Električna energija iz obnovljivih izvora energije sledeće godine u svetu će dostići 4.500 gigavata, što je jednako ukupnoj proizvodnji energije u Kini i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) zajedno, procenuje u novom izveštaju Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
Iz ove svetske organizacije navode da države sve više ulažu u obnovljive izvore zbog viških cena fosilnih goriva i zabrinutosti za energetsku sigurnost.
Procenjuju da će globalni kapaciteti iz obnovljivih izvora ove godine porasti za više od 440 gigavata, što je, kako ističu, najveće godišnje povećanje ikada.
Opširnije
U 2023. više novca biće uloženo u solar nego u naftu
Globalna ulaganja u čistu energiju su na putu da u 2023. porastu na 1,7 biliona dolara, predviđa u novom izveštaju Međunarodna agencija za energetiku.
30.05.2023
Proizvodnja iz solara dostigla rekord u Nemačkoj tokom vikenda
Hiljade solarnih panela u Nemačkoj postavilo je novi proizvodni rekord u subotu.
29.05.2023
Kako je mala Crna Gora prestigla Srbiju po solarnim panelima?
Broj prozjumera u Srbiji za godinu, od kada je taj koncept aktivno zaživeo na srpskom tržištu, dostigao je više od 1.300.
23.05.2023
Kina će sve više podržavati projekte u OIE
Kina već ima najveće kapacitete OIE na svetu i planira da to poveća za oko 455 gigavata kroz projekte u energiji iz vetra i sunca.
10.05.2023
Kineski kapital ulazi u srpske OIE i najveću vetroelektranu u zemlji
Kompanija CWP Europe i kineska kompanija PowerChina gradiće zajednički vetropark "Vetrozelena" na teritoriji Pančeva jačine 300 megavata.
21.04.2023
Emisije CO₂ u proizvodnji struje možda prošle vrhunac
Globalna emisija CO₂ iz proizvodnje električne energije možda je dostigla vrhunac prošle godine i sada će opasti jer energija vetra i sunca sve više zamenjuju fosilna goriva.
12.04.2023
Otvorena najveća solarna elektrana u Srbiji
U Lapovu je u sredu puštena u rad najveća solarna elektrana i po veličini, i po snazi u Srbiji - "DeLasol".
05.04.2023
"Dinamična ekspanzija se odvija na glavnim svetskim tržištima. Ulaganje u obnovljive izvore energije je postao evropski odgovor na energetsku krizu", navodi se u novom izveštaju IEA. Ističu i da će nove mere pogurati rast u OIE kapacitete u SAD i Indiji u naredne dve godine. Kada je reč o Kini, ona konsoliduje svoju vodeću poziciju i trebalo bi da čini skoro 55 odsto globalnog povećanja kapaciteta obnovljivih izvora energije i 2023. i 2024. godine.
"Sunce i vetar predvode brzu ekspanziju nove globalne energetske ekonomije. Ove godine, svet je spreman da doda rekordnu količinu obnovljivih izvora u sisteme električne energije – više od ukupnog kapaciteta Nemačke i Španije zajedno", rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol.
Dodao je da je globalna energetska kriza pokazala da su obnovljivi izvori ključni za sigurno i pristupačno snabdevanje energijom, koja je pritom i čistija. Zbog toga su, ističe, vlade pohitale u veća ulaganja u obnovljive izvore. "Međutim, postizanje snažnijeg rasta znači rešavanje nekih ključnih izazova. Politike treba da se prilagode promenljivim tržišnim uslovima, a mi moramo da nadogradimo i proširimo električne mreže kako bismo osigurali da možemo u potpunosti da iskoristimo ogroman potencijal sunca i vetra."
IEA očekuje da će se proizvodni kapacitet iz solarne energije više nego udvostručiti, na 1.000 gigavata, do 2024. godine, sa Kinom na čelu i povećanjem diverzifikacije snabdevanja u SAD, Indiji i Evropi.
Kada je reč o vetru, predviđa se da će se povećanje energije vetra naglo oporaviti 2023. godine i porasti za skoro 70 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a nakon nekoliko teških godina u kojima je rast usporio.
IEA ukazuje da brži rast u oblasti vetroenergetike predstoji zbog završetka projekata koji su bili odloženi zbog ograničenja usled kovida 19 u Kini i zbog problema u lancu snabdevanja u Evropi i SAD. "Međutim, dalji rast u 2024. zavisiće od toga da li vlade mogu da pruže veću podršku politikama za rešavanje izazova u pogledu izdavanja dozvola i dizajna aukcija", navodi IEA u izveštaju.
Solar i vetar uštedeli 100 milijardi evra u EU od 2021. do 2023.
Prognoza za povećanje kapaciteta obnovljivih izvora u Evropi je revidirana naviše za 40 odsto u odnosu na vreme pre invazije Rusije na Ukrajinu, jer je upravo taj rat naveo mnoge zemlje da povećaju korišćenje solarne energije i vetra kako bi smanjile svoje oslanjanje na ruski prirodni gas.
Pored toga, rast je vođen i visokim cenama električne energije, koje su male krovne solarne fotonaponske sisteme učinile finansijski atraktivnijim. Procenjuje se da su novoinstalisani solarni paneli i kapacitet vetra uštedeli potrošačima električne energije u EU 100 milijardi evra u periodu od 2021. do 2023.
Veleprodajne cene električne energije u Evropi bile bi osam odsto više u 2022. bez dodatnih obnovljivih kapaciteta, procenjuje u novom izveštaju IEA.