Evropska unija bi trebalo da preduzme korake da zaustavi rasipanje solarne energije i ograniči negativne cene kako bi podstakla investicije, prema mišljenju grupacija za obnovljivu energiju.
Dok će Evropa ovog leta proizvesti rekordne količine solarne energije, zemlje zavisne od uglja poput Poljske i Češke mogu da isključe solarne elektrane tokom neočekivano niske potražnje, navelo je 17 organizacija u pismu u utorak evropskom komesaru za energetiku Kadri Simson.
"Zbog oslanjanja na takozvano 'bazno opterećenje' i nedostatke fleksibilnosti čistog sistema, sagoreva se ugalj sa velikim emisijama, a čista, jeftina solarna energija se rasipa", naveli su.
Opširnije
Tražnja za solarom nikad veća, a deonice u padu
Kombinovana tržišna kapitalizacija četiri najveća svetska proizvođača solarnih panela pala je više od 40 odsto od avgusta prošle godine.
27.06.2023
Vodič kroz aukcije za OIE: Kako do novih 450 megavata struje?
Vlada Srbije objavila je u sredu, 14. juna, javni poziv za prve aukcije za dodelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije.
21.06.2023
Vlada Srbije pokrenula aukcije za tržišne premije za OIE
Proces čiji je cilj 450 novih zelenih megavata za privredu i građane u elektroenergetskom sistemu Srbije.
14.06.2023
Dogodine iz OIE struje koliko ukupno proizvedu Kina i SAD
Električna energija dobijena iz obnovljivih izvora energije sledeće godine u svetu će dostići 4.500 gigavata.
08.06.2023
Proizvodnja iz solara dostigla rekord u Nemačkoj tokom vikenda
Hiljade solarnih panela u Nemačkoj postavilo je novi proizvodni rekord u subotu.
29.05.2023
EU nastoji da poveća oslanjanje na obnovljive izvore energije dok se oporavlja od istorijske energetske krize nakon ruskog rata u Ukrajini. Delovi kontinenta se takođe peku na rekordnoj letnjoj vrućini koja je izazvala požare i povećan rizik od suše, što je navelo zvaničnike da podstiču manje korišćenje fosilnih goriva.
Iako su cene energije pale na delić njihovog nivoa sa vrhunca krize, nestabilnost nastavlja da potresa tržišta usred dugotrajnih rizika u snabdevanju i klimatskih promena. Takozvana negativna cena se takođe može pojaviti kada postoji previše proizvodnje energije u odnosu na potražnju.
"Nerešena volatilnost cena energije i prečeste negativne cene ugrožavaju ulaganja u nova solarna fotonaponska sredstva, saopštile su grupacije za obnovljivu energiju, dodajući da će promene cena biti "nova normalnost".
Pozvali su na ograničenje koliko solarne energije može biti smanjeno, ubrzanje izdavanja dozvola za električne mreže i promociju hibridnih solarnih projekata, između ostalog. Takođe su predložili rešavanje negativnih cena, uključujući podelu troškova sa proizvođačima fosilnih goriva.
EU bi trebalo da "osigura da ekonomski okvir ne daje pogrešan signal investitorima u periodu tranzicije", rekli su oni.