Uoči četvorodnevnog vikenda 4. jula, avio-saobraćaj u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) postavio je novi rekord. Uprava za bezbednost saobraćaja saopštila je da je 30. juna pregledala skoro 2,9 miliona karata, što je najveći dnevni broj u istoriji agencije. Letenje u SAD se oporavilo od najnižeg nivoa tokom pandemije kovida 19.
A ako se globalna očekivanja ostvare, na drugim mestima, avio-saobraćaj će samo rasti i rasti. U nedavno objavljenim prognozama komercijalnog tržišta za 2023. godinu, Boeing predviđa da će se svetska flota komercijalnih aviona (koji sada broji nešto više od 24.500) udvostručiti do 2042. Više aviona, više putnika i stalna dominacija većih aviona doprinose velikoj klimatskoj promeni: održivo gorivo za vazduhoplovstvo će biti ključno za napore dekarbonizacije industrije.
Danas, dve trećine komercijalnih aviona u svetu su uskotrupni modeli kao što su "boeing 737" i "airbus A320". Mali regionalni avioni i teretni avioni čine po devet odsto ukupnog broja. Samo 15 odsto globalne flote čine širokotrupni modeli kao što su "boeing 787" i "airbus A350".
Opširnije
IATA: Profit avio-prevoznika skočiće na 9,8 milijardi dolara u 2023.
Porast broja letova u Severnoj Americi i Evropi podigao je cene karata i pogurao dobit.
05.06.2023
Airbus će povećati broj isporuka, a smanjiti proizvodnju modela A320
'Ne mogu proceniti kada ćemo se vratiti na nivo produktivnosti iz 2018.'
17.02.2023
Direktor Ryanaira: Cene avionskih karata prejeftine, moraće da porastu
Ryanair je, u periodu kada je on upravljao kompanijom, bio pionir u eri budžetskih putovanja.
03.07.2022
Kompanije obožavaju avijaciju i guraju njen rast
Rukovodioci kompanija smatraju da je veoma bitno da se njihovo poslovanje nalazi blizu aerodroma, a velika većina je iskazala da su veoma zavisni od avijacije.
08.11.2022
Globalna flota budućnosti će izmeniti uskotrupne modele još više nego sada. Takođe se očekuje da će se broj širokotrupnih aviona znatno povećati, a teretna flota će rasti. U međuvremenu, udeo regionalnih aviona će se blago smanjiti, na manje od pet odsto ukupnog broja.
U svemu tome postoje klimatske implikacije, počevši od očigledne činjenice da će udvostručenje broj aviona u službi u svetu i značajno povećanje putovanja povećati potrošnju goriva. Podaci Međunarodne agencije za energetiku pokazuju da je u poslednje dve decenije energetski intenzitet komercijalne avijacije smanjen za skoro 50 odsto za domaća putovanja i za oko 40 odsto za međunarodna putovanja. Uprkos tome, obim vazdušnog saobraćaja je toliko porastao u istom periodu da je doveo do udvostručavanja direktnih emisija iz avijacije.
Važno je da se distribucija tih emisija snažno naginje ka najdužim letovima. Prigradski, regionalni i kratki (do dva sata) letovi, u avionima sa između devet i 150 sedišta, zajedno su odgovorni za oko 27 odsto ukupnih emisija iz avijacije. Srednji i dugi letovi čine ostalih 73 odsto.
Pristupi smanjenju emisija iz vazduhoplovstva uključuju elektrifikaciju i energiju vodonika i sagorevanje. Električni vazdušni taksiji bi mogli da opslužuju neke od prigradskih tržišta do 2025. godine, a vodonik bi mogao da podstakne letove na kratke udaljenosti do sredine veka.
Ali uklanjanje emisija iz svake poslednje milje današnjih prigradskih, regionalnih i kratkih letova samo bi smanjilo trenutni klimatski otisak avijacije za otprilike jednu četvrtinu. Jedina tehnologija koja može da zadovolji potrebe svakog slučaja upotrebe komercijalne avijacije je održivo vazduhoplovno gorivo. To je takođe jedini izvor koji je dostupan za rešavanje preostalih 70 i više procenata današnjih emisija iz ovog sektora.
Prema BloombergNEF-u, održivo avionsko gorivo je mnogo skuplje od konvencionalnog mlaznog goriva i trenutno čini samo 0,1 odsto upotrebe mlaznog goriva. Čak i ako povećana proizvodnja pomaže da se smanji jaz, teško je izbeći velike troškove.
S obzirom na to da će globalna flota uskoro značajno rasti, a putnički promet nastavlja da raste, današnji izazov dekarbonizacije u vazduhu se širi. Izazov je pozabaviti se svakim delom tržišta gde god je to moguće, a istovremeno se fokusirati na kritičnu i verovatno neizbežnu činjenicu: održivo vazduhoplovno gorivo mora biti usvojeno u velikim razmerama kako bi se smanjio uticaj na klimu najvećih mlaznjaka i najdužih letova.