Od trenutka kada je predsednik Donald Trump u sredu najavio obimne carine, pa do haosa na berzi sledećeg dana, telefon ministra finansija Scotta Bessenta bio je pun poruka lidera iz njegove bivše industrije.
Mnogi menadžeri hedge fondova i finansijski direktori su mu se obratili, želeći da utiče na Trumpa u vezi sa uvedenim carinama, kažu izvori upoznati sa situacijom. Kao bivši glavni investicioni direktor Soros Fund Management-a, Bessent je u očima mnogih bio potencijalni saveznik. Smatrao se osobom koja bi mogla da objasni predsedniku da bi drastične nove carine štetile privredi i nastavile da izazivaju nemire na tržištima.
Međutim, u stvarnosti Bessent nije bio glavni akter kada je reč o uvođenju carina, navodi izvor upoznat sa situacijom. Koa ministar finansija on je u Ovalnom kabinetu , on je predstavio moguće scenarije za tržišta i privredu u zavisnosti od različitih nivoa carina, rekao je izvor.
Opširnije

Ulagači u panici - indeks straha najviši od pandemije
Indeks VIX, poznat kao indeks straha, skočio je na 45,31, najviše od korone.
05.04.2025

Medved je iznenada zakoračio na tržište. Da li je sada pravi trenutak za kupovinu ili prodaju?
Indeksi S&P 500 i Nasdaq 100 duboko u minusu, gubitak pet biliona dolara
05.04.2025

S&P 500 doživljava najgori pad od početka pandemije
U petak će investitori dobiti uvid u mesečni izveštaj o zaposlenosti.
04.04.2025

Američke berze prve na udaru Trumpovih carina
Raširena rasprodaja na globalnim tržištima jasno pokazuje kako investitori ne očekuju kako će ovaj poslednji - i daleko najveći - udarac u trgovinskom ratu imati svojeg pobednika.
03.04.2025

