Novi izveštaj analitičkog tima Bloomberg Adrije fokusirao se na franšize brze hrane u regionu u kojem su istražili pokretače rasta, izazove i karakteristike regionalnih franšiza. Analitičari su uporedili njihove preformanse s globalnim igračima.
Analitičari BBA očekuju usporavanje rasta prihoda, kao i povećanje pritisaka na profitabilnost za konkurente u Adria regionu. Na rast prihoda najviše su uticala visoka inflacija i slabija kupovna moć, dok je profitabilnost smanjena povećanjem troškova inputa, posebno prehrambenih proizvoda.
Prednosti franšiza
Što se tiče makroekonomske pozadine, analitičari navode da postoji jaka korelacija između potrošnje domaćinstava na restorane i hotele i razvoja franšizne industrije.
Prednosti za primaoca franšize uključuju smanjene barijere za ulazak u restoransku industriju i podršku velikih, globalno prisutnih franšiza. Dok davalac franšize ima koristi od stabilnog, predvidljivog toka prihoda kroz royaltyje (autorske naknade) i prenos operativnog rizika na primaoce franšize.
Takođe, analitičari navode da je korporativna strategija prešla sa samostalnog vođenja restorana na franšiziranje.
Primetan je rast franšiza KFC-ja kroz godine, gde su od 2021. godine 99 odsto KFC restorana franšize (sa preostalih jedan odsto i dalje upravlja KFC), u poređenju sa 91 odsto u 2013. godine.
"Ova strategija podrazumeva 'trade-off' većih prihoda od samostalnih trgovina za stabilne, predvidljive naknade ('royalty') i 'hands off' pristup biznisu, operativni rizik se prenosi na primaoce franšize i minimiziraju se režijski troškovi", dodali su analitičari.
Glavni pokretači industrije su prepoznatljivost brenda, solidna potražnja i ekonomija obima. S druge strane, rast je ograničen rastom cena hrane i zasićenošću tržišta.
Analiza
U Adria regionu dominiraju dva igrača, McDonald's i KFC. McDonald's u regionu ima ukupno 97 restorana, a KFC 28. Hrvatska ima najveći broj franšiznih restorana u regionu.
Uspešnost Adria grupe ističe se jakim 'top lineom', relativno visokom profitabilnošću, niskom zaduženošću i vrhunskim upravljanjem likvidnošću. Posmatrajući dalje unutar grupe, vidljivo je da je McDonald's dominantan u regionu, kako u pogledu prodaje, tako i u broju prodavnica i profitabilnosti.
S druge strane, franšizna prava se teško održavaju i mogu se izgubiti iz različitih razloga. "Ovo se ogleda u gubitku prava franšize Gliese 581g za McDonald's u BiH i odlasku McDonald'sa iz Severne Makedonije, gde je kompanija SJ izgubila prava na franšizu."
"Otkrili smo da ova grupa ima negativan ciklus konverzije gotovine, što se može pripisati činjenici da restorani uglavnom posluju sa gotovinom i nemaju neizmirenih potraživanja osim onih prema kompanijama za kreditne kartice, za koje je obično potrebno nekoliko dana da se namire", kažu analitičari.
Pored toga, posao brze hrane podrazumeva visok obrt zaliha, čemu u prilog govori i činjenica da hrana ima relativno kratak rok trajanja.
"Da bismo bolje procenili opšte trendove u industriji, pogledali smo globalno poslovanje najvećih davaoca franšize – McDonalds'a i KFC", dodali su. Yum! Brands poseduje i upravlja KFC-jem. Oba davalaca franšize su zabeležila rast prihoda u 2021. godini, koji je u proseku iznosio 15,6 odsto u 2021. Ovo označava slabiji učinak u poređenju sa konkurentima Adrije, gde su podaci o prodaji u 2021. premašili one iz 2019.
Budućnost
Pad raspoloživog dohotka mogao bi da smanji regionalnu tražnju za proizvodima brze hrane. Proizvodi koje nude franšize brze hrane su skupi u poređenju sa domaćim lancima brze hrane.
Domaći igrači brze hrane u Adria regionu su decentralizovani i najčešće opslužuju lokalna tržišta, često unutar jednog grada/opštine. Franšize su prisutne u najvećim gradovima sa odabranim lokacijama za postizanje što većeg nivoa prodaje.
Međutim, u regionu su franšizeri brze hrane dolazili i odlazili. Dakle, tržište je dinamično i očigledno ne toleriše manje oprezne poteze menadžmenta. Koliko je zahtevno zadržati franšizu u regionu, dovoljno govori činjenica da su Subway i McDonald's izašli iz (dela) tržišta.
Potrošači se sve više brinu o zdravlju i stoga proizvodi koje nude franšize koje posluju nekoliko decenija mogu izgledati zastarelo. Uprkos fluktuacijama na tržištu, franšize ostaju fokusirane na svoje osnovne, zastarele proizvode. Franšize su vešte u korišćenju svojih sredstava za povećanje prodaje (prepoznatljivost brenda, saradnja sa poznatim ličnostima i tvorcima sadržaja).
Očigledan je sve veći značaj dostave i onlajn platformi. U industriji u kojoj je udobnost ključna, pružanje dodatne pogodnosti kupcu je jedna od glavnih oblasti inovacija.
Demografski faktori favorizuju franšize. Ovo je posebno tačno u privredama u razvoju gde stanovništvo raste brže nego u razvijenim zemljama, a franšizni proizvodi brze hrane se doživljavaju kao vrhunski proizvodi, pa čak i statusni simboli.