Pesimizam oko budućnosti nemačke privrede naterao je direktore u trećini tamošnjih kompanija da razmotre rezanje broja radnih mesta ove godine, prema navodima Nemačkog ekonomskog instituta (nem. Institut der deutschen Wirtschaft - IW).
Istraživači su tokom marta i aprila anketirali rukovodioce u više od 2.000 kompanija i kažu da - iako su poslodavci nešto bolje raspoloženi u pogledu stanja najveće evropske privrede nego krajem prošle godine - izgledi za 2025. ostaju i dalje vrlo mlaki, saznaje se iz saopštenja objavljenog u petak.
"Raspoloženje je naročito loše u građevinskom i prerađivačkom sektoru", dodaje se. "Samo su u uslužnom sektoru optimisti opet bili brojniji od pesimista."
Opširnije

Šta Zapadnom Balkanu i EU donosi nova nemačka vlada
Na dan kada su prošle nedelje nemački demohrišćanski blok i socijaldemokrate predstavili koalicioni sporazum buduće vlade pod vođstvom Friedricha Merza, u javnosti su objavljeni rezultati ankete, koja prvi put AfD vidi kao najjaču stranku u Nemačkoj.
16.04.2025

Porsche i Mercedes u riziku da izgube 3,7 milijardi dolara zbog carina
Trumpove carine pogodiće izvoznike automobila i auto-delova.
27.03.2025

VW smanjuje hiljade radnih mesta, ali i dalje nadmašuje globalne rivale
Volkswagen je prošlu godinu završio sa 679.472 zaposlenih. Čak i ako sprovede planove otpuštanja, i dalje će zapošljavati mnogo više ljudi nego što to rade njeni konkurenti.
21.03.2025
Nemačka privreda je 2024. bila drugu godinu zaredom u padu zbog slabe svetske potražnje za njenim proizvodima i dugotrajnih efekata energetske krize. Optimizam oko plana nove vlasti za povećanje državne potrošnje vrlo je brzo splasnuo otkako su Sjedinjene Američke Države (SAD) počele da uvode carine na automobile.
Zasebne dodatne carine na uvoz iz Evropske unije (EU) su zasad suspendovane, a zavisiće od daljih pregovora.
"Carinski rat je stavio ogroman teret na dnevno poslovanje", izjavio je Michael Grömling, šef odeljenja za makroekonomiju u pomenutom institutu. "Promene raspoloženja Donalda Trumpa došle su u nezgodnom trenutku i predstavljaju pravi test za nemačku privredu", dodao je.
Vlast mora da preduzme protivmere u koordinaciji s EU, kako bi se kompanijama omogućila stabilnost, izjavio je on.