Analitičari Bloomberg Adrije, ažurirali su svoje prognoze BDP-a za 2023. godinu za većinu zemalja u Adria regionu. Prethodno su predviđali stagnaciju stvarnog BDP-a ove godine za najveće ekonomije u regionu, uz niske stope rasta u jednocifrenom postotku u ostalim delovima regiona. Sadašnja osnovna pretpostavka za ceo region jeste niska jednocifrena stopa rasta realnog BDP-a.
Osnovni ekonomski trendovi pokazali su veću snagu kako u regionu, tako i u ključnim globalnim ekonomijama. Naime, potrošnja domaćinstava još uvek je podržana ključnim osnovama potrošnje – značajnim nominalnim povećanjima plata, niskim stopama nezaposlenosti te viškom ušteđevine nastalom usled pandemije kovida – čak iako je u nekim zemljama taj višak već eliminisan.
"Odgovor politike takođe je bio podržavajući (iako u različitim merama od zemlje do zemlje), s fiskalnom pomoći koja je delovala (uglavnom) protiv visokih troškova života", naveli su analitičari.
Opširnije
Analiza BBA: Pušenje - glavni porok građana u Adria regionu, raj za duvansku industriju
Adria region prilično je atraktivan za proizvođače i distributere duvana, s obzirom na podatak da naš region ima najveću stopu pušenja u Evropi.
05.06.2023
Analiza BBA: Sektorom dostave dominiraju Wolt i Glovo, sledi pad profita
U ovonedeljnoj analizi naš analitički tim bavi se analizom industrije kurirskih, ekspresnih i paketnih usluga (CEP).
15.05.2023
Analiza BBA: Maloprodaja u Srbiji pada drugi mesec uzastopno
Maloprodaja u Adria regionu početkom ove godine pokazala je mešovitu sliku.
08.05.2023
Cene nekretnina pašće za pet odsto uprkos rastu građevinarstva
Analitičari BBA predviđaju korekciju cena nekretnina od oko pet odsto u proseku do kraja 2023.
03.05.2023
Analiza BBA: Region još uvek preferira keš
Sve veća ljubav potrošača prema bezgotovinskom plaćanju donela je industriji plaćanja velike promene, što je tema ovonedeljnog Bloomberg Adria Insighta.
03.04.2023
Celu analizu možete pogledati OVDE.
Zatezanje monetarne politike od strane ECB nije bilo tako snažno (kako bi se sprečio kolaps bankarskog sistema), s viškom likvidnosti u evrozoni koji je još uvek blizu rekordno visokih nivoa. To sprečava rast kamatnih stopa na kredite u istoj meri kao što to radi ECB sa povećanjem svojih kamatnih stopa.
"Raspravljali smo da su se ECB (i njeni globalni partneri) "nadali" da će se dogoditi ekonomska recesija i da će ona imati svoj efekat na agregatnu potražnju kako bi se borila protiv visoke inflacije. Ta opklada se pokazala pogrešnom. Pred nama je još više zatezanja politike ECB, usmerenih ka normalizaciji viška likvidnosti", naveli su.
Kompromis je sporiji rast BDP-a u 2024. godini u odnosu na prethodne pretpostavke, uz dugotrajnu borbu protiv inflacije. Postoji visok potencijal za ponovnu recesiju u evrozoni (nakon četvrtog kvartala 2022 - prvog kvartala 2023), krajem ove godine, istovremeno kao i verovatna recesija u Sjedinjenim Američkim Državama. To će dovesti do zadržavanja trenda privremene stagnacije umesto oštrog pada, barem do 2025. godine.
"Vidimo da je ECB na raskršću s kamatnim stopama, spremna za dalje delovanje, ali istovremeno pokušava da stvori uslove za lagano sletanje odnosno da ne bude previše restriktivna. Nakon povećanja kamatne stope u junu 2023. godine, očekujemo najmanje još jedno povećanje od 25 baznih poena u julu, uz rizik za barem još jedno povećanje u preostalom delu godine – čitajući između redova komentare ECB. Promene kamatnih stopa će, kao i uvek, biti uslovljene nastavkom usporavanja inflacije", naveli su analitičari.
Prema njihovom mišljenju, kvantitativno zatezanje će pružiti dodatnu podršku restriktivnosti monetarne politike.
"Smatramo da će fokus u budućnosti biti na kvantitativnom zatezanju, te postoji razlog za rezanje kamatnih stopa ECB već u prvoj polovini 2024. godine. Smanjenje viška likvidnosti trebalo bi da ublaži pritisak na bilanse centralnih banaka, budući da komercijalne banke polažu višak novca na prekonoćne depozite kod monetarne vlasti", navode oni.
S obzirom na to da i dalje ima obilne likvidnost u sistemu, očekivanja su da će šestomesečne Euribor stope biti blizu četiri odsto u ostatku 2023. godine, odnosno da će se stabilizovati ispod glavne referentne stope ECB.
"Kako se proces kvantitativnog zatezanja bude odvijao i TLTRO krediti budu dospevali, postoji rizik da kamatne stope na novčanom tržištu povremeno još više porastu", zaključak je našeg analitičkog tima.