Energetska kriza uticala je na to da se tokom prošle godine poveća proizvodnja i potrošnja uglja u Evropi, kontinentu koji je pre rata u Ukrajini najviše zavisio od ruskog gasa. Zemlja koja je najviše uvozila ruski gas bila je najveća i najjača evropska ekonomija – Nemačka. Upravo je ta zemlja, prema najnovijim podacima Eurostata, prošle godine proizvela i potrošila najveće količine uglja u Evropi.
Koliko Nemačkoj nedostaje ruski gas, pokazuje i nedavna izjava nemačkog ministra privrede Roberta Habecka o tome da će ta zemlja možda morati da gasi svoje industrijske kapacitete ako ukrajinski ugovor o protoku gasa s Rusijom ne bude produžen po isteku krajem ove godine.
Napomenuo je da bi pravila o podeli tereta mogućeg manjka gasa u istočnoj Evropi trebalo poštovati, što znači da bi Nemačka morala da izvozi gas, pa bi proizvodni sektor u najvećoj evropskoj ekonomiji mogao da doživi restrikcije ili prekid snabdevanja.
Opširnije
Više od 200 finansijskih institucija odustalo od kreditiranja uglja
Institut za ekonomiju energetike i finansijske analize (IEEFA) utvrdio je da su globalno značajne finansijske institucije posvećene bržem napuštanju industrije uglja.
22.05.2023
Potrošnja uglja će dostići novi vrhunac sledeće godine
Globalna potrošnja uglja će verovatno dostići vrhunac do sledeće godine, iako ekonomske i klimatske strategije pomeraju svet ka čistijoj energiji.
20.03.2023
IEA očekuje veći udeo OIE dok svet rekordno troši ugalj
IEA predviđa da će udeo obnovljivih izvora energije u globalnoj proizvodnji električne energije porasti sa 29 odsto u 2022. na 35 odsto u 2025. godini.
27.02.2023
Energetska tranzicija u Evropi – korak napred, nazad dva
Kada se rezimira 2022. godina, može se zaključiti da je, između ostalog, energetska kriza vratila Evropu nekoliko koraka unazad sa puta energetske tranzicije.
30.01.2023
Rajaković o EPS-u: Ostaviti ugalj u prošlosti i uposliti stručan kadar
EPS se mora ozbiljno reformisati, ocenjuje profesor Elektrotehničkog fakulteta Nikola Rajaković.
29.12.2022
Banke imaju rupe u zakonu za finansiranje uglja, pokazuje studija
Evropske banke i dalje imaju rupe u zakonu koje bi im omogućile da nastave da finansiraju projekte u vezi sa ugljem, pokazala je studija organizacije ShareAction.
14.12.2022
Proizvodnja uglja u 2022. veća za pet odsto u odnosu na 2021.
U 2022. proizvodnja uglja u Evropskoj uniji (EU) iznosila je 349 miliona tona, što je za pet odsto više u poređenju sa prethodnom godinom, dok je potrošnja uglja iznosila 454 miliona tona, odnosno dva odsto više u odnosu na 2021.
EU je najviše proizvela mrkog uglja, u iznosu od 294 miliona tona, što je povećanje od šest odsto u odnosu na 2021. Međutim, taj iznos je ipak manji u odnosu na proizvodnju 2019. godine.
Mrki ugalj u EU proizvodi devet članica, a glavni proizvođač je Nemačka. Prošle godine Nemačka je činila oko 44 odsto ukupne proizvodnje mrkog uglja u EU (131 milion tona). Ostale zemlje članice koje proizvode mrki ugalj su Poljska (19 odsto), Bugarska (12 odsto), Češka (11 odsto), Rumunija, Grčka, Mađarska, Slovenija i Slovačka.
Kada je reč o potrošnji, brojke potrošnje lignita i mrkog uglja su veoma slične proizvodnji, pošto se ovim vrstama uglja obično ne trguje, već se koriste u zemlji za proizvodnju električne energije.
Podaci Eurostata pokazuju da je Nemačka i najveći potrošač mrkog uglja u Evropi.
Dok je lignit retko glavno gorivo za proizvodnju električne energije u zemljama EU, postoji u nekoliko zemalja Zapadnog Balkana. Ipak, poslednjih godina se udeo lignita u proizvodnji električne energije smanjio i na Zapadnom Balkanu, gde su hidro i prirodni gas u porastu.
Proizvodnja kamenog uglja u 2022.
Ugalj se deli na kameni ugalj, mrki uglj i lignit. Kada je reč o proizvodnji kamenog uglja, koji ima veći energetski sadržaj, EU je dostigla skoro 55 miliona tona u 2022. Trenutno su u EU ostala samo dva proizvođača kamenog uglja: Poljska i Češka.
Potrošnja kamenog uglja u 2022. godini dostigla je 160 miliona tona, 11 odsto manje nego u 2019. Za razliku od mrkog uglja, kameni ugalj se osim proizvodnje električne energije koristi i u drugim industrijama i stoga njime trguju i koriste ga sve zemlje EU osim Malte. Na Poljsku (38 odsto) i Nemačku (25 odsto) otpada skoro dve trećine ukupne potrošnje kamenog uglja u EU 2022. godine, a slede Italija, Holandija, Francuska, Španija i Češka.