Srbija je pokrenula nezaustavljiv talas kada je u pitanju energetska tranzicija, a o tome najbolje govori podatak da je Srbija prošle godine bila prva u regionu i treća u Evropi po broju naručenih vetrogeneratora od, pre svega, dobavljača iz Evrope.
Ovaj podatak iznela je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović navodeći da su razvoju obnovljivih izvora energije u Srbiji doprineli bolja zakonska regulativa i aukcije za vetroelektrane i solarne elektrane.
"Prepoznati smo kao OIE investiciona destinacija i mi ćemo kroz prve aukcije obezbediti milijardu evra novih investicija u ove objekte, to će pozitivno uticati i na zapošljavanje i na BDP, i to je ono što će nam obezbediti rast u naredne tri do četiri godine", rekla je Đedović Handanović na Kopaonik biznis forumu u okviru panela posvećenog energetskoj tranziciji.
Opširnije
Kostić, Kinezi i Turci najjači igrači na OIE tržištu Srbije
Ulaganje u obnovljive izvore energije postaje važan biznis u Srbiji.
01.03.2024
Vetropark "Kostolac" koštaće 144 miliona evra, EU i Nemačka pomažu finansijski
Finansiranje izgradnje prve vetroelektrane EPS definisano je potpisivanjem sporazuma između EPS-a, nemačke KfW banke i EU.
29.01.2024
'Bistricu' spremni da finansiraju Japanci, koštaće više od milijardu evra
Vrednost izgradnje Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" procenjena je na više od milijardu evra, a Japanci su zainteresovani da finansiraju ovaj projekat.
23.01.2024
Tri nova vetroparka u 2024, jedan uz 50 miliona evra EBRD kredita
EBRD je obezbedio kredit kompaniji Enlight K2-Wind d.o.o. Beograd od 50 miliona evra za izgradnju vetroelektrane "Pupin".
28.12.2023
Četvrti Kostićev vetropark u Srbiji uskoro počinje da radi
Vetroelektrana 'Krivača', zajednički projekat kompanije MK Group srpskog biznismena Miodraga Kostića i slovenačkog investicionog fonda ALFI Green Energy Fund, uskoro počinje da radi.
24.11.2023
Prve 'ključ u ruke' elektrane za EPS grade Hyundai i UGT
Vlada Srbije odabrala je zajedničku ponudu kompanija Hyundai Engineering, Hyundai Eng. America i UGT Renewables kao najboljeg ponuđača za izgradnju pet solarnih elektrana EPS-a.
08.11.2023
Prema njenim rečima, prve aukcije doneće na tržište Srbije novih 700 megavata zelenih kapaciteta, dodajući da će neke od ovih elektrana biti puštene ove godine, pojedine sledeće godine i završetak izgradnje elektrana u okviru aukcija planiran je za početak 2026.
Govoreći o budućim OIE projektima u Srbiji, ministarka je navela da su ključni i javni i privatni projekti. Glavni OIE javni projekti u budućem periodu biće izgradnja RHE "Bistrica", RHE "Đerdap 3", kao i izgradnja solarne elektrane jačine jedan gigavat koju za EPS po sistemu ključ u ruke radi južnokorejska kompanija Hyundai.
Ministarka je navela da je od velikog značaja i izgradnja vetroparka "Kostolac" gde se trenutno izvode radovi, dodajući da su elise krenule za Srbiju od snabdevača iz Kine i da bi ovaj vetropark mogao biti na mreži već sledeće godine.
Podsetila je da je cilj Srbije da do 2030. godine OIE u ukupnoj proizvodnji čine 45 odsto, dodajući i da se očekuje da će do te godine biti izgrađeni OIE projekti jačine 3,4 gigavata kroz javne i privatne investicije.
Kao najveći izazov na putu energetske tranzicije ministarka je navela nedovoljno finansijskih sredstava, naročito bespovratnih sredstava iz evropskih fondova i povoljnih kredita od evropskih banaka.
"Srbija, kao deo Energetske zajednice, opredeljujemo se za slične ciljeve, a nemamo isti pristup finansijskim instrumentima. Mi ta sredstava nemamo, a energetsku tranziciju ne možemo da sprovedemo preko noći. Ne možemo da zatvorimo rudnike i termoelektrane i da stotine hiljada ljudi ostavimo na ulici", ukazala je Đedović Handanović.
Istakla je da je važno da Srbija, kao zemlja u procesu pregovora ulaska u EU, radi na tome da ima pristup fondovima kako bi energetska tranzicija bila uspešno sprovedena.
NIS postavlja nove solarne panele i električne punjače na pumpama
I Naftna industrija Srbije (NIS) ima konkretne ciljeve u vezi sa energetskom tranzicijom, rekao je generalni direktor ove kompanije Kirill Tyurdenev i dodao da su ti planovi sinhronizovani sa srpskim i evropskim ciljevima.
"Planiramo da smanjimo za 30 odsto intenzitet ugljenika u odnosu na 2018. Planiramo i da proizvodimo više od 50 odsto električne energije za sopstvenu potrošnju iz sopstvenih proizvodnih jedinica, u tom smislu već imamo gasnu stanicu TE-TO Pančevo, imamo solarne panele i planiramo da postavimo još panela. Planiramo i da izgradimo vetropark od 100 megavata, plus 20 megavata solarnog kapaciteta", rekao je generalni direktor NIS-a na Kopaonik biznis forumu.
Dodao je i da se radi na projektima postavljanja električnih punjača na NIS-ovim benzinskim stanicama.
Zbog predviđanja da će se potrošnja nafte u budućnosti smanjiti, NIS se okreće petrohemiji. Tyurdenev je podsetio da je prošle godine NIS završio preuzimanje Petrohemije i dodao da je po ugovoru u planu izgradnja nove petrohemijske fabrike za proizvodnju polipropilena u koju će biti uloženo 150 miliona evra.
MK Group ulaže 900 miliona evra u OIE
Vodeća kompanija na srpskom tržištu kada je reč o ulaganjima u OIE jeste MK Group. Generalni direktor te kompanije Mihailo Janković izjavio je da je saradnja javnog i privatnog sektora neophodna kako bi se stiglo do cilja da 45 odsto proizvodnje električne energije dolazi iz obnovljivih izvora.
"MK Group je odavno zagazio u zelenu energiju, imamo velike investicije u OIE, najavili smo prošle godine novi investicioni ciklus od 1,6 milijardi evra, od toga je 900 miliona evra za zelenu energiju", rekao je Janković na panelu u okviru Kopaonik biznis foruma na kojem je bio zajedno sa ministarkom Đedović i generalnim direktorom NIS-a.
Podsetio je da MK Group trenutno ima četiri vetroparka: "Kula", "La Piccolina", "Košava" i "Krivača", dodajući da su ta četiri vetroparka kapaciteta oko 200 megavata, što je dovoljno za godišnje snabdevanje 130.000 domaćinstava.