Prinos na desetogodišnje državne obveznice Sjedinjenih Američkih Država (po uračunavanju inflacije) premašio je dva odsto prvi put od 2009. godine. On je nastavio svoj uspon sa najnižih nivoa ove godine, kada je bio oko jedan odsto.
Referentni indeks prinosa je porastao za čak šest baznih poena na dva odsto, nakon čega se vratio ispod tog praga. Sredinom jula je realni prinos na 10-godišnje obveznice iznosio 1,5 odsto. Realni prinos na 30-godišnje zapise je povećan za 6,6 baznih poena na 2,14 odsto, što je novi maksimum od 2011. godine.
Dugoročni prinosi na hartije od vrednosti (po uračunavanju inflacije) porasli su na nivoe koji nisu viđeni više od jedne decenije jer investitori zahtevaju veće stope prinosa zbog Feda i otporne američke ekonomije. Prodavanje dužničkih hartija došlo je kao rezultat strahova da bi veći fiskalni deficiti mogli da dovedu do novih emisija i veće ponude.
Opširnije
Goldman: Privreda SAD će dobro podneti privremenu blokadu vlade
Blokada će verovatno početi 30. septembra, ali ona nije problem jednako ozbiljan kao dogovor oko gornje granice duga.
21.08.2023
Tržište rada u SAD i dalje otporno na krizu
Broj novih zahteva za naknade za nezaposlene u Sjedinjenim Američkim Državama pao je za 11.000 tokom prošle nedelje.
17.08.2023
Fed: Znatni inflatorni rizici mogu da dovedu do novih podizanja kamata
"Većina članova" smatra da bi nova zatezanja monetarne politike mogla da budu potrebna, piše u detaljima sastanka.
16.08.2023
JP Morgan kaže da je vreme za kupovinu obveznica
"U sledećih šest do 12 meseci, mislimo da će svetske obveznice imati dobar učinak", rekli su iz kompanije Western AM.
15.08.2023
"Rast prinosa na sve ročnosti tokom poslednjih nekoliko nedelja je zaista bio izraženiji na realnom prinosu", rekao je Zachary Griffiths, viši strateg za obveznice u CreditSightsu. On je za Bloomberg rekao da je promena povezana "sa promenom očekivanja od Feda ili privrednog rasta", ali ne i sa inflacionim očekivanjima.
Zajedno, ovi faktori su podgrejali očekivanja da prinosi na američkom tržištu ulaze u period rasta tokom dužeg perioda i zatvaraju vrata eri ultraniskih stopa posle finansijske krize.
"Nastavak serije objavljivanja ekonomskih podataka koji su bolji od očekivanih učinili su da sada razmišljamo o novoj stvarnosti koju nismo videli već duže vreme, gde bi stope potencijalno mogle biti prilično više na duže vreme", rekao je Griffits. "To je najveći razlog zašto realni prinosi rastu", zaključio je.
Takozvani realni prinosi, koji predstavljaju povrat po uračunavanju inflacije, pali su na negativne nivoe od oko -1 odsto u 2020. i 2021. nakon što su Federalne rezerve smanjile kamatne stope. Zbog toga je potražnja za hartijama zaštićenim od inflacije (TIPS obveznice) naglo porasla.
Pošto su TIPS obveznice dužničke hartije, njihove cene padaju kada prinosi naglo porastu i taj gubitak može da poništi dodatne isplate vezane za rast stope inflacije. Nakon što je 2022. generisala najgore godišnje gubitke otkako su američke inflatorne obveznice stvorene 1990-ih, Bloombergov indeks obveznica vezanih za inflaciju američkog trezora smanjio je dobitke iz 2023. na samo 0,2 odsto sa čak 4,3 odsto, koliko su iznosili početkom aprila.