Prinos na desetogodišnje državne obveznice u Sjedinjenim Američkim Državama premašio je četiri odsto prvi put u poslednjih 10 godina usled zabrinutosti investitora zbog zaoštravanja monetarne politike Federalnih rezervni i rasprodaje američkih obveznica u Japanu.
Indeks koji prati američke hartije od vrednosti nastavio je da pada u svojoj najgoroj godini od sedamdesetih, nakon što je predsednik filijale Feda iz Sent Luisa James Bullard upozorio da će centralna banka morati da nastavi da podiže kamatne stope kako bi sačuvala kredibilitet. Obveznice SAD su takođe pod udarom zbog nagađanja da bi slabljenje jena moglo da primora Japan da dodatno interveniše, moguće i kroz prodaju obveznica.
Prinos na desetogodišnje obveznice SAD porastao je za šest baznih poena na četiri odsto u sredu, što je prvi put da je prešao taj prag od aprila 2010. Od početka 2022. godine, prinos je porastao za skoro 250 baznih poena. Obveznice su na putu da ostvare najveći godišnji gubitak od 1973. godine, a Bloombergov indeks pokazuje pad od 14 odsto ove godine.
"Podaci iz SAD su bili na pristojnom nivou tokom noći, a jačanje dolara u odnosu na jen se negativno odražava na obveznice", rekao je Andrew Ticehurst iz kompanije Nomura Inc. "Kako se budemo približavali nivou od 145, povećavaće se i šanse za nove intervencije, a postoje analitičari koji veruju da bi Japan mogao da intervenciju izvrši kroz prodaju obveznica", dodao je Ticehurst.
CT10:GOV
89,828125 USD
cena na otvaranju
90,328125
prethodna cena na zatvaranju
90,28125
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
89,77 - 100,23
Moguće je da je Japan kupio rekordnih 3,6 biliona jena (24,9 milijardi dolara) prošlog četvrtka kako bi ojačao svoju valutu, procenjuju iz kompanije Totan Research Co. To predstavlja oko 20 odsto gotovinskog dela državnih deviznih rezervi vrednih 1,1 bilion dolara, što ukazuje na mogućnost da bi dalje intervencije mogle da podrazumevaju i prodaju obveznica, rekao je Ticehurst.
Smanjena likvidnost zbog smanjenja portfolija centralnih banaka, kao i rastuća volatilnost, pogoršavaju već postojeću finansijsku nesigurnost. Fed je ubrzao tempo prodaje obveznica ovog meseca, poznate i kao kvantitativno zatezanje (eng. quantitative tightening), a Banka Engleske (BoE) sledeće nedelje će uraditi isto to.
"Likvidnost je presušila, a prodaja obveznica može da se ubrza, naročito jer postoji mnogo investitora koji su spremni da smanje gubitke", rekao je Eiichiro Tani, glavni strateg u kompaniji Daiwa Securities Co. "Kvantitativno zatezanje centralnih banaka ima značajan uticaj na likvidnost tržišta."
Poruku koju je preneo Bullard u utorak su ponovili i predsednik filijale Feda u Čikagu Charles Evans, kao i njihov kolega iz Mineapolisa Neel Kashkari, koji su rekli da bi centralna banka trebalo da podigne kamatne stope za onoliko koliko je ranije i najavila. Kamatne stope bi trebalo da ostanu na tom nivou dok cene ne počnu da padaju, dodali su.
Tržišta obveznica je takođe uzdrmalo i najavljeno smanjenje poreza u Ujedinjenom Kraljevstvu koje je raspirilo strahove od fiskalnog rasipništva na svetskom nivou, koje naposletku dovodi do još viših kamatnih stopa.