Evropska unija namerava da do kraja 2027. potpuno obustavi uvoz ruskog gasa, kao deo strategije za prekid energetske zavisnosti od nekadašnjeg glavnog snabdevača.
Uprkos nastojanjima da se kupovine smanje nakon invazije Rusije na Ukrajinu, jeftini ruski gas i dalje se teško eliminiše u trenutku kada 27-člani blok pokušava da snizi cene energije. Najveći problem za Evropu jeste rast isporuka ruskog tečnog prirodnog gasa (LNG), koje su dostigle rekordni nivo nakon što je Gazprom drastično smanjio isporuke putem gasovoda.
Uvoz iz Rusije pao je na oko 19 odsto ukupne potrošnje gasa u EU prošle godine, u odnosu na više od 40 odsto pre rata. Kako bi nastavila sa planom za smanjenje zavisnosti, EU planira da u junu predloži zabranu svih uvoza gasa po novim ugovorima sa Rusijom, kao i postojećih spot-aranžmana. Te mere - koje pokrivaju spot-ugovore, koji čine oko trećinu uvoza - stupile bi na snagu najkasnije do kraja 2025. godine.
Opširnije

Izbori u Rumuniji - desničar i gradonačelnik Bukurešta u drugom krugu
Uprkos ubedljivoj pobedi, istraživanja pokazuju da će drugi krug zakazan za 18. maj biti neizvestan.
pre 10 sati

Iznenađenje s Wall Streeta - Meta i Microsoft premašili prognoze
"U dobroj smo poziciji da se izborimo s makroekonomskom neizvesnosti“, poručio je investitorima izvršni direktor Mark Zuckerberg.
01.05.2025

EU odgovorila SAD - odlaže kontramere na čelik i aluminijum za 90 dana
Ova odluka doneta je svega nekoliko sati nakon što je predsednik SAD saopštio da na 90 dana pauzira uvođenje “recipročnih” carina.
10.04.2025

EU uvodi carine na uvoz američke robe vredan 21 milijardu evra
Većina EU članica podržala je uvođenje carina Americi.
09.04.2025
Kao i gas koji dolazi cevovodima, većina ruskog LNG-ja kupuje se na osnovu dugoročnih ugovora sa evropskim kompanijama koji uključuju obavezu preuzimanja ugovorenih količina - i izuzetno ih je teško raskinuti. Prema planovima koje će Evropska komisija predstaviti u Strazburu u utorak, u junu će biti predložen i potpuni embargo na uvoz ruskog gasa, kako cevovodima, tako i u kao LNG, čak i kada je reč o postojećim dugoročnim ugovorima. Ta zabrana trebalo bi da stupi na snagu do kraja 2027. godine.
Taj vremenski okvir zavisi od sposobnosti EU da obezbedi alternativne izvore LNG-ja iz Sjedinjenih Američkih Država, Katara, Kanade i Afrike, navode upućeni izvori. Kupovine iz SAD razmatraju se u okviru trgovinskih pregovora sa administracijom Donalda Trumpa, izvestio je ranije Bloomberg.
Plan postepenog ukidanja nacionalnog gasa imaće ograničen uticaj na cene i bezbednost snabdevanja, s obzirom na to da se očekuje rast globalne ponude LNG-ja u narednim godinama, tvrde izvori. Planovi bi mogli biti promenjeni pre nego što budu zvanično predstavljeni u utorak, dodali su isti sagovornici.