Carine je odredila mala grupa iz Trumpovog najužeg kruga, a ključne odluke o strukturi dažbina donete su neposredno pre nego što je predsednik objavio svoju odluku. Portparol Ministarstva finansija nije hteo da komentariše.
Sada je Trumpova namera da preoblikuje američku privredu i ojača proizvodnju u SAD-u u suprotnosti sa finansijskim establišmentom Wall Streeta, koji je decenijama funkcionisao na osnovu ideje da međunarodna trgovina pokreće svetski poredak.
U poslednja dva dana dogodilo se upravo ono čega se Wall Street plašio – indeks S&P 500 je pao na najniži nivo u poslednjih 11 meseci. Strahovi od recesije šire se širom sveta. Direktori koji su ranije podržavali Trumpova obećanja o nižim porezima i deregulaciji sada se suočavaju sa ekonomskom agendom koja bi mogla ozbiljno da ugrozi njihovo poslovanje.
Kompanije privatnog kapitala otkazale su prve javne ponude akcija (IPO) i smanjile očekivanja o ponovnom pokretanju dogovaranja koje bi moglo ubrzati prikupljanje sredstava. Hedge fondovi se pitaju da li su Trumpovi naredni potezi uopšte dovoljno predvidivi za ulaganje. Bankarski lideri, koji su ranije najavljivali povoljniju budžetsku politiku, sada smanjuju svoja očekivanja – ekonomisti JPMorgan Chase & Co. predviđaju recesiju u SAD-u ove godine.
Na bojištima i republikanci
Padovi na tržištima čak su neke od Trumpovih najvernijih političkih podržavalaca podstakli da sagledaju i opomenu na širi uticaj: senator iz Teksasa, Ted Cruz, rekao je da bi carine nametnute svetu "uništile radna mesta kod kuće i ozbiljno naškodile američkoj ekonomiji". U svom podkastu je upozorio da takse predstavljaju rizik za republikance i da bi mogle dovesti do "krvave klanice" na izborima za kongres 2026. godine.
Trump,koji je u svom prvom mandatu pažljivo pratio dešavanja na berzi , sada je pokazao da ga pad izazvan carinama neće lako ubediti da menja pravac. U petak je izjavio da će politika ostati nepromenjena i da su velike kompanije nemaju problem sa carinama. Dok su tržišta doživela najveći pad u poslednjih pet godina, predsednik je bio u svom golf klubu u West Palm Beachu.
Unutar administracije, pad tržišta izazvao je nemir, a zvaničnici će u ponedeljak pažljivo pratiti da li se trend nastavlja treći dan zaredom. Ipak, čini se da bi svaka eventualna promena trebalo da potekne isključivo od predsednika. A Trump je fokusiran na dugoročne efekte carina, kaže izvor upućen u situaciju. On naglašava potrebu za ponovnim pokretanjem američke proizvodnje, obezbeđivanjem lanaca snabdevanja i smanjenjem zavisnosti od konkurentnih zemalja.
"Jedini interes koji vodi odluke predsednika Trumpa je interes američkog naroda", rekao je portparol Bele kuće Kush Desai. "Cela administracija je usklađena u rešavanju nacionalne vanredne situacije koju je predsednik Trump pravilno prepoznao – to je stalno stvaranje trgovinskih deficita."
Uvođenje carina
Trumpov savetnik, koji nije deo administracije, kritikovao je način uvođenja carina i komunikacijsku strategiju Bele kuće tokom pada tržišta. Po njegovom mišljenju, trebalo je da ekipe ekonomista, biznismena i sindikalista objašnjavaju plan na televiziji.
U nedeljama pre objave carina, neki lideri sa Wall Streeta već su počeli da traže pomoć od ministra finansija. Drugi su svoju kritiku izneli javno. Osnivač Citadele, Ken Griffin, više puta je kritikovao planirane carine i rekao da će oslabiti konkurentnost SAD-a, dok je Warren Buffett carine označio kao "akt rata, u određenoj meri".
Prema rečima zvaničnika administracije, Bessent ostaje ključni član Trumpove ekonomske ekipe. Međutim, viši savetnici Peter Navarro i ministar trgovine Howard Lutnick su bili oni koji su najviše privukli pažnju predsednika u vezi sa carinama, kaže osoba bliska situaciji. Važnu ulogu odigrao je i američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer.
U intervjuu za Bloomberg TV nakon objave carina u sredu, Bessent je rekao da nije učestvovao u pregovorima sa drugim zemljama i da se fokusirao na poresku agendu administracije.
Zastoj IPO-a
Kompanije privatnog kapitala su u Trumpovom dolasku prvobitno videle signal za povratak IPO-a, koji su u poslednje tri godine uglavnom stagnirali, kao i ublažavanje ograničenja za privlačenje bogatih klijenata. Međutim, umesto toga, ove nedelje se suočavaju sa pitanjem kako će carine uticati na njihove portfeljske kompanije, te pokušavaju da saniraju bolne padove akcija. Akcije Apolla i KKR & Co. doživele su najveći dvodnevni pad u svojoj istoriji.
Neki veruju da bi određeni sektori, kao što je domaća proizvodnja, mogli da dožive veliki uspon pod Trumpovom administracijom. Međutim, izražavaju zabrinutost da bi dugoročna neizvesnost i pad tržišta otežali izlaz iz ulaganja po očekivanim cenama. Već sada su kompanije kao što su Klarna Group i StubHub Holdings zaustavile planove za IPO.
Svoja mišljenja zadržavaju za sebe kako ne bi izazvali predsednikovu ljutnju, ali pokušavaju da prenesu svoje sumnje putem posrednika i lobista.
Ovlašćenja za uvođenje carina u Kongres
Na Kapitolu su se pojavili znaci i otpora i među Trumpovim saveznicima. Senator Chuck Grassley i još tri republikanca potpisali su dvostrani zakon koji predlaže da se ovlašćenje za uvođenje carina vrati Kongresu, pri čemu bi većina novih carina morala da dobije odobrenje u roku od 60 dana. Lider većine, John Thune, koji ima ovlašćenje da odlučuje o zakonu u Senatu, rekao je u petak da će ga razmotriti.
"Znam da postoji interesovanje", rekao je Thune. Naglasio je da stranka pažljivo prati Wall Street i dodao da se nada da će "rezultati Trumpovog plana biti vidljivi prilično brzo".
Međutim u subotu dok su trgovci i direktori širom Wall Streeta i korporativne Amerike još uvek bili potreseni zbog haosa na berzi, iz Bele kuće je stigla sledeća vest: Trump je pobedio u drugom krugu seniorskog golf turnira u svom klubu Jupiter na Floridi. Napredovao je u nedeljni finale.