Sve veće šanse da kamatne stope širom sveta duže ostanu visoke predstavljaju razlog za prelazak mnogih investitora sa akcija na obveznice.
Tržište obveznica na svetskom nivou nudi premiju prinosa za 180 baznih poena veću od prinose na dividende od akcija, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. To je najveća razlika u poslednjih 15 godina, a jaz će verovatno još neko vreme ostati ovoliki, ili će se čak proširiti, jer se trgovci klade da je došao kraj eri niskih stopa.
Investitori koji su bili voljni da promene taktiku morali su da podnesu brutalnu rasprodaju obveznica koja ne pokazuje mnogo znakova popuštanja. Najnoviji podaci EPFR Globala sugerišu da se promena, čak i ako je bila skupa poslednjih meseci, ipak dešava. Dokaz je 21. uzastopni nedeljni rast priliva na tržište obveznica, dok su akcije zabeležile odliv od oko 2,2 milijarde dolara. Na glavnim tržištima investitori očekuju da će se prinosi vratiti na nivoe koji su viđeni pre svetske finansijske krize.
Opširnije
Američke obveznice mogu da se oproste od 'bull marketa'
Od juna, prinos na desetogodišnji dug značajno je porastao, na oko 4,3 odsto.
22.08.2023
BOJ pred novim izazovima, prinos na obveznice najviši od 2014.
Prinos je porastao na 0,66 odsto, najviše od 2014. godine, što je povećalo šanse da Banka Japana (BOJ) izađe na tržište.
22.08.2023
Realni prinos na 10-godišnji dug SAD preko dva odsto prvi put od 2009.
Referentni indeks prinosa je porastao za čak šest baznih poena na dva odsto, nakon čega se vratio ispod tog praga.
21.08.2023
Alajbeg: Bio bi veliki istorijski presedan da se izbegne recesija
Fed će sigurno nastaviti sa podizanjem kamatnih stopa na jesen. Kineska ekonomija sve više usporava. Recesija kuca na vrata Evrope, a neki misle i u SAD.
19.08.2023
"Čak i obveznice investicionog ranga daju vam prinose poput akcija", sa upola manjom volatilnošću, rekao je za Bloomberg TV Sanjay Guglani, generalni direktor kompanije Silverdale Capital Pte Ltd, koja upravlja imovinom od oko milijardu dolara. "Ovo je početak nove ere za obveznice, jer već 20 godina nismo imali tako fantastične prinose", dodao je.
Svetske obveznice nude prosečan prinos od oko četiri odsto, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg, što je skoro duplo više od prinosa dividende od 2,2 odsto, koliko pokazuje indeks MSCI ACWI. Fidelity International ističe da pozitivni realni prinosi čine slučaj trezora još ubedljivijim.
Ulagači će sledeći signal verovatno dobiti kada se vodeći svetski centralni bankari okupe na godišnjem simpozijumu u Džekson Holu da razgovaraju o monetarnoj politici. Predsednik Federalnih rezervi Jerome Powell trebalo bi da govori u petak.
Godine nakon globalne finansijske krize, kada su zvaničnici želeli da podstaknu ekonomije i bore se protiv deflacijskih pritisaka ultraniskim kamatnim stopama, bile su vreme blagostanja za akcije, pokazuju podaci koji upoređuju prinose na obveznice i prinose na dividende.
Međutim, odnos se preokrenuo početkom 2022. godine, pošto je Fed započeo svoju najagresivniju kampanju pooštravanja u poslednje četiri decenije. To je zato što se investitori klade da će viši troškovi pozajmljivanja zaustaviti ekonomski rast i smanjiti profite kompanija.
Izgledi da bi cene zaduživanja mogle dodatno da porastu, a zapisnik sa Fedovog sastanka objavljen 16. avgusta pokazuje da su oni koji određuju stope i dalje u velikoj meri zabrinuti zbog inflacije. Ovo je uzdrmalo tržište akcije poslednjih nedelja. MSCI indeks akcija na razvijenim tržištima i zemljama u razvoju pao je za preko pet odsto samo ovog meseca.
"U svim oblastima vidimo prelazak sa akcija na visokokvalitetne obveznice", rekao je Adam Whiteley iz londonskog odeljenja kompanije BNY Mellon Corp. "U trenutnom okruženju veće inflacije i ekonomske neizvesnosti, investitori definitivno gledaju na obveznice kao na relativno sigurnu imovinu koja može biti alternativa akcijama", dodao je.
Međutim, još uvek se debatuje o tome kuda idu kamatne stope. Prinosi na američke obveznice su u sredu pali pošto su statistički podaci ispunili očekivanja ekonomista, a iz kompnaije Citigroup Inc. su rekli da nedavni pesimizam može da dovede do takozvanog "short squeezea", odnosno primoravanja onih koji su se kladili na pad cene da zatvore kratke pozicije sa gubicima.
Nasuprot tome, trgovci akcijama imali su razloga za slavlje nakon što je optimistična projekcija zarade Nvidia Corporationa dovela do rasta cene fjučersa S&P 500 i Nasdaq 100. Akcije proizvođača čipova su skočile za 10 odsto nakon zatvaranja trgovanja u SAD, a razlog je bio kvartalni izveštaj koji je treći uzastopni put bio bolji od očekivanja analitičara.
Ako isključimo Japan, Azija može biti dobar izbor za one koji se klade na akcije, a ne na dužničke hartije. Koeficijenti isplata u regionu su neki od najnižih na globalnom nivou, "tako da je dugoročna priča o rastu dividende za akcije ovde veoma ubedljiva", rekao je Sat Duhra, menadžer fonda u Janus Henderson Investors.