U ovonedeljnoj analizi naš analitički tim bavi se analizom industrije kurirskih, ekspresnih i paketnih usluga (CEP), koja je poslednjih godina ostvarila značajan rast i transformaciju na osnovu tehnološkog napretka i digitalizacije. Upravo razvoj tehnologije omogućava veću efikasnost igrača u industriji i ključni je faktor za postizanje većeg zadovoljstva kupaca.
U 2020. i 2021. godini kompanije iz ovog sektora su zabeležile dobre poslovne rezultate. Međutim, prema predviđanjima našeg analitičkog tima, nepovoljno makroekonomsko okruženje u 2022. negativno se odrazilo na profitabilnost ovog sektora.
Celu analizu industrije dostave možete preuzeti OVDE.
Opširnije
Analiza BBA: Maloprodaja u Srbiji pada drugi mesec uzastopno
Maloprodaja u Adria regionu početkom ove godine pokazala je mešovitu sliku.
08.05.2023
Cene nekretnina pašće za pet odsto uprkos rastu građevinarstva
Analitičari BBA predviđaju korekciju cena nekretnina od oko pet odsto u proseku do kraja 2023.
03.05.2023
Analiza BBA: Region još uvek preferira keš
Sve veća ljubav potrošača prema bezgotovinskom plaćanju donela je industriji plaćanja velike promene, što je tema ovonedeljnog Bloomberg Adria Insighta.
03.04.2023
Analiza BBA: Veliki izazovi pred industrijom nameštaja, očekujemo zahlađenje
Tržište nameštaja je bilo među retkim sektorima u kojim nije došlo do pada potražnje u prvoj godini pandemije.
27.03.2023
E-trgovina je još uvek u ranoj fazi razvoja u regionu, na šta ukazuje niži udeo e-kupaca, posebno u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Severnoj Makedoniji, u odnosu na prosek Evropske unije, i to bez obzira na relativno visoku upotrebu interneta u tim zemljama.
Međutim, iako je u ranoj fazi, e-trgovina podstiče razvoj industrije dostave. Glavni trend razvoja industrije dostave u Adria regionu predstavlja mreža PUDO (pick-up and drop-off) tačaka i automatskih paketomata, što na kraju daje fleksibilnost kupcu u preuzimanju paketa.
Kako navodi tim analitičara Bloomberg Adrije, snažni prodajni rezultati poslednjih godina propraćeni su solidnim profitnim maržama, pa su prosečna EBITDA i EBIT marža zabeležile rast od pet procentnih poena u 2020. i, što je još važnije, te profitne marže su ostale na gotovo istim nivoima u 2021.
''Kada je reč o konkurentima koji se bave dostavom hrane, njihovi finansijski podaci pokazuju da je ta podindustrija u ranoj fazi razvoja, što pokazuje ostvarenje široke kombinacije finansijskih rezultata tokom poslednjih godina'', navode analitičari.
Što se tiče dostave hrane, onlajn naručivanje i dostava obroka povećali su se u poslednje dve-tri godine. Vrednost prihoda od prodaje porasla je s početkom pandemije, što je rezultat povećane potražnje potrošača i sposobnosti i potrebe restorana da se prilagode kako bi ostali u poslovanju.
Ipak, globalno tržište je mnogo razvijenije s brojnim kompanijama koje se pojavljuju i pokušavaju da steknu udeo na rastućem tržištu. To je propraćeno i odbranom tržišnog udela kroz neke M&A aktivnosti – kao što je DoorDashovo preuzimanje Wolta, i Glovova akvizicija kompanija Donesi i Ehrana.
''S poslednje dve akvizicije Adria region sada defakto funkcioniše u duopolu, gde dominiraju Wolt i Glovo s najvećim tržišnim udelom u dostavi hrane", navode analitičari.
Rastući troškovi
S obzirom na to da finansijski podaci za 2022. još uvek nisu dostupni za većinu kompanija iz ove industrije koje posluju u regionu, analitičari očekuju da će nepovoljno makrookruženje uticati na rezultate profitabilnosti sa strane troškova, posebno zbog povećanja troškova goriva, što je jedna od ključnih kategorija troškova u industriji.
''Na primer, nakon troškova zaposlenih, troškovi goriva su sledeći najveći element rashoda u ukupnoj strukturi troškova YU-PD-a (11 odsto) ili Bexexpressa (14 odsto). Nemogućnost pravovremenog i ravnomernog prenošenja rasta troškova na krajnje kupce, verujemo da će negativno uticati na prošlogodišnje marže'', pojašnjavaju analitičari Bloomberg Adrije.
Isti trend se očekuje i u 2023, kao i da će se stope profitabilnosti ponovo smanjiti uglavnom zbog pogoršanja ekonomskog okruženja, što će izvršiti dodatni pritisak na smanjenje jediničnih cena isporuke.
''To će intenzivirati stalne aktivnosti tržišnih igrača s ciljem odbrane postojećeg ili sticanja još većeg tržišnog udela'', kažu analitičari.
S druge strane, s povećanjem potencijala tržišta kao funkcije rastuće e-trgovine, kompanije će se ponovo suočiti s potrebom poboljšanja ili održavanja dobrog korisničkog iskustva, posebno putem brže dostave. To bi prirodno dovelo do većih troškova, stvarajući još veći pritisak na efikasno upravljanje troškovima.
Treba istaći da je industrija visoko radno intenzivna, dok nedavni trendovi idu protiv privlačnosti rada u CEP poslovanju.
''Naime, jačanjem konkurencije i širenjem tržišta postao je vidljiv problem smanjene prosečne profitabilnosti dostavljača, dok je obim posla rastao dvocifrenim stopama'', pojašnjavaju analitičari.
To znači da će se nastaviti pritisci za povećanje plata usled visokih životnih troškova i sve veće digitalizacije koja negativno utiče na dodatne izvore prihoda kao što su napojnice, što će stvoriti više prepreka za profitabilnost kompanija za dostavu.
Pojašnjavaju da alternativno rešenje za odbranu profitabilnosti, dugoročno gledano, leži u zelenim rešenjima kroz korišćenje električnih automobila do uvođenja i širenja PUDO mreže kao ekonomičnijeg rešenja.