Ovog meseca, u dve ukorenjene tehnologije dekarbonizacije, geotermalnoj i nuklearnoj energiji, zabeležene su nove prekretnice. Kompanija Fervo Energy iz Teksasa pokazala je da je njena poboljšana geotermalna tehnologija primenljiva na velikim razmerama, dok je kompanija koja se bavi razvojem nuklearnih fisijskih reaktora Oklo Inc. najavila planove za izlazak na berzu preko kompanije za kupovinu posebne namene.
Oba slučaja predstavljaju fuziju (bez namere da napravimo nuklearnu šalu) sposobnosti sa budućim potencijalom, što ukazuje na to da će u budućnosti energetski sistem biti dovoljno velikog obima da su čak i relativno male tehnologije sve samo ne marginalne.
Reći da je geotermalna energija ukorenjena bila bi gotovo uvreda njenog ranog početka, a zatim i dugovečnosti. Prva komercijalna geotermalna lokacija, Larderello u italijanskom regionu Toskana, počela je da radi 1913. godine, a i danas proizvodi električnu energiju (i za vek i nešto jače je više puta povećala svoj ukupni proizvodni kapacitet sa 250 kilovata na 800 megavata, što je povećanje od 30 puta). Geotermalna energija u SAD je uvedena nedugo zatim, u jugoistočnoj Aziji je od 1970-ih, a Chevron Corp. bila je jedna od prvih kompanija koja je razvijala ovu tehnolgiju.
Opširnije
Kina će sve više podržavati projekte u OIE
Kina već ima najveće kapacitete OIE na svetu i planira da to poveća za oko 455 gigavata kroz projekte u energiji iz vetra i sunca.
10.05.2023
Evropa kasni sa razvojem priobalnih vetroelektrana do 2030.
Evropski napori da se ubrza razvoj vetroelektrana na moru kao doprinos smanjenju zavisnosti od ruskog prirodnog gasa ne idu po planu.
25.04.2023
EU zaostaje u zelenoj tranziciji zbog visokih troškova projekata
Evropa zaostaje u planu zelene tranzicije kako troškovi razvoja takvih projekata rastu, objavio je najveći svetski proizvođač vetroturbina.
17.01.2023
Solarni paneli pune skladišta Evrope
Nekoliko desetina hiljada neiskorišćenih solarnih panela nalazi se u skladištima širom Evrope, u trenutku kada se kontinent bori sa energetskom krizom.
02.10.2022
Zahvaljujući poboljšanom tehničkom znanju - uključujući značajno povećanje produktivnosti bušenja u regionima kao što su Apalačke planine - geotermalna energija bi mogla da napaja mrežu u oblastima za koje se nekada smatralo da su nemoguće za nju. Važno je da bi to u budućnosti moglo da se uradi bliže centrima potražnje za električnom energijom od velikih vetro i solarnih instalacija, i da obezbedi stalno uključenu energiju u tom procesu.
Nuklearna energija čini izuzetno konzistentan udeo u proizvodnji električne energije u Sjedinjenim Državama - oko 20 odsto ukupne nacionalne energije svake godine tokom većeg dela ovog veka. Prelazak preko tog tržišnog udela u SAD i povećanje njenog udela na drugim mestima zahtevaće implementaciju više projekata, jasno, ali i prihvatanje inovacija. To uključuje manje objekte koji se mogu brzo pokrenuti i nove pristupe gorivima, kao što je Oklova upotreba istrošenog nuklearnog goriva iz postojećih reaktora.
U međuvremenu, na američkim univerzitetima ponovo raste interesovanje za nuklearnu energiju. U studiji iz 2021. godine, Institut za nauku i obrazovanje Oak Ridge otkrio je da broj studenata na osnovnim i postdiplomskim studijama nuklearnog inženjerstva raste nakon što je dostigao pad početkom 2000-ih. Porast poslednjih godina dolazi od buma magistarskih diploma i drugog najvećeg broja doktorskih diploma izdatih od 1966.
Pošto geotermalna i nuklearna energija nisu potpuno novi, i kod jednog i kod drugog postoji eho misaonog eksperimenta Tezejev brod, koji postavlja pitanje da li je brod kome su svi delovi zamenjeni tokom mnogo godina i dalje u suštini isti brod. Prilagođavanje postojećih tehnika, stručnosti i materijala je karakteristika, a ne greška, posvećenog napora da se postignu neto nulte emisije. Ponovno korišćenje starih elektrana je početak. Osnaživanje kolektivne decenije stručnosti svojstvene svetskom sektoru bušenja i njegovim nuklearnim inženjerima ide korak dalje.
Ako želimo da dođemo do neto nultih emisija do sredine ovog veka, svaka tehnologija za čistu proizvodnju energije će igrati važnu ulogu. Lako je reći da će vetar i solarna energija biti značajna većina globalne proizvodnje električne energije do 2050. godine i da će činiti skoro svu obnovljivu proizvodnju u to vreme. Govorio sam to iz prostog razloga što je to matematički tačno. Ali ni to nije cela priča o budućnosti dekarbonizovane energije.
Kao prvo, jednostavna izjava izostavlja činjenicu da kako se prodor sunca i vetra povećava, poslednji delovi čvrste električne energije koji su mreži potrebni za pouzdanost postaju veoma vredni. Nešto od toga, a možda i mnogo toga u zavisnosti od tržišta, dolaziće iz skladišta energije. Ali ne sve, i što se više približavamo mreži nulte emisije, to su sve važnije pouzdane, stalno uključene tehnologije u podršci toj mreži i kritičnim operacijama u njoj.
S druge strane, sama veličina budućeg elektroenergetskog sistema znači da će relativno mali sektori biti apsolutno prilično veliki, u uloženim dolarima i raspoređenim sredstvima. Za postizanje neto nulte emisije biće potrebno utrostručenje današnje proizvodnje električne energije 2050. Čak i mali doprinos tom utrostručenju znači stotine milijardi ili triliona dolara ulaganja u tehnologije koje obezbeđuju mali udeo u ukupnom miksu električne energije. Zato margina, u budućnosti, neće biti marginalna u smislu inovacija ili potencijalnog uticaja.
- Nat Bullard je viši saradnik BloombergNEF-a i piše kolumnu Sparklines za Bloomberg Green, takođe savetuje kompanije za klimatsku tehnologiju.