Rast tekstilne industrije u Adria regionu pratiće blagi opadajući trend u naredne dve godine, dok će u bliskoj budućnosti pritisak na marže oslabiti, uzimajući u obzir visoke bazne cene sirovina, prenete iz 2022. godine, ocenjuje analitički tim Bloomberg Adrije.
Celu analizu možete pogledati OVDE.
Niže cene pamuka, ključne sirovine za većinu proizvođača odeće (a samim tim i iscrpljivanje skupljih zaliha), pomoći će maržama u narednom periodu. Snižavanje cena nafte, gasa i električne energije takođe će biti povoljno za profitabilnost sektora.
Opširnije
Victoria's Secret lansira grudnjake sa ulošcima na biljnoj bazi
Victoria's Secret predstavila je grudnjak sa elementima koji će se reciklirati u nove grudnjake.
22.02.2023
Bečki institut: Srbija ne treba da nudi niže cene nego bolji kvalitet
Srpski IT ima prednost u odnosu na ostale privrede Zapadnog Balkana, navode iz bečke ustanove.
27.02.2023
Analiza BBA: McDonald's i KFC dominiraju u Adria regionu
Novi izveštaj analitičkog tima Bloomberg Adrije fokusirao se na franšize brze hrane u regionu.
18.04.2023
Privrede Adria regiona čeka težak ekonomski put u 2023.
Analitički tim Bloomberg Adrije ističe da najnoviji pokazatelji ekonomskog raspoloženja potvrđuju njihove prognoze o znatnom padu privrednih kretanja ove godine.
03.04.2023
Glavni pokretači i izazovi
Prvi pokretač tekstilne industrije jeste snažna potražnja potrošača za odećom, kućnim i industrijskim tekstilom. Takođe, odeća je ostala relativno pristupačna u poređenju sa drugom robom široke potrošnje. Drugi pokretač, kako navode analitičari Bloomberg Adrije, jesu trendovi u modnoj industriji koji se smenjuju u kratkom vremenskom periodu (oko šest meseci ili po modnoj sezoni).
S druge strane, intenzivna konkurencija proizvođača jeftinog tekstila i nestabilnost cena sirovina predstavljaju najveće izazove sa kojima se ova industrija suočava.
Prednosti Adria regiona
"Privlačnost Adria regiona za tekstilnu proizvodnju manifestuje se u niskim operativnim troškovima i troškovima rada (u poređenju sa zemljama EU), subvencijama koje se daju za početak rada i zapošljavanje radnika, blizini tržišta EU, što na kraju dovodi i do stranih direktnih i grinfild investicija", navode analitičari Bloomberg Adrije.
Tekstilni proizvođači u Adria regionu ostvarili su snažan rast u 2022. u proseku od 33,5 odsto. Do takvog rasta došlo je zahvaljujući pozitivnoj kombinaciji obima cena i rastućoj tražnji za odećom. Međutim, njihova profitabilnost je pretrpela udar u toku 2022. godine, uglavnom zbog inflacije ulaznih troškova. Prosečna EBITDA marža za regionalnu grupu proizvođača pala je za 3,1 procentni poen u 2022, a rast troškova materijala nadmašio je rast prodaje za svakog člana u ovom sektoru.
"Pretpostavljamo da su igrači koji su uspeli donekle da sačuvaju svoju profitabilnost (beležeći relativno mali pad ili čak povećanje marže) kupili sirovine pre promene smera u kretanju cena, do kog je došlo početkom od druge polovine 2022. godine, koristeći na taj način ranje nabavljeni inventar sa nižim troškovima", kažu analitičari.
"Takođe smo primetili da su visoki ciklus konverzije gotovine i nizak prosečan nivo zaduženosti povezani s pričom. Verujemo da se te brojke svode na dva glavna činioca - prvi je što proizvodi koji dominiraju regionalnom industrijom (čarape i donje rublje) nemaju izraženu sezonsku zavisnost, zbog čega brzo menjanje zaliha nije najvažnije. Takođe, sav inventar prodaje se matičnoj kompniji, pa su (u većini slučajeva) rokovi plaćanja dugi. Tu dolazi do izražaja drugi faktor - niska zaduženost. Igrače u regionu uglavnom u potpunosti finansiraju njihovi dobavljači. Takođe, narudžbine matičnih kompanija obično su vrlo velike i zahtevaju vremena za realizaciju. Zato se narudžbine mogu planirati, odnosno isporučiti kada je cena povoljna ili kada se očekuje vrhunac potražnje", naglašavaju u analizi.
Lokalni proizvođači
Na srpskom tržištu posluje široki spektar stranih tekstilnih konglomerata. Kako bi privukla ove kompanije, Vlada Srbije daje značajne beneficije, uključujući subvencije po zaposlenom i besplatno zemljište. Zbog radnog intenziteta industrije, potencijal za stvaranje novih radnih mesta je ogroman.
U Srbiji najveći igrači u ovom sektoru su strane kompanije za proizvodnju čarapa koje su formirane zahvaljujući grinfild investicijama, a slično je i u Hrvatskoj.
Jedna od njih je Valy, firma koja u Srbiji ima dva proizvodna pogona – u Valjevu i Loznici. Ove fabrike proizvode čarape za Goldenladi SPA. Većina sirovina uvozi, a 99 odsto proizvodnje (u obliku finalnih proizvoda - čarapa) izvozi u matičnu kompaniju. Ostatak proizvodnje se prodaje u zemlji kroz nekoliko prodavnica sopstvenih brendova i drugih maloprodajnih objekata kao što su supermarketi ili apoteke. Real Knitting ima sličan poslovni model i takmiči se za isto tržište.
Jedan od najvećih igrača u ovom sektoru u Adria regionu je i Calzedonia, koja proizvodnje pogone ima u Srbiji i Hrvatskoj. U Hrvatskoj su deo Calzedonia grupe Ytres and Tubla, koje imaju udeo na tržištu čarapa u ovoj zemlji, zajedno sa oko 94 odsto tržišta proizvodnje pletenih i heklanih čarapa, u pogledu prihoda.
U Sloveniji se kao jedan od predvodnika sektora izdvaja Lisca, čiji najveći deo prihoda potiče sa tržišta EU (oko 43 odsto) i domaćeg tržišta Slovenije (oko 35 odsto).
Prognoze za budućnost
I pored toga što je Adria region atraktivna investiciona destinacija za tekstil, takva ulaganja nisu oslobođena negativnih segmenata.
"Postoji rizik da kompanije odu kada beneficije prestanu, posebno ako su subvencije bile glavni motiv za dolazak u region. Mašine se relativno lako transportuju, pa su nepovratni troškovi niski. Štaviše, ove kompanije su razvile lošu reputaciju kada su radnici u pitanju, zbog niza zabeleženih slučajeva nepoštene radne prakse i loših uslovi rada", navode analitičari Bloomberg Adrije. Uprkos tome, oni očekuju više ulaganja stranih kompanija u regionu.