovremeno suočavaju sa nestašicama delova i čestim promenama radne snage. Boeing i Spirit su tek nedavno izašli iz ranijeg poremećaja vezanog za modele '737' koji je uključivao nosače u vertikalnim repom.
Najnoviji problem zaokružuje problematičnu istoriju '737 maxa'. Regulatori širom sveta zabranili su letenje tom modelu nakon smrtonosnih nesreća u Indoneziji i Etiopiji 2018. i 2019. godine, u kojima je poginulo na stotine putnika. Usledilo je 20 meseci tokom kojih su zakonodavci i drugi kritikovali kompanijsku kulturu bezbednosti, što je dovelo do gubitaka vrednih na milijarde dolara u prodaji i drugim troškovima. Zabrana letenja za ovaj model je ukinuta u novembru 2020. godine u Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je Boeing sproveo niz nadogradnji softvera i promena u obuci. Države širom sveta su potom ispratile taj trend na razne načine.
Boeing i dalje isporučuje 'max' dok se nosi sa najnovijim problemom dobavljača, koji utiče na neke modele 'max 8'. Spirit koristi više dobavljača za pogođeni deo, poznat kao zadnji pregradni zid trupa, i nisu svi delovi bili pogođeni.
Spirit čije sedište je u Wichiti, u Kanzasu, saopštio je da je promenio procese proizvodnje kako bi se rešio problema i da i dalje isporučuje karoserije '737 max' Boeingovim fabrikama u Sijetlu. "Na osnovu onoga što sada znamo, verujemo da neće biti značajnog uticaja na opseg isporuke za ovu godinu u vezi sa ovim problemom", saopštio je Spirit.
Trenutno, Boeing nije odustao od planova da ubrza proizvodnju '737' do tempa od 38 aviona mesečno, što je sledeći korak u planu da se proizvodnja vrati na nivo od pre kovida do sredine decenije. Vreme potrebno za prelazak na veći tempo zavisiće od napretka koji kompanija postigne u rešavanju problema sa dobavljačem, naveo je Boeing.
(Ažuriranja sa istorjatom aviona ‘737 max’ u sedmom pasusu.)
--Uz pomoć Alana Levina i Denija Leeja.